News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

pasadia

N-are importanta altitudinea, singurul criteriu ar trebui sa fie dimensiunea traficului. Si sincer sa fiu incep sa cred ca nu meritam nici macar o traversare la nivel de autostrada continua. Suntem mult prea putini, generam mult prea putin trafic, iar cel de tranzit e practic egal cu zero.

Neufunk

Si alt aspect sunt drumurile express. Prin Pirinei ai cel putin 2 treceri cu tunele lungi, fara serpentine, care evita localitatile, etc...

gruiarew

Eu-s de părere că ar trebui reparate zonele cu probleme prima dată si lăsat puțin mai moale cu visele. Deși îs bănățean / ardelean și prin București am trecut o singură dată cu trenul, cred că prioritatea 0 e A0. De câte ori mă uit pe hartă e un cerc roșu în jurul capitalei (și nu numai).

Nu are sens să ne comparăm cu țările din vest, nu avem traficul ălă, nu încă. Și mizeria de DN68A de s-ar fi lățit, îndreptat curbe și făcut niște benzi unde poți depăși pe urcare (pentru vehicule lente) ar fi fost suficientă câțiva ani. Apoi scoaterea traficului din sate. A1 e cvasi - goală după ora 19 de la Sebeș la Deva. Cum ieși pe DN7 dai în cozi interminabile, care de obicei au un TIR sau un cărăuș cap de listă.

Visăm autostrăzi dar ne rupem căruțele prin hârtoape. Vedeți pe mentenanța drumurilor ce hal de cârpeală au făcut pe DN68A. Trebuie să merg la sat, mi-e o groază de nedescris...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

voicul

+1
Partea buna e ca a A0 a inceput si pe sectiuna buna dupa mine A1-DN5. Adica mult mai bine aici decat sa fi dublat DNCB N care are 2 benzi si intr-un fel face fata.

Cu noroc poate pana la anul se rezolva pana la A2.

matei_vasilescu

In sistemul de numerotare a autostrazilor prezentat in tabel, unde A13 este Sibiu-Brasov-Bacau, nu exista nicio autostrada cu indicativul A5. Stie cineva in masterplan care autostrada apare ca fiind A5?

Ionut

Bucuresti-Giurgiu este A5. Dar nu contează indicativele atat timp cat le avem doar pe hârtie.

Ionut

Diseara la Speranta TV vorbim (din nou) despre autostrazi si cine stie ce alte subiecte. :) De la 20:00 in direct.

voicul

Macar A7 va fi A! (teoretic)  :lol:
Celalalt ce A va fi?

ALERTĂ! S-a votat construcția a două autostrăzi!
Senatul a aprobat tacit Autostrada Unirii Principatelor și Autostrada Basarabia.

Plenul Senatului a adoptat, luni, tacit, un proiect de lege privind aprobarea obiectivelor de investiţii "Autostrada Unirii Principatelor Române" şi "Autostrada Basarabia". Proiectul merge la Camera Deputaților în calitate de for decizional.

Autostrada Unirii Principatelor Romane: Ploiesti – Buzau – Focsani – Bacau – Pascanu – Siret / Autostrada începe de la Autostrada A3 București – Borș în apropierea municipiului Ploiești până la Vama Siret, județul Suceva, de la frontiera de nord a României cu Ucraina.

Autostrada Basarabia: Focșani – Albița / Începe de la Autostrada Unirii Principatelor Române în apropierea municipiului Focșani până la Vama Albița, județul Vaslui, de la frontiera de est a României cu Republica Moldova.

Ministerul Transporturilor va începe în termen de 90 de zile de la intrarea în vigoare a legii procedurile necesare pentru realizarea obiectivelor de investitii, potrivit proiectului de lege.

https://www.money.ro/alerta-s-a-votat-constructia-a-doua-autostrazi/

alin2pas

Câte autostrăzi vom avea în Moldova! Autostrada Unirii Principatelor , Basarabia, Tg. Mureș - Iași - Ungheni, Brașov - Bacău, autostrada Nordului... Vor muri nemții de invidie când vor vedea o rețea de autostrăzi în Moldova cu densitate mai mare decât la ei. Și marmota învelea ciocolata? După cum spunea Ștefan cel Mare: ,,Moldova nu e a voastră, ci a urmașilor voștri și a urmașilor urmașilor voștri" și probabil ei vor face autostrăzile la care visează parlamentarii noștri. Ar trebui să-i trezească cineva, visează prea frumos.

ultrasbz

Am sustinut mereu, si in cazul precedentelor proiecte de legi pentru diverse autostrazi, ca nu au utilitate si sunt mai mult pentru imagine.
Insa cazul A7, cu aceasta autostrada a "Unirii Principatelor", mi se pare interesant: in conditiile in care exista contractul pentru SF in desfasurare, iar tipul drumului DX/A va fi stabilit in noiembrie anul acesta, daca sa presupunem ca aceasta lege va fi adoptata pana la acel moment, va fi foarte interesant sa vedem cum ar justifica CNAIR continuarea PT-ului ca DX (daca asta va iesi din analiza), contrar vointei politice exprimare prin aceasta lege. Asta mai mult ca exercitiu teoretic, nu ma astept sa ajunga pana la promulgare legea.

nenea_hartia

Aș mai propune Autostrada Bucovinei de Nord, cea a Bucovinei de Sud, Autostrada Vinului de Vrancea, respectiv cea a Cotnarilor, Autostrada Mănăstirilor, Autostrada lui Daniil Sihastrul, a Bojdeucii de la Humulești, Autostrada Caprelor Irinucăi și, dacă CxxxR sunt interesați, mai am, dar restul e cu taxă.

dragos76

Cred că dacă e să continuăm în tema de mai sus, cea mai potrivită denumire de autostradă, cu inspirație de la Ionuț Creangă, ar fi "autostrada povestea p****". Cam asta ne-a fost construită de zeci de ani, cam peste tot în țară.


gruiarew

Nu contează în ce direcție mergi, când ieși / intri pe autostradă TOTDEAUNA faci dreapta!
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis