News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Europiu

Aici ai pus degetul pe rana, @pasadia, cu "se dezvolta mai mult decat poate". As fi preferat si eu sa ramana Clujul oras universitar (+ eventual IT), un fel de Heidelberg romanesc. Dar prostiile incepute in anii '70 nu se mai pot indrepta.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

Stiu ca Ionut interzice politica, dar asta nu este politica, ci o informatie de maxima importanta in contextul politic actual.

Deci: astazi avem Congres PSD la Sala Palatului.
Delegatii voteaza in unanimitate validarea lui Dragnea ca presedinte PSD.
Dupa care Dragnea ca bou presedinte tine un discurs de o ora, in care abordeaza inclusiv greselile PSD.
Una dintre greseli este pierderea electoratului din Transilvania, zice Dragnea.
Dupa care zice

Quote from: Liviu Dragnea
Transilvania este o miza importanta pentru PSD si va promit ca o vom readuce in programul partidului nu numai printr-o autostrada pe care guvernul o va construi in regim de urgenta , ci si printr-o punte politica si sufleteasca pe care o meritam cu totii.

Se pare deci ca A3 va lua viteza maxima anul viitor.
Cel putin pana la alegerile din toamna viitoare. Dupa... mai vedem ! :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

prima autostrada va fi la alexandria poate ....cata minciuna in gura acestor papagali ....

horatiu.cosma

Inafara de Turda-Aiud, nu prea va avea cu ce sa se laude domnul Dragnea in ardeal, in 2016 pe vremea asta. Si nu cred ca Ardealul poate fi cumparat cu 25 de km finalizati cu intarzieri si scandaluri.

TibiV

Nu stiu ce sa zic...
Dragnea pare hotarat sa conduca multa vreme si tara si partidul...

I-a pus pe aia din sala sa se ridice in picioare si a zis ceva de genul "sa pastram un moment de reculegtere in memoria victimelor dictaturii comuniste si sa cerem iertare Romaniei si romanilor pentru ca nu am facut acest gest pana acum."
Cool sa faci asta PSD-istilor... :D

Dragnea nu e prost si vrea puterea...
Daca e nevoie promite si terminarea A3 si inceperea A8...
Si o sa il puna pe Ponta ca pana la alegerile din toamna "sa demonstreze" ce poate face partidul atunci cand vrea...

Eu cred ca vom auzi anuturi interesante despre infrastructura in perioada urmatoare... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Avem totusi un Masterplan, un buget limitat. Autostrazile nu se pot face de azi pe maine. Daca intr-adevar se doreste de la centru sa mearga inainte cu Autostrada Transilvania rapid, probabil ca vor da avansul pe Suplacu-Bors si Tg.Mures-C.Turzii, vor grabi putin obtinerea avizelor, dar in 9 luni de munca efectiva nu vom avea decat maxim santiere pe care eventual se lucreaza rezonabil. Daca vad ca se publica pe SEAP licitatie pentru tunel Meses si Suplacu-Mihaiesti, se merge rapid cu procedurile de licitatie si in cel mai scurt timp se evalueaza ofertele(nu 6-12 luni, cum suntem obisnuiti), atunci poate o sa incep sa il cred.

MNU

Acum, daca voua va e clar ca despre A3 vorbea domnul in cauza... in ce directie credeti ca va accelera aceasta? Avem deja doua orase mari conectate mai degraba la Budapesta si Viena decat la Bucuresti.

Ce ziceti daca domnul vorbea despre finalizarea A1. Daca facem Sibiu-Pitesti... cu A10 terminat intre timp, cate mari orase ale tarii le legam de capitala lor?

TibiV

PiSi nu prea mi se pare ca va aduce PSD-ului voturile ardelenilor, ci pe ale celor din sud, pe care oricum le are...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Oricare autostrada ar fi, daca PSD a ajuns la concluzia ca in Ardeal nu mai merge cu ulei si zahar, ci cu autostrazi, e un pas inainte.

nicolaem

hai mai baieti, o fi duminica dar sa nu fim naivi!
Orice nou lider vine cu discursuri corecte, identifica problemele ne explica "ce vom face". Si asta nici macar nu e prea nou, a condus un minister cu bani multi unde putea dezvolta infrastructura si nu prea s-a remarcat.

alexV

Quote from: alexV on September 23, 2015, 11:09:33 PM
Strategia de dezvoltare a municipiului Cluj-Napoca pentru perioada 2014-2020 a fost adoptata.
citynews

- Construcția de drumuri expres, pasaje, pasarele pietonale și centuri ocolitoare pentru fluidizarea traficului (76 mil. euro):

         1) Construcția Centurii Ocolitoare Cluj-Napoca Sud (Mănăștur-Someșeni) – etapa I;

         2) Construcția Drumului Expres Grigorescu-Gilău – etapa I;


zol21

#2607
^^

2 drumuri de care trebuie facute cat mai urgent, insa probabil centura sud nu va fi nici autostrada, nici drum express

adiarc

Quote from: Goldmund on October 18, 2015, 04:52:30 PM
"Lista problemelor de pe autostrăzile în construcție din România"

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/Lista+problemelor+de+pe+autostrazile+in+constructie+din+Romania

sa nu uitam si de Suplacu de Barcau-Bors , C.Turzii-Tg.Mures , centura Bacau plus modul execrabil de derulare si la alte centuri cum ar fii Tg.Jiu sau Tg.Mures
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bond

#2609
 exista un masterplan, exista santiere de autostrada in transilvania, exista "front de lucru" doar sa binevoiasca cnadnr sa cheltuiasca bani si asta ne promite ca guvernu' o sa faca "de urgenta" o autostrada. wtf?
daca promitea ca restructureaza cnadnr poate ca-l luam in serios, asa se  dovedeste papagal habarnist.
nu ne permitem sa mai avem politicieni de genu