News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danutzu_1069

Da, traficul cu masina mica cu turcii care merg in concediu acasa, turcii din austria, germania.
Astia clar merg pe Serbia, bulgaria.

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on April 29, 2015, 12:23:49 PM
Am spus ca se poate aplica un sigiliu pentru tranzit in tara nonUE, adica la iesirea din HU se aplica sigiliu care se verifica la reintrarea in spatiu UE adica Bg.
Idem si pentru relatia Bg - Hu.
Ramane doar controlul soferului si al capului tractor
Dacă ar fi atât de simplu ar fi trebuit să dispară de mult cozile de la Nădlac...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

MNU

In anii razboiaielor din fosta Iugoslavie, vara pe DN6 era puzderie de masini cu numere de Germania care mergeau pe relatia Germania - Turcia (sau retur). Ii vedeai mergand in coloana cate 2-3 si chiar mai multi. De multi ani nu i-am mai vazut. De asemenea, numarul de masini cu numere de BG s-a redus simtitor.

La camioane, ruta s-a schimbat pe masura ce sarbii au finalizat sectoare de centura a Belgradului. Cum naiba sa mai vii prin Romania cand trebuie sa urci Domasnea, Plugova sau Starmina cu camionul incarcat. Nici in Bulgaria, traseul de dupa Vidin, catre Sofia, nu pare mai atragator.

Asa ca drumul prin Serbia pare alegerea logica din mai multe puncte de vedere.

MRS

^^^^
Folosind de cateva ori anual Egnatia Odos A2 chiar de la km 0 - Alexandropouli observ de cativa ani grupuri imense (mai ales in August spre Kipoi (TR) si in Septembrie dinspre vama turceasca) de masini cu numere de Germania (etnici/imigranti turci). Un coleg turc mi-a spus ca se merge pe traseul TR-GR-FYROM-HR-SLO-A-DE, dar ca imediat ce Kapikule (BG/TR) - Plovdiv din Maritsa (A4) va fi gata traficul se va muta pe TR-BG-SRB-HR-SLO-A-DE.




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut


cezar-mario2012

#1385
 La bulgari situația este următoarea:A4 Maritsa, lot 2, Harmanali-Dumitrovgrad va fi deschis traficului de la sfârșitul lunii mai,  iar lot 1, Dumitrovgrad-Orizovo la sfârșitul lui septembrie.  A0 Sofia Nord este in lucru si are termen sfârșitul anului (?),iar centura de vest se speră a fi finalizată tot prin septembrie. Pentru A7 se mai așteaptă. De ce? Nu sunt bani și așteaptă sa se finalizeze licitațiile pentru A2 si A3, cu bani rămași sa se facă și A7.

danutzu_1069

@Ionut
Mea culpa!

Eu am aprins chibritul  :D

neaguionutu

#1387
?: Kakach river – Lyulin (A6) 3.0km (September 2012 to August 2015) – projectmap

Bucata de drum face parte din centura de vest , de unde se termina acum Autostrada A6 Lyulin si se termina la râul Kakach .
Bulgarii zic ca bucata de drum face parte din lotul 1 al Autostrazii A7 Sofia - Kalotina - spre Belgrad
La intersectia cu bulevardul Slivnitsa se va face in frumos nod rutier





































Sursa : SSC bulgaresc ( skyscrapercity.com)

cezar-mario2012

Nu de acolo pleaca A7 Kalotina, ci undeva mai la nord, in prelungirea A0 Nord. Bulgari au denumirea de automagistrala AM la mai multe secțiuni de drum, in general 2x2 cu parapeti despărțitori si intersecti denivelate. Un exemplu este secțiunea de drum înainte și după Veliko Tarnovo.  Cand am fost prima data pe acolo și eu am rămas surprins de denumire,  crezând că este autostrada.

neaguionutu


neaguionutu

Quote from: cezar-mario2012 on April 29, 2015, 04:46:47 PM
Nu de acolo pleaca A7 Kalotina, ci undeva mai la nord, in prelungirea A0 Nord. Bulgari au denumirea de automagistrala AM la mai multe secțiuni de drum, in general 2x2 cu parapeti despărțitori si intersecti denivelate. Un exemplu este secțiunea de drum înainte și după Veliko Tarnovo.  Cand am fost prima data pe acolo și eu am rămas surprins de denumire,  crezând că este autostrada.

Asa stiu si eu ca A7 Kalotina pleaca din prelungirea A0 Nord.
Uitati-va pe prima poza din primul post cu panoul privind constructiei respective , dar si linkul cu proiectul de site-ul CNADR-ului bulgaresc.
Pe cele 2 spune ca este lotul 1 al Autostrazii Kalotina - Sofia .

neaguionutu

Revin cu continuarea pozelor mai tarziu !
Sotia mea are de facut acte pentru servici !
Nu am terminat cu pozele !
Mai am de postat !

neaguionutu

Continuam cu pozele :

Cartierul Lyulin si in departare Plaza West Mall
http://www.mrpi.eu/projects/plaza-west-mall/
http://www.colliers.com/p-66386












->



Cartierul Lyulin si in departare Plaza West Mall





Intersectia Bulevardului Tsaritsa Yoana cu Centura de Vest a Sofiei






->
Vedere spre Autostrada A6 Lyulin , directia Kulata
Cartierul Lyulin si in departare Plaza West Mall 


Vedere spre Autostrada A6 Lyulin , directia Kulata
Se vede mai de aproape si  Plaza West Mall 










Sursa : SSC bulgaresc ( skyscrapercity.com)

neaguionutu

->














->

Spre intersectia Bulevardului Slivnitsa (Mr. Bricolage Lyulin) cu Centura Sofia
In departare centura de Nord 


Spre intersectia Bulevardului Slivnitsa (Mr. Bricolage Lyulin) cu Centura Sofia
In departare centura de Nord 











->












neaguionutu