News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

presimt ca "monarhul" va reaminti de A0L3S in fiecare interviu. Iar dupa ce turcii termina L1 si L2 va avea grija sa puna presiune chiar mai des de atat.
Este foarte important ca turcii sa dea in circulatie pana in A2, pana la sfarsit de Mai!
Doar asa presiunea se va muta exclusiv pe greci!
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Cristian 74

Am adunat experiența mea de 3 ani ca operator de dronă și am pus-o într-un film despre cum e și ce poți face ca pasionat de infrastructură. Crăciun fericit!


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Da, minunat. Am profitat că e bine copilul, cu soția la somn. Eu mi-am luat ceva de mâncare și m-am bucurat de cadre. Mulțumesc.

Mulțumesc tuturor celor care contribuie zi de zi. Mulțumesc!

Crăciun fericit tuturor!

danutzu_1069

@Cristian 74 , superb.
Multumesc pentru selectia cadrelor frumoase.

Si... La Multi Ani....ptr onomastica, nu?  :cheers:

Cristian 74

Mulțumesc frumos! Înseamnă mult pentru mine! Crăciun fericit!

stangabriel

Superbe cadre.

Sarbatori cu bine tuturor!
Celor care au adus poze , filmari, informatii din santier sau relatari din mers. Fiecare a contribuit la istorie. Dar si restul membrilor.

Va multumesc !

mike_us

#9472
Este asta varianta corecta cu ce s-a construit / deschis in 2023? Presupunând ca turci deschid lotul 2 pina pe 31.

  • A0    Lot 2 Sud                 
    16.3 km construiți 10 km deschiși
  • A0    Lot 2 Nord                 
    19.0 km construiți 10 km deschiși
  • A3    Chetani - Câmpia Turzii   
    15.7 km
  • A3    Nusfalau - Suplacu de Barcau
    13.6 km
  • Dx12  Lot 3                     
    31.8 km

Total construiți:    96.4 km
Total deschiși:      81.1 km
Diferența de 15.4 km "muzeu".

StefanCelMare

Altor pe A0Sud face arc peste timp.
În 2020 la Sebeș-Turda 1 au răspuns foarte clar electoral, presiune să termine lotul 1 din A10.
Bine, s-au mai aliniat niște planete atunci cu noi acționari etc, dar parcă același tip de zvonuri se aude acum dinspre Intrakat, și e iar an electoral... Avem speranțe. În 2019 exact la fel ca pe A0, nu aș fi zis că termină într-un an acel lot din A10. Dar l-au terminat.
E iar nevoie de tzatzichi să ungă roțile prin România. Hai cu sosul magic. :D

danutzu_1069

^ Nu prea înțeleg ce vrei sa zici.. Pe Sebes Turda 1, Pizzaroti a lucrat..., Aktorii au jucat pe lot 2...

Ambuteiaj

https://economedia.ro/cnair-a-aprobat-varianta-finala-de-traseu-pentru-drumul-expres-bucuresti-targoviste-valahia-expres-secretarul-de-stat-savoiu-2028-termen-estimat-pentru-finalizarea-lucrarilor.html

Da, clar este nevoie de un drum expres pana la Targoviste. Ce daca exista A1 Bucuresti-Pitesti, o astfel de dublare este absolut necesara. Pai Targoviste e metropola, e port la Marea Mediterana si are un flux enorm de turisti in toate anotimpurile. Iar de la Targoviste pana la Pitesti sunt 45 km (o distanta mare)!

Pe de alta parte, un drum expres sau autostrada pana la Mangalia nu se justifica. De la Mangalia sunt doar 40km pana la Constanta, Mangalia nu are port la mare, nu e oras turistic, nu are statiuni in jur si, cel mai grav, dubleaza A2 Bucuresti - Constanta.

Concluzia: DX pana la Targoviste e foarte util, pana la Mangalia e o prostie!


Prioritate:  Autostrada/DX: Bucuresti Splai - Calarasi - Mangalia

oneway

^Pai este pentru ca mai ia din presiunea de pe A1 si scoate mult trafic din localitatile de pe DN7/DN71... la mare poti sa mergi si in Halkidiki sau Dubrovnik daca nu intelegi ca nu e nevoie de un nou A2 pentru niste peak-uri in sezonul de vara :o
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

danutzu_1069

@Ambuteiaj , copacel.... nu te inflama...
N-ai postat unde trebuie... se vrea a fi drum expres, nu autostrada...
Deci, topicul corect este : https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=341.0

In alta ordine de idei, daca ai citit cu atentie, este un nene din zona, care vrea neaparat DX... dar care mai are de asteptat pentru ca sunt altele mai importante si mai folositoare... (dar nu spre Mangalia, cum sugerezi tu, pe la Calarasi...)

Btw, Mangalia nu este port comercial, deci nu vad ce mare trafic de marfa ar fi...
Iar ca zona turistica... sunt altele mai la nord unde se opresc turistii....

horatiu.cosma

Operațiunea scoaterii pietrei din lac începe din nou  :D .

Ambuteiaj

#9479
^Danutz, pasarel...

Quotesunt altele mai importante si mai folositoare... (dar nu spre Mangalia, cum sugerezi tu, pe la Calarasi...)

Cum ar fi pana la Targoviste! Evident!


Mangalia are un port comercial cu doua dane! Si in plus are un santier naval mare.

Deci daca e santier naval nu se incarca nimic pe el, navele alea nu au nevoie de materiale care sa fie transportate din intreaga tara? ... ntz, ntz.

Si da, Targoviste si localitatile din jur, de pe o raza de 15km au un flux anual de turisti mult mai mare decit Mangalia si statiunile di jurul ei, nu? Si clar un drum expres sau autostrada Bucuresti-Mangalia nu are ce cauta pe la Calarasi, ci pe la Iasi...

Ai dreptate, esti foarte logic!
Prioritate:  Autostrada/DX: Bucuresti Splai - Calarasi - Mangalia