Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

La sud de Buzău nimic? Pizza-Retter? Nu înțeleg, nu are sens ce zici.

hefaistos

Retter nu are capacitateaxdexacfinaluzaxstruxturile în cele 4 luni ramase din 2024. Imi pare rau, realitate cruda.
Și nu cred în deschideri parțiale.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

mike_us

@hefaistos Din filmări nu arata așa rău lotul lui Pizza au destul de mult la structuri dar cred ca mai e o șansa chiar daca mica.

GAC

la A10, pizza reusise abia prin septembrie sa puna pe pozitie tablierul metalic la alba nord. teoretic mai sunt sanse pt o deschidere anul asta.

hefaistos

#10129
Nu e doar nodul cu A3. Aproximativ jumătate din structuri nu au suprabetonare. 2 sau 3 au doar elevatii fără grinzi si predale ridicate. Iar Retter e o companie serioasa dar mica. 
Nu sunt singurii la care structurile sunt mult întârziate fata de terasamente, inclusiv UMB pe Buzău Focsani, Coni/Trace (Trace e întârziată și la partea de terasamente) Aktor, și chiar la turcii de pe DX12 T1.
Parca e un fenomen generalizat. După cum parca e generalizata lipsa de parapeti.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

alecu26

1. Cine pune parapeti acum e marele câștigător al deschiderii de autostrăzi. Va fi dezastru în Noiembrie Decembrie. Anul trecut efectiv a fost disperare în ultimele săptămâni din an. Se rezolvase cumva cu parapetii...nu erau utilaje pt montat.
2. Retter a recuperat superb startul prost de la structuri. Eu zic ca va termina anul asta. Nu lejer...dar va termina. Se va clarifica în următoarele săptămâni când at trebuii sa aibă toate grinzile sus și suprabetonari multe deja făcute ca să fie sigur de încadrarea în anul asta.
3. La Coni Trace e un mic miracol revenirea asta. Sper sa dureze mai mult de 3 zile minunea.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ijwtsh

Tot aud de parapetele astea, dar avand in vedere ca se stia ca finalul asta de an, si la fel si anul viitor cererea va fi foarte mare, nu s-au apucat de produs parepete din timp?

alecu26

Capacitățile de producție sunt limitate. Și în general nimeni nu își comanda cu atâta vreme înainte. Ca trebuie plătit.
Dar anul trecut criza se mutase pe instalare. Cel puțin la Alarko știu ca era disperare.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

Ceva promisiuni...gânduri...pariuri ce se va inaugura/deschide mai repede? (Bucati din centura TM sunt clare și urmează în săptămânile urmatoare), dar după aia ce e pe teava? Cocoasa? Nu se inaugurează nimic în Septembrie?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

mirceaeliade

Nu cred ca are nimeni interes sa se deschida ceva inainte de a incepe urmatoarea campanie electorala. Si parca aia e in noiembrie. Eu zic ca inainte de mijlocul lui octombrie nu prea vad cine sa vrea sa deschida ceva. Cel mai avansat lot pe A7 e din pix la 85% dar mai sunt destule de facut. Iar loturile UMB niciunul nu e oficial peste 50%. Se vor screme sa deschida, dar din nou, nu vad motivatie inainte de octombrie-noiembrie

alecu26

Din păcate unul din loturile extrem de favorabile pentru deschidere Pisi5, a fost pierdut din vizor pentru o posibila deschidere.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Hăi măi, nu l-a pierdut nimeni din vizor, doar că dacă WeBuild e la cuțite cu CNAIR... la revedere 2024. Poate ajunge cineva la Merișani în câteva săptămâni.

voicul

^ Nu e chiar la capitolul autostrada, de fapt nici Dex, de fapt nici 2 + 2, de fapt e cam o strada la margine de oras  :lol: dar e si centura Barlad.
Teoretic ar trebui sa fie inainte de TM.
Practic ...

Si eu as vrea sa fie un topic dedicat: cam care e urmatoarea deschidere.

tom_sawyer

#10138

alecu26

Asa mai sunt și pe lângă Oradea ceva centuri.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).