Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Feri

A fost actualizată la începutul anului de către colegul @Allex :

Quote from: Allex on January 03, 2024, 07:39:00 PM
Quote from: Vlad94 on January 03, 2024, 01:16:03 PMCe dor imi e de traditionalul GIF cu noile autostrazi deschise pe an? Vad ca in topicul sinteza nu apare decat pana in anul 2020.

Rezolvam!

1,5 secunde


4 secunde


ijwtsh

Bai, înțeleg că prioritățile sunt altele, dar între Sebes și Gilau nu poți să-ți iei un suc!

Să nu mai zic de limita de viteza de pe A10.

Și la fel, înțeleg că nu s-ar preta poate încă benzinării pe A3-ul din Ardeal, dar o sa se mai facă Chiribis - Suplac, Chiribis - Biharia, termina UMB și Ozaltin și hop in câțiva ani va fi foarte populata autostrada.

De ce nu se apuca din timp sa scoată la licitație spatiile?

Ah, stai, ca sa scoți la licitație ai nevoie ca spatiile să fie gata. Aktor pe A10 Ce face? Sau cine dracu se va ocupa de A3 Gilau - Turda unde nu e niciun spațiu deschis?

vm75

#10112
Foarte corect! Si stai sa vezi in curand Bucuresti-Focsani pe A3+A7 fara nicio benzinarie. Se pierd venituri uriașe pentru ca CNAIR nu licitează spațiile de servicii de pe autostrăzile deja deschise si nici nu are o strategie sa pregateasca licitatiile inainte de deschiderea unor loturi noi. La viteza lor e foarte posibil sa avem in 2026 320 km pe A7 fara nicio benzinarie. Bine ca vor exista stații electrice si salcâmi pe margine:) Lipsa asta de interes oare intra la neglijenta in serviciu sau direct la subminarea economiei naționale?

mirceaeliade

Sinteza la inceput de august 2024:




tom_sawyer


dumbravaandrei

@vm75 nu va fi nici o stație electrică montată. Nici măcar trafo pentru ele. La fel cum s-a întâmplat pe DEx12.

Problema de lipsă a spațiilor de servicii este și de la Tg. Mureș la Turda. Iar pe A3 București-Ploiești... când vezi câți trag în disperare spre ele și abia apucă să frâneze în balizele de limitare... sau câți își fac nevoile în tufele crescute în parcare...

mike_us

#10116
Am încercat sa fac o lista cu kilometri de autostrada/ drum expres pe care i-am putea termina in următori 2.5- 3 ani (Decembrie 2026 - Iunie 2027).

  • A7  - 318.50 km practic tot Ploiești - Pașcani.
  • A3  - 43 UMB si 26 Erbasu un total de 69.67 km
  • A1  - lot 4 si 5 40.21 km (poate si lotul UMB?)
  • A0  - sud 17.97, nord 30.57 un total de 48.54 km
  • Dx12 - lot 4 + lot 1 49.58 km
  • Brăila - Galați - 10 km
  • DEx4 - Tureni-DN1 4,96 km

Total: 541 km

  Mare parte din lista e relativ realizabila daca nu se întâmpla vreun fenomen lebăda neagra. Chiar si daca mai ratam un 1,2 loturi din lista e un total fără precedent in istoria României.
  Sunt curios care din ele credeți ca au șanse mai reduse sau daca am uitat ceva.


Cristian 74


oneLess

#10118
- Capetele A8, 54 Km.

- A13, 68 Km.

- Podul de la Cosmești.  :offtopic:

mike_us

#10119
@Cristian 74 Da am uitat de DEx4 - Tureni-DN1, 4,96 km. Si e sigur gata la anul.


@oneLess

  • A13 am văzut ca are termen de finalizare 2027/2028 si nu au început încă nimic.Deci nu s-ar încadra in termen.
  • A8 M-am gândit ca UMB e plin si nu știm cum o sa evolueze acolo iar Nurol are A7 si încă nu a început nimic
  • A8 Podul de la Cosmești e drum expres? Ce lungime.

Idea era sa fie o lista care sa fie relativ sigur ca se termina preferabil in Decembrie 2026 sau maxim 6 luni întârziere.



naivu

#10120
Capetele A8 sunt pe PNRR și nu au tuneluri, decembrie 2026 e cu semnul întrebării, dar iunie 2027 sună aproape sigur.
Podul de la Cosmești nu se poate pune, e pe DN25 între Tecuci și Tișița și oricum UMB a cerut rezilierea amiabilă.
Podul de la Ungheni-Prut de pe A8 ar trebui să fie gata (încă nu e semnat dar are constructor desemnat și nu e o lucrare excesiv de complexă), dar e cantitate neglijabilă.
LE: taie "(poate și lotul UMB)", tocmai ne-a explicat Ionuț că cel mai devreme posibil e sfârșitul 2027.

GIV

@naivu umb a cerut rezilierea si la VO (mare ) Galati  :troll:

Claudiu T.

Acum ca ne-am dat pe A0 lot 1S,ce credeti ca mai are sanse de inaugurare reale pana la sfarsit de an 2024? Autostrada sau drum expres ma refer.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

naivu

#10123
-A0 breteaua dintre segmentul muzeu și DN2 (cu sau fără pasaj)
-cocoașa de la Focșani și poate BuzăuN-RmSarat (cuiele lui Pepelea sunt imediat sub cocoașă)
-poate și ceva din Ploiești-Buzău 1 și 2
Sper să nu am dreptate și să fie gata integral toate 6 loturile de pe A7 :D !
-CraPi4 între Colonești-Albota, destul de posibil și CraPi1 complet

hefaistos

La sud de Buzau nimic. Îmi pare rau pentru Retter dar nu are capacitatea sa termine structurile în următoarele 4 luni. Idem Trace, care i-a încurcat și pe Coni.
Buzau Focsani... păstrez pariul de la semnătura.
Și bineînțeles Aktorxdeschide în decembrie (asta e pamflet)
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.