News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

iulius

Acestor indivizi le intereseaza doar CoBra ( mai nou Ploiesti-Rasnov) restul proiectelor vizate pentru PPP sunt doar de "umplutura"...

Dan027

#5161
Quote from: iulius on May 23, 2018, 09:37:19 AM
Acestor indivizi le intereseaza doar CoBra ( mai nou Ploiesti-Rasnov) restul proiectelor vizate pentru PPP sunt doar de "umplutura"...

Asa e, dar e umplutura pentru "cine trebuie" Alexandria=> Dragnea, "A8"=> organizatile PSD moldova, cele care au avut un cuvant greu de spus la formarea actualului guvern.
Ma asteptam la mai multe din partea actualului ministru al transporturilor dar se pare ca mare lucru nu misca nici el... si nu, nu ma asteptam la competenta, ci sa impinga anumite proiecte pentru moldova "in fata"...

iulius

Stai ca pana acum au fost prezentate doar proiecte pentru PPP, presupun ca maine se vor prezenta si restul finantate de catre UE (asta am inteles dintr-un articol citit luni)..

Granata06

Asta e cand esti condus de hoti si borfasi. Se refuza 75 % din bani pe baza unor proiecte bine pregatite si licitatii corecte in schimbul unor PPP care ne vor consta enorm indiferent de ce argumente se aduc in favoarea acestora.


Io

M-as fi abtinut sa comentez ce spune stiuletele asta (mama a gasit acum multi ani vorba potrivita pentru a-i descrie: smecheri prosti) insa din toata insailarea aia mi-a atras atentia o "duma": zice ca vor face o facultate de medicina! Siiigur ca da, astea se fac asa, intr-un an, cum ii trazneste prin cap vreunui politruc.
Nu inventati si una la Alexandria? Hai, baieti, nu va lasati mai prejos, unii lucreaza telemedicina, inventati voi medicina la fara frecventa!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Ionut

Tocmai am dat sincron pentru Pro TV. Despre PPP pe A8 și Alexandria. Intra diseară la Esca. :)

Europiu

Poti sa faci un sumar la ce ai spus? (Pentru cei care nu receptioneaza protv :))
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

marinul

Am vazut eu stirile, mi-am dat ochii peste cap cand l-am auzit pe cel de la psd cum explica ca prin ppp o sa inceapa lucrarile mai repede si ce importanta este autostrada prin Teleorman. Pe urma surprinzator pentru mine apare Ionut :) "proiecte pe hartie, ca pe hartie nu sunt greu de pus" foarte buna interventia

Ionut

Sincronul a fost vreo 10 minute, dar am aparut pe post cateva secunde, din ce-am inteles. Este normal ca reportajul e scurt si trebuia multa informatie ingramadita cu Ford si Dacia. L-am mai "educat" pe Vitalie un pic, sigur a bagat in text mai multe idei dintre cele pe care i le-am zis, chiar daca pe mine m-a dat foarte putin de data asta. Nici nu trebuie sa ma dea, important e sa dea informatia care trebuie. :D

Europiu

Toată porcăria asta continuă deja consacrata linie "ne căcăm pe fondurile europene, ne descurcăm și fără ele". WTF?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

voicul

Nici un WTF.
Aia sunt niste naspeti de la UE.
Intreaba: ce faci cu banii, de ce? Dupa se uita daca chiar ai facut ce trebuie cu banii.
Nu ajunge ca trebuie sa faci plan, dar ti-l si verifica SI mai te si limiteaza.

Nu e cu ce e obisnuita lumea in RO. In RO facem orice din cuvinte si oricum total altceva din fapte.

cristi5

Si cu PPP ar fi la fel de greu. Si acolo e AM, exproprieri, proiectare, negocieri cu constructorul (care are tot interesul sa reduca costuri), AC, etc

Toate astea merg prost. Asa ca promitem altceva: PPP pe post de panaceu (cum erau fondurile EU acum 10 ani). Ce conteaza ca ele merg prost indiferent de finantare (buget,  EU, PPP, etc) ? Trebuie promis, si cu ocazia asta sugeram ca UE e problema, ca Cretu vorbeste degeaba. Sigur, problema e in cu totul alta parte, dar propagandistic asta nu conteaza.

Ar mai fi o problema cu ppp: trebuie trafic in exploatare.

Bine, in orice ppp realist statul trebuie sa puna o parte importanta din fonduri. De unde monser? Aaa, de la Pilonul 2....

TibiV

Quote from: cristi5 on May 23, 2018, 11:40:45 PM
in orice ppp realist statul trebuie sa puna o parte importanta din fonduri. De unde monser? Aaa, de la Pilonul 2....
Nțțțțțțțț...
Banii din P2 merg la P1, că acolo este jalea mare...
Investiții ?...
Cred ca glumești... :(

Quote from: cristi5 on May 23, 2018, 11:40:45 PM
Ar mai fi o problema cu ppp: trebuie trafic in exploatare.
Asta, Domane sa ma ierti, este din ciclul "ingerii au sau nu au sex"?....
Daca "trebuie", sunt sigur ca datele CESTRIN vor "dovedi" ca are trafic mai mare decat podul peste Bosfor....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

#5174
Asa-i @TibiV, banii de la P2 merg la P1, pentru ca P1 are si pensiile speciale in carca, iar P1 e, oricum, deficitar de ani buni si alimentat de la buget. Si uite asa, lipsa infrastructurii descurajeaza investitiile, iar cei ce-ar putea echilibra P1, inclusiv cei ce-ar putea fi folositi la realizarea infrastructurii, lucreaza in strainezia. Vorba lui Alex Stefanescu la "Romanii au talent" : "Bine c-avem vinul si lautaria!" !!!