Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

valexandru

Se reabiliteaza dar asta nu inseamna ca va fi drum express cu 2 benzi pe sens tot drumul dintre Arad si Oradea.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

petrarca

Quote from: petrarca on April 27, 2012, 02:41:14 PM
Segmentele si numarul de kilometri de autostrada inaugurati in 2011 in versiunea cnadnr (asta si pentru cei ce fac calcule pentru 2012):

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/PRECIZARE_INS.pdf

Inainte de 2011


Bucuresti- Pitesti             120 km ( de fapt 110 pentru ca numaratoarea incepe de la 10)
Bucuresti- Cernavoda     152 km  (aici nu stiu de la ce km incepe numaratoarea)
Campia Turzii - Gilau         54 km
Centura Sibiu                    17 km

Total  < 2011                  343 km (sau 333)

2011                                 55 km

Total km autostrada RO  398 km (sau 388)
       



Cristi232

Orice drum, ulita, str, bd, dn, a, incepe de la km0.
:)

petrarca

Quote from: Cristi232 on April 27, 2012, 06:08:02 PM
Orice drum, ulita, str, bd, dn, a, incepe de la km0.
:)

Daca dumneavoastra considerati ca de la Km 0 pana la intrarea pe A1 in militari sunt kilometrii construiti de autostrada atunci asha o fi,eu zic ca nu

Ionut

Ei... evident ca nu sunt km reali, km construiti de autostrada, e pur si simplu o numerotare. Puteti vedea in prima pagina de pe acest thread, in primul post, km reali de autostrada din Romania si puteti avea incredere in cifrele acelea, au erori foarte mici sau erori zero.



valexandru

^^ :rofl:
  Acuma hai sa o luam serios. Aia cum au realizat calculul? Cum au obtinut 1200 km? Au adunat la intamplare de pe harta TEN-T?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Am vazut si eu articolul. De fapt titlul. Nici nu l-am deschis, ceea ce va recomand si voua. Va rog nu mai postati promisiuni electorale, "platforme program" sau alte asemenea. Nu are rost, incepem discutii care nu duc nicaieri. Doar fapte (facts), da? Multumesc anticipat!

petrarca

Era un post mai mult ironic, nici un cuvant nu imi apartine. De fapt ce doriti sa postam, intrebari la fiecare post ca sa ajungem la rangul de ambasador?

Sunt pasionat de infrastructura si o sa va citesc in continuare, dar asta a fost ultimul meu post

delacroix

#206
@petrarca fi rezonabil. Eu iti citesc posturile, uneori chiar cu interes. Posteaza in continuare. Faptele se dau la stiri, pe forumuri se exprima idei, pareri, constatari.

davyl

@petrarca te asteptam si in continuare cu posturile tale. Ionut cred ca ca nu doreste prea multe chestii politice pe forum si ca sa nu se ajunga la "flame-uri" nedorite, mai bine sa ne abtinem. Eu sunt de acord cu grija lui fata de postarile politice. Sunt pline forumurile de chestii care aluneca prea mult in politica si probabil de asta. Nu trebuie sa fie nicio suparare.

Asteptam info utile de la tine si de la toti userii pasionati de infrastructura...

Ionut

#208
Quote from: petrarca on April 30, 2012, 03:01:16 PM
Era un post mai mult ironic, nici un cuvant nu imi apartine. De fapt ce doriti sa postam, intrebari la fiecare post ca sa ajungem la rangul de ambasador?

Sunt pasionat de infrastructura si o sa va citesc in continuare, dar asta a fost ultimul meu post

Chiar n-am inteles de ce te-ai suparat asa tare. :( Ideea era sa evitam discutiile politice, acel articol clar e doar scris ca o simpla declaratie politica. Asa si eu pot veni la guvernare azi si sa promit ca fac 1500 km pana in 2020! Ce valoare ar avea declaratia asta? Facand o gluma, cred ca ar valora mai mult o astfel de declaratie a mea decat una a unui ministru de stanga, avand in vedere cat de mult tipam noi pe-aici dupa infrastructura. Asta era ideea, sa evitam sa punem "stiri" despre declaratii strict politice.

Nu avea nicio legatura cu posturile tale...
In fine, tu decizi ce faci, eu apreciez postarile tale, sper sa scrii in continuare! :cheers:

Later edit: cand am zis "just facts", doar fapte, ma refeream la faptele legate de politica! La faptele politicienilor. Evident pe forum avem liber la discutii, pareri personale (mai mult sau mai putin avizate, nu conteaza asta, invatam). Daca prezentam ceva ce a zis politicianul X, atunci acel ceva sa fie un fapt, nu o declaratie politica. Asta era ideea, sper ca acum e clar... Altfel faceam doar un site de stiri si cu asta basta, nu un FORUM.

Nu discutam/prezentam declaratii politice (pt ca genereaza discutii in contradictoriu aiurea, oamenii se supara etc), discutam/prezentam fapte legate de infrastructura si ne exprimam propriile pareri/opinii/viziuni si desigur intrebari/curiozitati despre infrastructura/mobilitate.