Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

aditd

#1905
Quote from: cezar-mario2012 on April 18, 2016, 11:17:28 AM
  Și acum să revin cu ceva actualizări de pe Tangenta de Nord a Sofiei ( A0).

Referitor la poza asta: ce vor sa dea in folosinta pe A0 pana in paste ( sau care paste :) ) ca imi pare ca lipseste o bucata mare dintre cele 2.
Ca sa ajungi de pe una pe alta practic te cam duci in centrul Sofiei.

Deci niste detalii suplimentare aici ai?

cezar-mario2012

Uita-te pe pagina anterioară.

aditd

1. Nu stiu de ce nu a aparut poza (e o schita - prima din ultimul post de pe pagina 127 - acolo lipseste o bucata).
2. Am vazut si poza din satelit (tip earth) - acolo intradevar e toata bucat de autostrada si pare si gata, deci rezolvat. :)


cezar-mario2012

Sectiunea lipsa din poza este cea in lucru restul este finalizat,  acea bucata ce se afla acum in lucru este prezentata in acele poze. Finalizarea este estimata pentru 22 aprilie sau inainte de 1 mai 2016.

Tavi

Multumiri @cezar-mario2012!
Paste fericit alaturi de cei dragi!

Horațiu 87

multumim @cezar-mario2012 si Paste fericit, felicitari bulgarilor 10+++ (astia construiesc intr-o zi cat altii in 10), rusine romanilor care se chinuie de un deceniu  sa largeasca centura Bucurestiului si nu au terminat nici pana acum. Cred ca au muncitori si utilaje (doar pe centura Sofiei) atat cat avem si noi pe toate loturile de autostrada din Romania, bravo lor

SB76UFO

Quote from: laszlo.robert on February 26, 2016, 12:09:40 PM
Si o alta informatie din Ungaria ce intereseaza mai ales traficul de tranzit si o mare parte a cetatenilor romani "diasporeni".
Guvernul Ungar prin hotarirea nr.1078/2016 ,cu obiectivul de crestere a capacitatii de trafic prin largirea a caii de rulare la profilul 2x2 ,a trimis catre Comisia Europeana pentru aprobarea de finantare din POIM ,a autostrazilor half-profile :M15 cu valoare estimata de 25,5 mrd forinti ~81,3 mill € si M70 cu valoare de 19,6 mrd forinti~62,6 mill €.
Sa nu uitam ca sunt doua sectoare foarte periculoase cu accidente grave in care au fost implicati de mai multe ori si cetateni romani.
Stie cineva cam pe cand se preconizeaza inceperea lucrarilor la M15?
"Prostia este eternă și invincibilă"

esendy

Am fost azi pe centura Budapesta M0! Un oras putin mai mic ca Bucurestiul care are 3 benzi pe sens intre M5 si M1 (60%),noduri deniveltare, legaturi etc. Se circula aglomerat, dar fluent cu 110 km/h. Stiu ca o are finalizata de cativa ani, dar acum si Sofia termina lucrarile!

La Bucuresti mai dureaza cativa ani pana vom avea un amarat de semi drumexpres sau nici nu stiu cum sa ii spun,pentru ca DNCB este mai mult un bulevard urban in forma in care se proiecteaza el acum, decat o centura moderna a orasului de pe locul 6 in UE ca si populatie!





aditd

#1913
^^

Conform wikepedia: M15 Total length: 14 km – Existing: 14 km (100.00 %)
Eu am fost pe autostrada asta in 2009

Conform wikepedia: M70 Total length: 21 km – Existing: 21 km (100.00 %)

hyp88

Quote from: aditd on April 20, 2016, 10:32:01 AM
Conform wikepedia: M15 Total length: 14 km – Existing: 14 km (100.00 %)
Eu am fost pe autostrada asta in 2009

M15 nu e autostrada in momentul de fata. Este un drum cu o banda pe sens unde viteza maxima este de 90 Km/h. Cred ca se vrea largirea la 2 benzi pe sens si intrarea in regim de autostrada. Este necesar acest lucru pentru ca sunt multe tiruri care circula pe M15 si foarte putine locuri cu banda discontinua unde se poate depasi.

esendy

#1915
@aditd  ce legatura are asta cu ce am postat eu?

M15 este halfprofile, structurile sunt facute pt full

aditd

#1916
Eu am vazut-o marcata pe Maps ca fiind portocalie (autostrada), dar intradevar nu e autostrada la un Maps Earth.

laszlo.robert

Atit M15 cit si M70 au in curs de derulare contractele de proiectare cu obtinerea acordurilor de mediu si obtinerea AC .etc. ,urmind licitatia de constructie (in Ungaria se lucreaza cu fidic rosu  ,putin divers ca in Romania)cunstructia se liciteaza cind au toate autorizatiile.
Se estimeaza inceperea lucrarilor in 2017 so dare in folosinta 2019.
Proiectele sunt laCE pentru aprobarea finantarii.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog