Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 10 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#2610
In alta ordine de idei, A3 e copilul nenascu al PSD-ului. Sau nascut partial.
Aici e bataia, si in special la tronsoanele care nu-s pe fonduri.
Prietenii stiu de ce!

O:-) NOT POLITICS

alecu26

Poate vb de câmpie tgm iași. Sa atragă voturile udmr. Sau turda Halmeu.   Oricum sunt speculații orice am zice.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

jalemare

"Până la sfârșitul anului 2020, ar urma să se finalizeze următoarele proiecte de autostradă, în lungime de 946 kilometri: Pitești — Sibiu (117 km), Tg. Neamț — Iași — Ungheni (135 km), Comarnic — Brașov (58 km), Sibiu — Brașov (120 km), Suplacu de Barcău — Borș, cu ramură spre Oradea (74 km), Nădășelu — Suplacu de Barcău (93 km), Pitești — Craiova (124 km), Sebeș — Turda (70 km) — proiect fazat, Lugoj — Deva loturile 2, 3 și 4 (72 km) — proiect fazat, Câmpia Turzii — Tg. Mureș (56 km) — proiect fazat, Timișoara — Lugoj lot 2 (26 km) — proiect fazat. "
Iulian Matache,  18.10.2015
De acum, ochii pe el  :lol:

cricric

Quote from: MNU on October 18, 2015, 02:50:44 PM
Acum, daca voua va e clar ca despre A3 vorbea domnul in cauza... in ce directie credeti ca va accelera aceasta? Avem deja doua orase mari conectate mai degraba la Budapesta si Viena decat la Bucuresti.
Ce-i rau in asta? (Cred ca te-am mai intrebat o data)

Quote from: MNU on October 18, 2015, 02:50:44 PM
Ce ziceti daca domnul vorbea despre finalizarea A1. Daca facem Sibiu-Pitesti... cu A10 terminat intre timp, cate mari orase ale tarii le legam de capitala lor?
"Lor" fiind cine?

MNU

Nu e rau ca sunt legate de alte capitale. Eu stau intr-unul dintre orase si vad avantajele. E rau ca nu sunt legate SI de Bucuresti.

"Lor", ale oraselor. Orasele nu sunt legate de capitala tarii de care apartin.

hyp88

#2615
Pitesti - Craiova (124km) face parte cumva din A6? din cate vad in postul creeat de Ionut dedicat A6 ruta este Lugoj-Severin-Craiova-Calafat dar nimic despre Bucuresti. Sau ce A? mai e si asta? Exista un topic pentru ea? Daca au de gand sa o termine pana in 2020 stim daca au inceput SF sau au vreun proiect macar?

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

http://www.mt.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/968-19-10-2016

Quote
În perioada 20-21 Octombrie va avea loc Reuniunea miniștrilor transporturilor din statele membre ale Organizației Cooperării Economice a Mării 

Negre (OCEMN), care se va desfăşura la București, la Hotel Caro.

Cu această ocazie, miniștrii transporturilor, observatori OCEMN și reprezentanți ai unor organizații internaționale cu renume în domeniul transporturilor vor avea ocazia să discute aspecte de interes comun, precum și stadiul și perspectivele de dezvoltare din sectorul transporturilor în regiunea Mării Negre.

România deţine preşedinţia în exercițiu a OCEMN și, concomitent, președinția Grupului de Lucru ad-hoc privind dezvoltarea autostrăzilor maritime. Obiectivul principal al acestei reuniuni îl reprezintă identificarea următoarelor etape necesare pentru punerea în aplicare a Memorandumului de Înțelegere privind dezvoltarea autostrăzilor maritime în regiunea OCEMN.

Pai nu era vorba ca trebuie sa facem ce apare in MPGT? Sa vedem ce vor discuta.

iulius

#2618
^^
ultima intrunire a avut loc in data de 7 si 8 aprilie 2011 http://observator.ro/autostrazi-maritime-81749.html


dr4qul4

Vezi sinteza lui NGC de pe pagina de rutier.
[158081] / 24.03.2015: "Proiectarea si Constructia Autostrazii Brasov – Targu Mures – Cluj – Oradea, Sector 3A: Cluj Vest (Gilau) - Mihaiesti, km 0+000 - km 25+500, tronson 3A2, km 8+700 - km 25+500"
    Oferte deschise in 29.05.2015 -> 8 oferte
    Stadiu actual licitatie: TIRRENA (loc 1) a contestat la CAB decizia CNSC din 11.09.2015 (castigator initial CONSTRUZIONI GIUSEPPE MALTAURO (loc 4))
    Valoare estimata:  687.513.425,00 RON fara TVA
    Valoare atribuire: -


Inca se judeca. NGC actualizeaza aproape imediat.

PS. Inf nu sunt gratis. Daca ajungi pe vreun santier astept poze. Daca nu ai timp, mi le poti trimite pe mail. Avem nevoie de surse din interiorul santierelor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Arrow

Mersi!
Intretimp am vazut ca s-a amanat cauza Tirrenei la CAB pe data de 02.11.2015. Deci anul acesta nu cred ca mai incepe cineva la Nadaselu.

Ps. Ma voi revansa si eu cu informatii  ;)

NGC

Pun si aici ca sa se vada, dar va rog sa discutati in topicul de "Fonduri Europene".




cutter


horatiu.cosma

Rafinam o lista aici, sau fiecare ce il doare direct pe hotNews?