Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gsimon

Eu totusi nu inteleg, de ce la Dumbrava s-a pus problema unui nou nod (pentru manastire si localitatea Dumbrava, ca alt argument nu vad)
Cand aici la Ciurila am avea o suma de argumente care ar sta in picioare pentru un eventual nod.   :book:

voicul

Argumentul e: cine da banul si ce influenta au localnicii pe langa cei care au bani.

Europiu

Argumentul ar mai fi că cele două noduri fictive sunt cam la 15 ani distanță și că A3 era gândită cu taxare. Probabil că nu renta să pui stații de taxare la fiecare 15-20 km pentru 3-4 useri.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

pasa_andrei

Sa nu uitati azi dupa deschiderea de la Ranov sa actualizati nr de km de autostrada in tabelul din acest topic   :D

gicu

L-am ascultat pe Bode, ideile care mi-au ramas au fost:
- au dat in trafic 90k anul acesta
- primul segment care intra in santier la anul este centura Comarnic
- se vrea legarea Brasovului de Europa prin A13
- A13 si A8 sunt complementare
- deschidere trafic ora 19:00

voicul

M-a pierdut: care centura Comarnic? E semnat cu constructor sau o fac in regie proprie?
Vorbim de centura muzeul ala care nu are giratoriu in partea de N, nu?

horatiu.cosma

Gicu, rugămintea e să trecem prin niște filtre minimale informațiile înainte de a le posta pe forum. Spre exemplu cei 90 de km sunt vreo 65, iar centura Comarnic e complet blocată și cel mai probabil se va lăsa cu o anulare a licitației de PT+execuție (chiar dacă ar merge înainte, nicio șansă de lucrări în 2021).

ciprebbe

LD3 tot la el se numara :)
Tot e mai bine dacat ani cu - sau cu 0.  Macar 10 ani sa adunam toat asa si s-ar simti bine de tot in infra.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma


ciprebbe

Parca in 23 dec s-a deschis, deci in ultimul an :) totul e cand definesti momentul T0
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Drept e. Pe aceeași logică aș defini și eu un moment T0 prin noiembrie 2015, de din 0 se fac "din pix" 45 de km în "anul" 2016. Important e să îi facem și să îi terminăm, că de numărat în n feluri și de mai multe ori aceeași treabă suntem primii.

Bachus01

Nu a fost chiar atât de rău anul 2020 :lol: . Speram ca anul următor sa fie 2021 nu douzecidouazecisiunu.

Dacă în 2020 am avut aprox 65 km inaugurati , la anul o sa avem ST2 (24km parca ) si cu mari emotii DX12 T2 ~40km poate si pe A3 ~5km (lotul Strabag)

naivu

QuoteLD3 tot la el se numara
Cei dinaintea lui Bode au stat 3 luni cu LD3 terminat; daca n-au vrut sa-l inaugureze, l-a inaugurat Bode si-l numara la realizarile lui :D

nicolaem

#7393
horatiu si daca is 65, e cel mai bun an din 2014 incoace, deci dincolo de ironii cred ca "noul CNAIR" merita sincere felicitari.

Nu cred ca paria nimeni in ianuarie pe cifra asta si nici nu cred ca se putea mai mult. Evident ca din 6000+angajati nu au muncit toti, dar cei care se stiu au felicitari din partea mea!

2014   2015   2016   2017    2018    2019    2020
71       32       22          18    56            43            65

Si dincolo de anul asta perspectivele sunt bune pentru urmatorii ani.

pasadia

Ori pui 43 în 2019 și ștergi 90 de la 2020 ori inventezi tronsoane noi. Dar așa nu merge, oricâte felicitări ai avea.