News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

pasadia

Exista topic de A13, era deja pus acolo articolul. ;)

Ionut

^

Quote from: NGC on February 27, 2019, 11:47:02 AM
Ultimele desene cu carioca indica o autostrada acolo care nu este facuta in PPP.
Ceea ce vor sa faca in PPP de fapt nu este marcat in desene, dar se vede unde lipsesc portiuni. ;)

https://media.rtv.net/other/201812/prezentare---final-19-12-2018_59074300.pdf

PDF-ul despre care se vorbeste:










voicul

O Konkluzie clara: astia au avut bani si au luat multe Karioci!

In alta ordine de idei: ce au baut?
Vad proiecte de care nu am auzit EVER: Craiova - Targu Jiu?!
A8 nu mai ajunge pana la Iasi !!!
De la Targu Neamt se merge la Bacau ! ???

laszlo.robert

No coment,just:Vai ce frumos viitorul luminos! Mai ales tot A 7 si 2/3 din A 8 concomitent in constructie,dar na daca aduc astia rezerva de aur in tara cine stie ...🤯

NGC

#5869
Quote from: voicul on February 28, 2019, 08:48:44 AM
A8 nu mai ajunge pana la Iasi !!!

^^^

Quote from: NGC on February 27, 2019, 11:47:02 AM
Ceea ce vor sa faca in PPP de fapt nu este marcat in desene, dar se vede unde lipsesc portiuni. ;)

PPP-urile nu sunt marcate acolo. De aia nu se vede A8 pana la Iasi / Ungheni si nici A3 intre Ploiesti si Brasov.

E distractiv si cum ramane capatul ala la Gaesti in aer. :lol:

pasadia

Dar capatul de la Lugoj? Nu de alta, dar nici macar nu l-au mai desenat, poate-poate uitam de el si acceptam marea inovatie adusa de traseul Craiova - Tg. Jiu - Deva.  :headbash:

StefanCelMare

#5871
Ce bine am râs (de hărțile alea).
Sibiu - Făgăraș gata în 2022? Păi acolo nici licitația nu e făcută (SF-ul e?). Să spui că o termini în 3 ani... e absurd.
2020 deadline pentru graniță - Suplacu, iar de domeniul fantasticului. Dacă ar fi utilaje pe teren, poate. Dar sunt șanse să nu fie anul ăsta pe alea două loturi mai lungi.
2022 pentru Nușfalău - Poarta Sălajului? Iar, proiect nici măcar licitat încă.
Astea dincolo de evidentele ne-deschideri anul ăsta pe A10 și A3 spre Tg. Mureș.
De la 2021 încolo nici nu mai merită comentate hărțile. Au elucubrații majore, precum tot tronsonul Tg. Mureș - Piatra Neamț în lucru, la fel Pașcani - Ploiești.
De ce s-au oprit la astea, puteau să spună că mergem pe lună în 2021, șansele sunt la fel de mari.
Elucubrații demne de un film SF.
Fantastic.

PS - Harta din 2020 pare aproape de ceea ce cred eu că sunt proiectele noi ce vor fi finanțate (ce e cu roșu acolo).
Dar finalizarea lor ne va lua din nefericire mult (cam 5-6 ani minim - când fac prognoza asta mă bazez că anii 2019 și 2020 vor avea tot ritmul actual, lent).
Zonele montane chiar foarte mult (7-8 ani minim).
Și dacă se va schimba guvernul cu unul mai OK tot va dura.
Nimic nu se schimbă brusc, peste noapte.

NGC

Quote from: pasadia on February 28, 2019, 10:58:28 AM
Dar capatul de la Lugoj? Nu de alta, dar nici macar nu l-au mai desenat, poate-poate uitam de el si acceptam marea inovatie adusa de traseul Craiova - Tg. Jiu - Deva.  :headbash:

La Lugoj se va lega A6 in PPP. ;)

elphax

Nu stiu care e mai interesant dintre toate:
Deva - Tg. Jiu  sau  Tg Neamt - Bacau

voicul

Quote from: alexandruduma on February 28, 2019, 08:55:53 AM
Pai daca inaugureaza de vreo 4 ori lotul 1 anul asta deja e realista treaba cu 180 de km anul asta :) Si noi care nu si nu...  :lol:

Ai dreptate. Asa ii atinge SAU ii pune si pe cei care s-au deschis cat nu era el la MT.

Ministrul CUC a început mandatul cu PROMISIUNI  :puke: mărețe

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, şi directorul general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Narcis Neaga, aflaţi în inspecţie joi pe şantierele loturilor 1 şi 2 ale autostrăzii Sebeş-Turda, au susţinut că, până la finele acestui an, vor fi daţi în trafic la nivel naţional 180 de kilometri de autostradă.

Cine vrea sa mai mult  :puke:
https://www.money.ro/ministrul-cuc-a-inceput-mandatul-cu-promisiuni-marete/

Ionut

^ M-au intrebat cei de la Pro TV (mai precis Vitalie) cum e cu acesti km. Bine, e clar cum e, dar na, oamenii isi fac datoria. O sa apara la stiri diseara, sa va uitati daca aveti nervi. :)

voicul

Cătălin Drulă (USR), la Digi24: Avem deja două încălcări ale legii în privința Autostrăzii Moldova - VIDEO (e vreo 10 min)

Deputatul USR, Cătălin Drulă, a vorbit la Digi24 despre lipsa infrasctructurii din România. El a arătat că investițiile în acest domeniu au scăzut cu 25% din 2016 și până acum.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/catalin-drula-usr-am-ajuns-la-un-minim-istoric-guvernul-aloca-doar-008-din-pib-pentru-infrastructura-1092375

Ionut

API pe Facebook

Delirul continuă! După ce ministrul interimar al Transporturilor Rovana Plumb promitea, la începutul lunii februarie, că vor fi inaugurați 180 de km noi de autostradă în 2019, a venit rândul "noului" "ministru" Răzvan Cuc să se umple IARĂȘI de penibil, așa cum v-am povestit că a făcut și în 2017: http://bit.ly/2C39YKZ.

Prezent săptămâna trecută pe șantierele de autostrăzi aflate în lucru pe care tot el le dădea finalizate încă din 2017, Răzvan Cuc a spus că șeful CNAIR Narcis Neaga i-a promis 180 de km de autostradă în 2019 și el doar dă "informația" mai departe ca un papagal, fără să o analizeze. Am explicat de multe ori cât de aberantă și iresponsabilă este promisiunea aceasta.

"Ministrul" Cuc a mai zis că va continua politica falimentară și mincinoasă din mandatul precedent și se va muta pe șantiere. De parcă activitățile care-i revin (proiecte de lege, deblocarea contractelor, rezolvarea birocrației, reorganizarea ministerului și a companiilor din subordine) s-ar face de pe excavator, nu din birourile de la București.

Între timp, a apărut în imagini un alt individ de tristă amintire: Ștefan Ioniță, directorul-dezastru al CNAIR care a reușit într-un an și jumătate să deschidă 16 kilometri de autostradă care erau gata din 2016, să țină închise cu lunile loturile finalizate de pe A10 Sebeș-Turda și în general să facă praf construcția de drumuri în România.

Noua epocă Răzvan Cuc la ministerul Transporturilor începe la fel ca prima: neînțelegere totală a domeniului, promisiuni fanteziste, minciuni gogonate, "echipă" plină de oameni docili și lipsiți de orice urmă de viziune sănătoasă, multă vorbărie fără sens și foarte puține acțiuni reale.

Ionut

In seara asta vorbim despre autostrazi (si nu numai, cred) dupa ora 22:00 la Jurnalul de Seara pe Digi24 cu Prelipceanu. Nu stiu daca vine si Serbanescu. Vedem ce iese.

Ionut

Update monitorizare autostrazi. Chiar au fost cateva schimbari majore.