News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 11 Guests are viewing this topic.

dancosta

#5385
Am primit doua raspunsuri la aceeasi reclamatie administrativa si nu stiu daca aici e locul cel mai bun unde sa le pun.

Am intrebat ce sume au comunicat constructorilor conform legii 500/2002.

QuotePentru fiecare tronson de autostrada in lucru in 2018 din autostrazile A1, A3 si A10, va rog sa imi precizati in ce data a fost instiintat antreprenorul fiecarui tronson despre sumele disponibile pentru anul 2018 conform art. 43*1 din legea 500/2002, precum si sumele comunicate antreprenorului conform art. 43*1 din legea 500/2002.









Ce mi se pare mie ciudat este ca
1. au comunicat sume diferite pentru ST 1,2,3,4, si initial au zis ca suma e pentru fiecare tronson in parte
2. asa cum e formulat raspunsul, lasa de inteles ca ar fi comunicat suma respectiva la toti constructorii de pe o anumita autostrada (de exemplu la toti de pe LD 2,3,4), ceea ce ar insemna ca pe unii poate i-au mintit, pentru ca daca ceilalti lucreaza de mai mult, tie iti raman mai putini bani
3. poate au comunicat sume care nu erau disponibile la momentul comunicarii, si care ar fi putut fi bugetate doar dupa rectificarea din vara, dar cum nu aveai de unde sa stii ce se va intampla la rectificare, intr-un fel poate i-au mintit din nou

horatiu.cosma

^
Pui te rog și întrebările tale? Nu îmi dau seama la ce se referă acele cifre din cele 2 tabele. Mersi.

dancosta

#5387
Asta este ceea ce am cerut.

QuotePentru fiecare tronson de autostrada in lucru in 2018 din autostrazile A1, A3 si A10, va rog sa imi precizati in ce data a fost instiintat antreprenorul fiecarui tronson despre sumele disponibile pentru anul 2018 conform art. 43*1 din legea 500/2002, precum si sumele comunicate antreprenorului conform art. 43*1 din legea 500/2002.

tmbio

Salut.anu asta ce șanse sunt sa mai deschida ceva  din lugoj deva sau sebeș turda?

Vice33

Sanse mici...nu-ti fa vise irosite, asteptam primavara-vara 2019 si vom vedea ce sanse mai sunt atunci (pentru lotul 3 vorbesc, caci de lotul 4 nici nu poate fi vorba de inaugurare la final de 2018, uita-te cat mai e de lucru la deal!)

nyros

Quote from: tmbio on August 31, 2018, 03:19:25 PM
Salut.anu asta ce șanse sunt sa mai deschida ceva  din lugoj deva sau sebeș turda?

Anul asta se mai pot/se vor deschide doar portiuni mici din A3.

Ionut

#5391
Actualizare monitorizare autostrazi. Sa imi spuneti daca vedeti ceva de modificat.










Gendan

Ne-a citat Moise Guran îl ultimul articol. Trimitere directă la tabelele din sinteza. Puțin offtopic dar, Ionuț, individul ăsta are reach super mare. Poate ar trebui să îl contactam pentru un spread pe blogul lui pentru infrastructura din România.

pentium10

mobilizarea buna si foarte buna de pe Astaldi cred ca trebuie sa scoti
dupa ce au plecat si localnicii, si turcii, pana vin vietnamezni nu se mobilizeaza
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Lyvyoo


rizzuh

Si o inchidem in 20-24? Pe motiv ca o fugit versantul cu tot cu tunel? Sau s-o inundat tunelul? Sau o luat-o la vale un debleu? Nu de alta, dar distinsul are expertiza bine documentata in astfel de situatii previzibile.

StefanCelMare

Imediat după 2023, a mai dat un termen, 2030. Ăla pare mai realist pentru Pi-Si.

perfidus

O tin inainte cu 100km autostrazi date in circulatie in anul centenar. Pana la urma o sa-i numere pe ambele sensuri ca sa iasa.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

horatiu.cosma

25 ST3&4 (câți sunt în trafic) + 0.7 Gilău + 8.7 Gilău-Nădășel. Nu iese la număr nici numărând ambele sensuri.

TibiV

Quote from: perfidus on September 11, 2018, 11:50:43 AM
O tin inainte cu 100km autostrazi date in circulatie in anul centenar. Pana la urma o sa-i numere pe ambele sensuri ca sa iasa.

Incearca sa va pacaleasca prin formularea savanta.
Anul centenar NU este anul 2018, in care se "implineste" suta de ani.

Anul centenar este anul dintre 1 decembrie 2018 si 30 noiembrie 2019.
Caz in care chiar vor fi dati in circulatie 100 de kilometri...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)