Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

perfidus

^ Storm, sterge repede ce ai scris ca ti-ai dat foc la valiza. Nu exista sector mai important in acest moment decat Sibiu-Pitesti.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

horatiu.cosma

Buna setarea lui Ionut, sa nu se mai poata sterge mesajele. Vedem in intreaga lor splendoare toate ineptiile  :lol:.

elphax

poate era ironic ?
dar daca aveam azi facut Brasov - Ploiesti ? poate nu mai faceau deloc PiSi, insistau direct pe SiBrasov

voicul

Doar ca nu are legatura una cu alta.
Daca era CoBra facuta, evident ca treubia facut BV-SB (ca legatura) si PISI ca alta legatura.

Sunt convins (probabil doar de propria imaginatie) ca in RO exista bani de 2 autostrazi in paralel.

horatiu.cosma

În perioada 2005-2008 cam toți banii pentru construcția de autostrăzi în RO mergeau la Bechtel și gâfâiam de mama focului, abia reușeam (ca stat) să ținem pasul cu ei pe 52 de km. Într-adevăr, PIB-ul a crescut de atunci, au apărut fondurile europene, investițiile în infrastructură ar putea fi altele, astfel încât să putem lucra în paralel la 2 treceri montane, evident, întinse pe 5-6 ani. Dar cu politicile publice actuale (salarii, pensii, toată lumea fuga la stat sau în străinătate) nu prea avem nici capacitate umană (mii de muncitori, fabrici care să producă atâta beton, fier, palplanșe, prefabricate etc), nici dorință de sus de a finanța sectorul cum se cuvine.

Ionut

API este prezenta maine seara la Romania, te iubesc! Din nou! :) Am vorbit despre LD3, LD4, groapa (OS3), despre optimizarile constructorilor, despre licitatii, despre multe, multe lucruri care sper ca au fost bine puse in emisiune. :) Sunt curios ce a iesit, data trecuta la emisiunea despre DNCB a fost bine.

Aici aveti teaser-ul de la Pro TV/Romania, te iubesc!

bogdymol

Am vazut de dimineata teaser-ul emisiunii, si chiar ma intrebam daca va avea si API o pozitie in cadrul emisiunii. Foarte bine ca v-au contactat!

Mi-e frica acum de cata incompetenta, nepasare si rea-vointa vom afla in cadrul emisiunii...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

In total cred ca am vorbit 3-4 ore cu Paul Angelescu, in mai multe randuri. M-au si filmat, m-au scos "la tabla" si am explicat cum e cu optimizarile constructorilor, cu dealul liliecilor, cu problemele la LD3 si multe altele.

horatiu.cosma


Ionut

Ora 18:00 fix. :) Pana la 19:00, dar cu vreo 20 de minute de publicitate. :lol:

bogdymol

Quote from: Ionut on November 24, 2018, 05:58:58 PMdar cu vreo 20 de minute de publicitate. :lol:

Cineva trebuie sa plateasca si pentru emisiune...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

manuel.matias.503

Sunt sigur ca o sa iasă o editie buna din România te iubesc, abia aștept sa o văd mâine seara

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

horatiu.cosma

Sa puneti si o inregistrare aici, daca aveti posibilitatea, dupa ce apare.

bogdymol

Treaba aia prezentata de ionut cu forajele pe lotul UMB e criminala. Fix unde trebuie mutat dealul nu s-a facut nici un foraj  :lolz:

Care e pe faza, emisiune e acum pe ProTV sau aici.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele