Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Cei de la ZF mai fac o adunare. Harta pare destul de buna la prima vedere, adica precisa.



sursa: ZF

Hercule

Tronsonul Nadlac - Pecica lipseste de pe harta! :((
Deșteaptă-te române!

davyl

Quote from: Hercule on April 17, 2013, 02:59:38 PM
Tronsonul Nadlac - Pecica lipseste de pe harta! :((
Pai daca s-a ales doar praful de el, e normal... :(

lautaxi

Cred ca mai bine ramanea Romstrade si la sfarsitu anului era gata...ati vazut ca daca i-au speriat  cu rezilierea au crescut la 40 % rapid ...

BoGDaN

Cel mai mult ma doare ca nu se deschide nici-un santier, stagnam, stagnam si iar stagnam. Cu 2 ministri ai transporturilor, cu un aparat birocratic masiv......facepalm!!! Asta este speram ca peste 2 ani vom vota mai inteligent (nu fac politica).

erw78ar

Romstrade 40% doar pe hirtie!!!! In teren situatia e undeva la 20%  si asta cu indulgenta nu vreau sa zic de calitatea lucrarilor!

neaguionutu

Buna ziua !

Cautand pe harti , am descoperit  ca Google Street View este acum pe tot teritoriul Romaniei.
Imaginile Google Street View Romania sunt capturate de ca cei de la Google in 2011 - 2012  .
Acum cand am descoperit acoperipea colosala a drumurilor din Romania  cu Street View am ramas masca,masca .
Nu imi vine sa cred.
Eu cautam demult timp imagini Street View din toata Romania  cu toate drumurile Romaniei si actulizate.

Romania are un numar de 143 005 km  drumuri si acoperirea Street View  in Romania este aproape totala !


Vizionare placuta pe Google Street View Romania !
















iuli

Autostrăzile românești, existente doar pe hârtie

http://www.digi24.ro/stire/175-de-kilometri-de-autostrazi-doar-pe-hartie_99230

Nimic nou in stire, dar merita prezentata prin felul in care se fac stiri pe canalul asta TV "nesenzational".
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Sargon1806

#518
Fain de vazut la minutul 1:17 progresul constructiei tunelului de la Sacel.

get

"Autostrazile Dumbrava-Deva (parte a A1) si Sebes-Turda (legatura intre A1 si A3), acceptate preliminar de CE pentru finantare nerambursabila".
De aici.

Dumbrava-Deva nu avea deja finanțare europeană 85% ?
De Sebeș-Turda acum aud pomenindu-se - oficial, nu doar aici pe forum.

viossboss

#520
Ce mi-ar fi placut sa vad in planurile si proiectele statului roman , acele culoare naturale peste si pe sub autostrada, pe unde pot trece animalele salbatice cu care ne mandrim atat.
Am postat aici aceasta idee[edit], care nu este a mea originala ,dar care care m-a pus pe ganduri.
In alte tari ,am vazut destule improvizatii ,care au devenit de etalon in timp, ceva "cut & cover" numite eco-ducte.
Imi pare rau ca nu se introduc in standardul unei autostrazi si asa ceva la noi.Ar trebui ca cineva acolo sus sa gandeasca in viitor cu 20-30 de ani in avans si sa faca ceva ce nepotii nostri ne vor multumi poate.
Un exemplu bun de astfel de eco-ducte sau cum s-or mai numi ele este aici : http://www.ecology.md/md/section.php?section=ecoset&id=9696
Fara si asa ceva in 20 de ani s-ar putea sa vedem celebrul si hulitul urs carpatin doar in imagini si filmari.
Eu numai cand ma gandesc cati fazani am "ocolit" pe dn 22d br.-gl. ma apuca groaza ce se poate intampla pe un E...sa A...
Si nu sunt un ecologist convins , nu fac parte din vreo org. sau ceva dar ce ma preocupa e viitorul tarii mele si nu o spun cu mandrie sau exces de zel.
[edit]Si cu astfel de modificari ar trebui sa mergem la U.E. sa ne dea bani in plus , sa-i vad eu daca refuza
Dream come through !
Once in a lifetime !

bgd77


viossboss

#522
Quote from: bgd77 on April 28, 2013, 10:51:49 PM
Exista ceva de genul asta. Vezi aici.
Bleah.... Pai ce cu o floare se face primavara ?
Sau mai exista asa proiecte pe coridorul IV si nu stiu eu de ele ?
[edit]Si nu ma intelege gresit nu te invinovatesc pe tine.
Dream come through !
Once in a lifetime !

user201

Un articol de pe gandul.info legat de autostrăzi, mai ales de lentoarea cu care acestea se fac:
Cum au ajuns românii să aibă 2,4 centimetri, germanii 15 cm, chiar şi bulgarii 6 cm de autostradă pe cap de locuitor.
Sincer nu am pus prima parte a titlului ca îmi pare...ciudată, dar totuși amuzant.

bgd77

Quote from: viossboss on April 28, 2013, 11:00:41 PM
Bleah.... Pai ce cu o floare se face primavara ?
Sau mai exista asa proiecte pe coridorul IV si nu stiu eu de ele ?
[edit]Si nu ma intelege gresit nu te invinovatesc pe tine.

Din pacate doar de atata stiu eu. Tot prin zona aceea mai sunt niste pasaje pe sub autostrada pe sub care cica ar trebui sa treaca animalele, cel putin asa apare scris in SF, dar nu-mi dau seama daca e vorba de animale salbatice sau animalele localnicilor.

Ai dreptate, e foarte putin.  :( Si la procedura la care m-am referit vad ca de 1 an nu se mai face nimic.