News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

http://www.mediafax.ro/social/mae-atentionare-de-calatorie-privind-ungaria-portiune-de-autostrada-inchisa-la-frontiera-cu-austria-14709634

MAE, atenţionare de călătorie privind Ungaria: Porţiune de autostradă, închisă la frontiera cu Austria
   MAE informează cetăţenii români care se află sau doresc să meargă în Ungaria că, pentru evitarea aglomeraţiei pe autostrada M1, poliţia judeţului Gyor-Moson-Sopron a închis, vineri, pentru circulaţia autoturismelor, porţiunea de autostrada spre Hegyeshalom, frontiera cu Austria, de la km. 165.
   Poliţia redirecţionează autoturismele către drumul M15, care face legătura cu Bratislava, se precizează în comunicatul transmis de MAE. "Poliţia locală informează continuu participanţii la trafic referitor la eventualele aglomerări şi porţiuni de drumuri închise, prin intermediul indicatoarelor electronice ale autostrăzii", menţionează sursa citată.
   În vederea obţinerii de informaţii în timp real privind traficul pe principalele drumuri din Ungaria, pot fi accesate camerele web montate de-a lungul acestora, la adresa: www.utinform.hu/webkamerak/.
   Ministerul de Externe recomandă cetăţenilor români consultarea paginii de Internet www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia "Călătoreşte în siguranţă" (disponibilă gratuit în "App Store" şi "Google Play"), care oferă informaţii, recomandări de călătorie şi posibilitatea de a fi alertaţi, în cazul în care apar situaţii speciale.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Am descarcat de curiozitate aplicatia "Călătoreşte în siguranţă", si ce sa vezi, surpriza, e facuta de firma la care lucrez. Asa ca va invit cu incredere sa o luati si voi, sunt sigur ca e foarte bine facuta :).

TibiV

Ca să vezi ce mică-i lumea...  :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

spy_flo

Am trecut săptămâna trecută pe M0 lângă Budapesta și am scos telefonul pregătit sa pozez evoluția lucrărilor la calea 2 a M0 intre M7 și M1.mare mi-a fost surpriza când am constatat că lucrările... Au fost terminate. Așa că am rămas cu telefonul în mână și nu am apucat să fac nici o poza de uimire. Data viitoare când mai trec prin zonă o să fiu pregătit.

Tavi

Ce mai stiti de lucrarile din Sofia (tangenta Nord si centura de vest)?
Dar de segmentul de A3 dintre Dupnitza si Blagoevgrad?
Multumesc anticipat!  :cheers:

laszlo.robert

De curind s-au deschis loturile din DX:M86 intre Szeleste si Hegyfalu de 7.5 km
DX M 85 intre Kony si Csorna est de 9 km ,cit si lotul comun M85-M86 intre Csorna est si Csorna sud de 5 km care are si rol de centura a Csornei

isantem

^^^^
M86
https://www.facebook.com/nifzrt/posts/488879634618516

https://www.facebook.com/nifzrt/posts/485839988255814

M85/86

https://www.facebook.com/nifzrt/posts/485514424955037


P.S:
http://www.nif.hu/hirek/gyorsforgalmi-utak/latott-mar-vadatjarot-a-levegobol.html

Bucata din M3 construita in 350 de zile. Stiu este stire mai veche dar merita amintit.....


De cate ori ma uit pe NIF (CNADR) imi vine sa plang de ciuda si sa le sparg dinti la conationali care intreaba asa in senin da ce diferenta este intre Ungaria si Romania??????????????????????????????? :rant:  De la cer la pamant fratilor, de la cer la pamant. Ei au inaugurat km patrati de asfalt pe piste de biciclete mai mult decat am turnat noi aiurea pe autostrazi in 2014-2015.  Moooooooor

raulbogdan23

#1612
^
Cred ca ei se apropie deja de 100 de km (M85, M86, M43, ceva pe M0) inaugurati anul acesta si noi mai nimic

cezar-mario2012

#1613
 Pentru @Tavi: O situatie a lucrarilor din Bulgaria o sa fac la inceputul luni octombrie, pentru septembrie. Acum sa iti raspund la intrebarile tale.

1. Lucrarile la A0 (tangenta nord) au avansat destul de mult, dar in niciun caz nu va fi finalizata pe 12 decembrie 2015. La structuri stau cel mai bine, in marea majoritate sunt in stadiu foarte avansat, toate nodurile sunt incepute. Mai au si situri arheologice pe traseu ce vor duce la ceva ,,intarzieri". La terasamente stau mai prost, decopertarea este facuta pe tot tronsonul, dar terasamente sunt executate pe cam 10%.

Descarcari arheologice

Nodurile


Pasaje




2. La centura de vest lucrarile sunt destul de avansate, la ora actuala se poate circula pe toate sensurile din giratoriu, saptamana trecuta au dat drumul la aripa de N-V. Acum lucrarile sunt concentrate pe pasajul inferior si rampa de vest a pasajului superior. La nivelul solului mai sunt de asfaltat aripioarele directe ale sensului giratoriu pe trei directii E-S, E-N si S-V. Si se mai lucreaza la finalizarea sectiunii dintre A6 Lyulin si actuala sectiune, acea zona a fost aproape finalizata, dar firma ce o executa a dat faliment si lucrarea a fost abandonata aproape doi ani si intre timp s-a cam degradat, iar acum se lucreaza la remedieri, instalatiile de lumina si panouri antifonante. Lucrarile pot fi finalizate pana la 1 noiembrie, lucrarile oricum sunt intarziate. Cauza pe sectiunea actuala fiind arheologia.

Rampa dinspre Kalotina



Aripioara Kalotina-Kulata

Aripioara Vidin-Kalotina

Aripioara Sofia-Vidin


Spre Vidin

Spre Kulata



Pasajul inferior



3. La lot 2 A3 Struma lucrarile sunt destul de avansate pe cea mai mare parte, fiind zone pe care s-a aternut si stratul de uzura, dar si zone in care nu s-au terminat escavatiile. Termenul de finalizare este 1 noiemrie, greu de crezut, dar un sfarsit de an este posibil, daca vremea o va permite.
Intai o filmare aeriana cu lot 4 A3 Struma, lucrarile fiind finalizate pe data de 10 septembrie, dar fiind circulabila din 1 august 2015.

https://youtube.com/v/oHz1sfQG-zY

Aici este o lucrare suplimentara platita separat, nu este inclusa in proiectul autostrazi. Se executa un zid de protectie pentru protejarea celui mai important sit arheologic de pe traseul A3, o asezare nolitica foarte bine conservata avand o vechime de peste 8000 de ani, apoi se va face un muzeu acolo.



Nodul de la Blagoevgrad



Intre tunelul doi si Blagoevgrad





Viaductul de dupa tunelul 2



Tunelul 2



Pozele si filmul sunt preluate de pe SSC-ul bulgaresc, iar informatiile sunt preluate de pe www.api.bg www.novinite.com si SSC-ul bulgaresc.

Tavi


rocklee

cezar-mario....un mare LIKE din partea me  :thumbsup:.... si un pahar rece in cinstea ta ... :cheers:

Telvanni

Multumim cezar-mario2012
Un like si de la mine

cezar-mario2012

 O stire de ultima ora si oficiala: astazi se semneaza contractul pentru Lot 3.3 A3 Struma (Kresna-Sandarsky), acest lot are 23.6 km, durata de executie este de trei ani si jumatate. Lucrarea a fost castigata de consortiul ,,Struma-lot 3.3" ("GBS - Infrastructure Construction", "Glavbolgarstroy" AD, "Patstroy 92," si "Geostroy" AD), costul lucrarii este de 255.8 milioane leva, iar costurile maxime ( cheltuieli neprevazute) nu trebuie sa depaseasca 281 mil. leva cu TVA. Acesta este primul proiect ce se va executa pe exercitiul financiar 2014-2020 din bani UE.



http://www.novinite.com/articles/170980/Kresna-Sandanski+Section+of+Bulgaria%E2%80%99s+Struma+Motorway+to+Be+Built+in+3.6+Years#sthash.4FJd5ALgci

horatiu.cosma

Mersi de informatie. Ciudat, adica poate fi mai mare valoarea cheltuielilor neprevazute decat contractul semnat. Pe harta pare un lot rezonabil, ce ar putea aparea asa de neprevazut, incat sa dubleze valoarea contractului. Plus ca 3.5 ani de executie mi se pare exagerat. Am fost acum doi ani pe DN-ul respectiv, si nu e VO sau VP, ca sa nu incapa o autostrada pe langa.

pasadia

Din articolul citat:

QuoteThe cost of the project stands at BGN 255.8 M and it may increase to no more than BGN 281 M, VAT included, according to the contract.

Valoarea initiala + 10% cheltuieli neprevazute.