Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

hefaistos

^
;)
Iecgzact.
Doar ca e o sabie cu doua taisuri. UMB are multe resurse interne, nu lucreaza pe subcontractari (precum pizza sau aktor). Deci, daca scade prea mult finantarea incepe sa aiba probleme.
Oricum, pe masura ce se termina banii europeni s-ar putea sa ne aducem din nou aminte de perioada 2017-2019.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.


slartibartfast

Seamănă cu schema numerelor drumurilor europene, doar că la europene secundarele se compun altfel (o cifră de la drumul est-vest de la nord, o cifră de la drumul nord-sud de la vest și încă una adăugată la sfârșit pentru ordonare).


alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Azi de la 16 la 17 sunt live în studio pe B1 TV. Probabil A7 și alte proiecte, nu știu subiectele.

Ionut

#10177
A ieșit mișto emisiunea ^
Pe cuvânt, prima oră a fost chiar fun, am râs la câteva glume bune și remarci.

Plus că sunt niște informații oarecum noi despre A5 Giurgiu, A8 loturile montane. A7 nimic nou dar a ieșit mișto discuția. Poate doar ceva nou: mijloc octombrie și final noiembrie pe Bz-Fc se pare că sunt de la UMB termene, Grindeanu a dat copy-paste.

Cred că e evident că Buzău-Râmnic nu va fi deschis într-o lună...

@Geri poți pune în thread-ul dedicat când apare, mulțumesc!

GIV

#10178
pun eu aici sa fur startul  chiar daca nu m am uitat
 :popcorn:  :cheers:
P1

p2

GIV

director cnir. nodul cumpana a4 o sa fie un nod frumos  :lol:  :lol:

GIV

cum @Ionut nu esti moldovean?! :lol:  asa te scuzi, ca esti de la granita?!  :troll:

naivu

Ca sa fim exacti, vechea trecere de granita dintre TaraRomaneasca si Moldova era la Focsani, pe raul Milcov (mai precis un afluent al acestuia), pe care "l-am secat dintr-o sorbire" in 1859.
Asa ca ce este la sud de Focsani (sau macar de judetul Vrancea), adica inclusiv Buzaul, nu este in Moldova.
Din ce imi aduc aminte din istoria de scoala generala/liceu, prin secolul 16 parca, boierii buzoieni erau principalii rivali ai boierilor olteni la tronul TariiRomanesti (in nici un caz al Moldovei).

ovicor

Sigur Giv facea trimitere la replica nefericita a lui Ciolacu. Dar explicatiile sunt bune intotdeauna.

ovicor

Am vazut in direct emisiunea, directorul CNIR mi-a facut o impresie buna. Vedem ce urmeaza, la noi se spune "cateii cei dintai turba!"! Pare sa gandeasca pe termen mediu si lung si sa-si calculeze pasii. Daca se confirma capacitatea acestuia, e de dorit sa preia toate noile proiecte si strategia de extindere.

GIV