News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2, A2-DN3 și DN3-DN2.

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

@Ionut,
asta da cocoasa!...

Quote from: naivu on September 28, 2023, 07:32:34 AM^Eu zic că e mai bine că l-a pus, pt că unii s-ar putea să-l caute; în plus mi-a dat informația că nici măcar lotul ăsta nu era gata 100% la momentul inaugurării. E exagerat doar dacă îl mai afișează și în următoarea sinteză lunară.

Lotul Nusfalau - Suplacul Barcau NU ar trebui scos din tabel, chiar daca a fost deja inaugurat.
In filmarea lui On The Road AK (postata de @montaniardul pe topicul A3, dar fara sa precizeze autorul filmarii) se vede clar ca se mai lucreaza si ca mai sunt multe maruntisuri de facut - mai ales la santurile de scurgere incomplet betonate.
Urmariti in special dupa 03.50, si in stanga si in dreapta corpului autostrazii...

Deci trebuie scos din tabel la 100%, cand nu mai vezi urma de utilaj si picior de muncitor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

montaniardul


StefanCelMare

#9227
M-a cam luat valul, nu știu, într-o țară normală da, ar fi tunel între Brașov și Sibiu.
În România e drept că nu știu.
Posibil totuși dacă și pe Lugoj-Deva s-a ajuns la concluzia logică, după chinuri lungi e drept.
Pe de altă parte, te uiți la A3 la Zimbor și te întrebi dacă nu vor să decupeze dealuri și acolo.

montaniardul

^Stii bine ca in Romania inca exista fobie de tuneluri. "De ce sa le facem daca putem sa ocolim un deal sau un munte, chiar daca lungim traseul, nu?"

mirceaeliade

Sinteza mai completa la inceput de Octombrie:



oneLess

#9230
^^ Pentru Craiova-Filiași e stabilit profilul de A, chiar dacă face parte din proiectul DEx Craiova-Târgu Jiu, iar SF-ul ar trebui să fie predat prin primăvara 2024!
Nu apare în tabelul de aici!

^^ În tabelul online, ai în 2 foi diferite date diferite, cel puțin despre DEx12!

mariusbalasa

Da ...in teorie stam bine.
Practica ne da cu capul de pereti.
... Si Craiova ,,cu buclă pe la Pitești-Sibiu ca să ajungi la Lugoj''.
Cine va renunta la traseul cel scurt A6 pentru a face un ocol pe DX12+A1 pina la Lugoj, sa fim seriosi!
 :-[
Probabil cei ce sint platiti de alti, pentru a-si calcula km in plus la CV, s-au pentru a castiga experienta.
Si nici asa, nu cred.

mariusbalasa

Nu ar fi timpul sa trecem la A6 si SF pe sectorul de la Craiova la Filiasi... ?
Este foarte enervant sa-l cautam si sa nu-l gasim la locul lui in tabelul A6, chiar daca SF nu a fost licitat explicit pentru A6.
Putin respect si pentru olteni...pentru a-i putini care au mai ramas si aia multi care au plecat ...SVP !!!

pasadia

O sa te enervezi, dar asta e:

In prezent, Gmaps spune ca din Craiova pana in nodul A1*A6 avem (pe DN6 + A6) 285km care ar putea fi parcursi in 4 ore si 8n minute). Din aceeasi pozitie (centru Craiovei), traseul DX12+A1 pana in acelasi loc (nodul A1*A6) are lungimea de putin sub 500km. Care pot fi parcursi in, surpriza, tot 4 ore (legal, masina mica, nu discutam de masini de marfa). Evident, cu un consum mai mare de energie, dar cu ceva stres mai putin.

Probabil ca nu iti pare comparabil, dar eu deja fac traseul Brasov - Cluj pe langa Sebes si prin Nadaselu (ma rog, asta este explicabil prin punctul de interes din Cluj). Dar oricand sunt in cautare de trasee si mai cumplite - de exemplu Brasov - Iasi mi-ar deveni mai scurt ca timp daca as avea CoBra si A7 la dispozitie. Iar unii, chiar aici pe forum, mi-au dorit sa fac acest traseu pe la Targu Mures. 

mariusbalasa

@pasadia ...ti-am raspuns pentru cei aproape 200km en plus pe DX12+A1...
Adm , putina intelegere inainte de a suprima orice.
Merci.

Earthchild

Quote from: Ionut on October 02, 2023, 01:15:08 PMDa, și Craiova, dar e pe la cucuieți legată de rețea. Că natural ai traseul A6, nu buclă pe la Pitești-Sibiu ca să ajungi la Lugoj. FMM.
Normal ar fi prin A6, dar noi vom apuca în viață poate cel mult tronsonul dintre București și Craiova.

mirceaeliade

Procente executie noi pe octombrie 2023; DEx12 e pe doua luni.  Excluzand Chetani, foarte slabe progresele pentru o luna de vreme buna ...

montaniardul

#9237
Cristian Pistol interviu gandul.ro


mirceaeliade

#9238
^TLDR: in 2024 se deschide tot!!!  Mai avea putin si se intorcea si zicea ca se deschide si DXul desenat in spatele lui de la Craiova la Deva.

Numai la loturile UMB intre Buzau si Focsani nu mai da ca sigure deschiderile. Putin socanta discrepanta intre impresia care a dat-o de genul "chinezii cu siguranta deschid aia 2 km de pe A0N3 in 2024" si "UMB cam are lucrari grele rau pe A7, si desi pe contract e scris 2024 nu prea am cerut sa se deschida sigur in 2024".

naivu

Pe mine m-a pierdut la "A0S3 va fi circulat în prima jumătate a snului viitor "; după, nu am mai putut lua nimic în serios din ce zicea. Ciudată harta de pe fundal, are Craiova-Deva?!!, Pitești-Brașov?!, Ploiești-Găești (doar până la Găești nu până la A1!), dar nu Craiova-Lugoj și Ploiești-Brașov!!! Cine se joacă pe harta aia? Chiar nu au găsit alt fundal mai bun?!