News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

La Braila nu au mai avut vreun progres NOTAT de vreo 6 luni.  La Aktor, parca si ei nu prea avansasera la % de vreo 3 luni.  Deci progresele alea sunt putin exagerate.  % pana la urma sunt doar ce au catalogat/facturat cei de la CNAIR.  De exemplu daca lucrarea e terminata dar CNAIR nu a trecut deloc prin santier o lucrare apare la 0%.

mirceaeliade

#8881
Recensamant 2022, top DN+A (suspectez ca unitatea e numarul mediu pe zi); nu include DEx 12:

^Datele tabulate sunt in sinteza

mike_us

Interesante date. Încă o dată se vede ca A0 ar trebui urgentata.

hefaistos

^Nu prea înțeleg cum au facut aia cu MZA. Ca una e MZA intre Ciorogarla si DNCB și alta între Boita și Sibiu.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Ionut

Sunt complet inutile cifrele astea, cu excepția segmentelor mici gen A10 Sebes-Turda sau A4. S-a spus și explicat de jdemii de ori. Plus că e offtopic, avem thread dedicat.

shift2rail

Da, depinde de segment. De ex, DN6H spune totul despre traficul infernal de pe Buc-Alex, nu se opreste nimeni la iesirea din Mihailesti.

mirceaeliade

#8886
situatia la sfarsit de mai 2023:



edit: merci @tom_sawyer

tom_sawyer

#8887
SECTIUNEA 3A SI SECTIUNEA 3B, SUBSECTIUNEA 3A2: NADASELU - MIHAIESTI SI 3B1: MIHAESTI ZIMBOR

Data finalizării    13.07.2025 (CONFORM PROGRAM DE EXECUTIE ACTUALIZAT IN APRILIE 2023)

harta CESTRIN

DRUM EXPRES PASCANI - SUCEAVA
Data finalizării   26.10.2022 (TERMEN INITIAL)
20.04.2024 (41 LUNI SI 25 DE ZILE DE LA DATA DE INCEPERE) CONFORM AA NR. 10

DRUM EXPRES SUCEAVA - SIRET
Data finalizării   06.10.2022 (TERMEN INITIAL)
16.05.2024 (42 LUNI SI 20 ZILE DE LA ORDINUL DE INCEPERE CF AA NR. 11 IN CURS DE SEMNARE)

AUTOSTRADA TIMISOARA - MORAVITA
Data finalizării   04.05.2022 (TERMEN INITIAL)
10.04.2024 (47 LUNI SI 6 ZILE CF. AA NR. 10)

dumbravaandrei

I-a batut Flutur pe proiectanti de a facut pe el ...
3 ani jumate de executat foraje pe pascani-siret, ce sa zic... halal si bravos. Noroc ca avem exemple de performanta pe a8...

dr4qul4

mi se pare o coincidenta ca vor primi SF-ul exact la timp ca sa organizeze licitatia la sfarsit de 2024, si sa inceapa lucrarile prin vara-toamna lui 2025. Cand mare parte din restul A7 se va apropia de finalizare.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mike_us

Mie mi se pare normal. Avem un număr mare de km aflați in execuție e posibil sa se fi ajuns la limita fizica la ce se poate executa simultan. Cam toate firmele serioase au deja contracte in execuție probabil ca trebuie sa așteptam sa se mai termine din ce e de executat înainte de a vedea noi licitații.

dr4qul4

Exact. Preferam sa inatarzie SF-ul 1,5 ani si sa castige UMB (anul asta nu vreau sa ma castige nimic) decat sa castige acum Aktor/Pizzarotti pe un SF subtire, pe care pot trage de timp cat vor.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mdragos

Eu zic ca UMB sigur va licita pana la Siret. Mai bine zis: va licita orice A/DX in zona Moldovei.

Skynick

#8893
Cine nu a construit autostrazi in Romania.


pasadia

Am citit descrierea, am aflat ca ei vor sa judece performanta ministrilot transporturilor dupa numarul de kilometri inaugurati, am inchis tab-ul. Mentionez asta ca sa ii salvez pe altii de a urmari o analiza ce pare foarte prost construita.