Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

AlexIP



alecu26

http://www.railwaygazette.com/news/policy/single-view/view/eu-invites-proposals-for-next-round-of-connecting-europe-facility-funding.html

sigur ai nostri sunt pregatiti. I-am umplut de proiecte.

Oare poate face API o intrebare la Ministerul Transporturilor? sau a fondurilor europene? ca d**** stie cine se ocupa de chestia asta.

Violeta Bulc speram sa fie (nu stiu de ce) nume romanesc...dar se pare ca e Sloven.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

disney


cricric

Fagaras-Brasov lipseste sau imi scapa mie?

pasadia

Dar ce, a fost pusa pe tapet vreodata? N-a fost nici o relicitare de SF pe tronsonul asta.

cricric

#2646
Imi faceam si eu datoria de brasovean si intrebam :(
Vad ca tronsonul Sibiu-Fagaras pare destul de inaintat. 

SILVIUFG

Imi pot da seama cand se va face si Sibiu-Fagaras..... Chiar si cu SF realizat. Sau poate cine stie se face autostrada pentru legarea Fagarasului de A1.  :lol:

laszlo.robert

#2648
Pina la noi planuri sa ne concentram la ce ce este in executie si ce este licitat si chiar semnat +PiSi.Nu cred ca are CNADNR -ul capacitatea logistica sa coordoneze mai multe proiecte simultan si asta nu din lipsa de personal.Cu fonduri europene nu mai este graba ,vad ca nu deranjeaza pe nimeni banii pierduti :ma refer la nivel de autoritati.Proiectele au fost fazate deci este totul OK.Exemplu: Intrebati de ce nu-se da ordinul de incepere a lucrarilor la C. Turzii-Tg.Mures,Teodorovici a declarat ca nu este spatiu fiscal ca in bugetul CNADNR nu a fost cuprins aceasta suma ,dar la rectificare erau 1 mrd lei necheltuiti.Stiau ce vor sa faca,de aceea a facut scena si Rus ,sa nu se sparga  toate oalele in capul lui.Si exemplele pot continua la nesfirsit.

SILVIUFG

Pai noi doar discutam. De concentrat va trebui sa se concentreze altii. CNADNR la momentul actual nu s-ar putea concentra suficient de bine nici pe un singur tronson scurt. Cum ar fi Gilau-Nadaselu. Sa zicem ca nu ar avea altceva nimic in constructie. Credeti ca s-ar organiza mai bine? Ma rog... Nu e topicul dedicat CNADNR aici.

rocklee


Allex

Dacian Ciolos intr-un interviu acordat Digi24 in aceasta seara:

QuoteMa gandesc in primul rand la investitiile in autostrazi. As vrea sa incepem sa demaram proiectul pe autostrada Pitesti - Sibiu.

Doamne ajuta!!!
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Din surse "beton armat": pentru a mentine deficitul bugetar sub 3%, in 2016 valoarea investitiilor va fi de 2/3 din cea initial prevazuta in bugetul pe 2015, oricum nerealizata...
Este vorba de TOATE investitiile, nu doar in infrastructura de transport...
:headbash:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

#2653
^
E chiar un pic mai rau decat atat, sambata era 3.1 cu tot ce se taiase, iar scopul era sa coboare la 2.8, deci mai era de taiat.

Ionut

Aveti topic dedicat pentru discutiile economice, folositi-l, va rog. :cheers: