[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Da, maine ii da drumul. Pozele nu sunt de azi, sunt mai vechi, cel putin 2 saptamani.
Pe la 5 30 am vazut in capatul de la dn11 oameni in veste portocalii si verzi care notau ceva intr-un clipbiard. Daca dimineata e dat drumul va anunt.
In alta ordine de idei, am inteles ca pentru lotul II noul termen este 25 aprilie, inclusiv pasaj sanpetru.

cristi5

Mai precis de unde pana unde ii dau drumul? De la DN1 la DN11? Sa deschidem pe OSM...

pasadia

#497
Poze de azi, am urmărit doar elemente ce tin de marcaje si vizibilitate in trafic (practic partea de siguranta despre care v-am tot batut la cap in ultimele mesaje):







In continuare nu sunt nici un fel de sageti pe asfalt care sa indice soferilor ca trebuie sa se mute in banda II:





Dupa cum vedeti, lucrarile par terminate dar daca solutia finala pentur scurgerea apelor de pe pasajul suprateran al centurii este aceasta, atunci chiar nu stiu ce sa comentez:





(da, e iarna si sunt turturi - cand ploua e o adevarata cascada prin acele tuburi)

Umarul de pavate rosii din poza de mai jos a fost adaugat ulterior realizarii bordurii vopsite in galben - negru. Nu ii pricep rostul caci nu poate actiona ca trotuar fiind vorba despre o simpla insula din sensul giratoriu. De altfel insulele alaturate nu beneficiaza de un asemenea umar (si se vede si in poza ca trasa masinilor cam incalca zona cu pavate):



Inspre sensul giratoriu de la intersectia cu DJ103A (drumul de Tarlungeni) indicatoarele indica doar localitatile Zizin si Carpinis - asta desi Tarlungeni-ul e resedinta de comuna, mult mai cunoscuta ca denumire. Sa spunem insa ca zona e folosita mai degraba doar de localnici, deci asta nu ar trebui sa fie o problema asa mare:



Viteza in sensul giratoriu e limitata, din toate directiile, la 30km/h. Date fiind insa valorile de trafic mari, cel putin la anumite ore, e de asteptat ca ocazional sa avem cozi pe toate intrarile in sens. Fapt problematic pentru soferii ce nu cunosc zona si se apropie de sens pe drumul de viteza reprezentat de centura (viteza maxima legala 90, viteza probabila de trafic 120-140 km/h):









Lucrarile nu par terminate nici aici, rigolele fiind pe alocuri colmatate:





Iar in intersectia din capatul sudic situatia este neschimbata. Soferii din ambele directii (Uzina 2-Sacele, respectiv DN11-Darste) se vor apropia de intersectie cu viteze considerabile (venind de pe tronsoane de drum cu 2 benzi pe sens, prin camp, fara obstacole evidente). In intersectie traficul local ar trebui sa incetineasca pana la 30km/h si sa cedeze trecerea. Indicatoarele exista, marcajele insa sunt aproape sterse (cele cu viteza de 30, caci triunghi de cedeaza pe asfalt sau benzi rezonatoare nu au fost desenate niciodata):





O serie de poze care ar trebui sa arate in mod succesiv ce vede soferul ce vine dinspre Uzina II (str. Zizinului):









Dupa cum vedeti in ultima poza vizibilitatea completa e doar in ultimul moment inainte de intersectie. Si din poza se si vede cum traficul incoming de pe centura nici macar nu e vizibil decat de pe ultimii 100-150 de metri, mai incolo fiin in curba si oarecum la un nivel inferior pasajului.

Acesta ar urma sa fie locul imapactului in cazul viitoarelor accidente. Din stanga fotografului vine traficul pe centura, din dreapta lui traficul dinspre oras:



Sper sa ma insel si sa nu avem morti acolo.

ps: Va readuc aminte care a fost propunerea mea privind amenajarea intersectiei pentru a fi sigura circulatiei (amenajare posibila chiar si acum, fara cine stie ce investitii):



Nu imi doresc neaparat o solutie definitiva precum cea de deasupra, dar o prefer fata de situatia curenta.

pasadia

@cristi5: tronsonul in lucru de aici urmeaza sa fie deschis.

cristi5

OK apare deja deschis la nivelul 17...

Dar cred ca ambele capete sunt desenate gresit,
https://www.openstreetmap.org/#map=17/45.63923/25.66206
https://www.openstreetmap.org/#map=19/45.68496/25.66328

plus cred ca e un giratoriu la intersectia cu Zizinului?
https://www.openstreetmap.org/#map=17/45.65081/25.66330

Pot primi pe PM (legaturi la) schitele intersectiilor? Stiu ca tu pasadia ai postat multe dar nu stiu care sunt de actualitate si care sunt propuneri. Merci!

dumbravaandrei

inca e inchis. Am inteles ca dupa 17:00 i se va da drumul. Dobitocii aia de la viarom nu vor sa lase ambele cai deschise pana la giratoriul spre sanpetru, dimineata demontau niste parapeti nj inainte de primul pod de pe lotul II.

pasadia

#501
@ cristi5: Intersectia periculoasa pozata mai sus (capatul sudic al tronsonului ce va fi inaugurat):



LE: din pacate plansa pentru intersectia cu DN11 nu o mai gasesc. Nici on-line, caci nu mai functioneaza link-ul, nici in calculatorul meu. Fata de cum arata pe openstreetmap se modifica asa:
- dispare sensul giratoriu actual; acolo vor fi cate 2 benzi in ambele directii cu parapeti medieni si cu iesiri / intrari pe partea dreapta (cu benzi de decelerare / accelerare
- apare sens giratoriu sub pasaj, pe DN11, care insa va avea benzi directe pe directiile Brasov -> Harman (2 benzi, dar cu limitare pe banda 2), Centura (dinspre Sibiu) -> Brasov (o banda), Harman -> Centura (spre Sibiu, o banda).

Practic in sens vor intra doar cei care circula pe urmatoarele rute:
- Brasov -> Centura (spre Sibiu sau spre Bucuresti)
- Harman -> Brasov
- Harman -> Centura (spre Bucuresti)
- Centura (dinspre Sibiu) -> Harman (sau inapoi pe centura spre Sibiu)
- Centura (dinspre Bucuresti) -> Brasov sau spre Harman

Dinspre Centura, directia spre Bucuresti, vei putea intoarce inapoi spre Bucuresti fara sa treci prin sensul giratoriu (exista o banda separata la 1 m spre vest de sensul giratoriu (tot sub pasaj).

Si ar mai trebui modificat desenul de pe openstreetmap si in cazul intersectiei cu DJ103. Aici sunt plansele noi, se schimba breteaua spre Sanpetru.

dumbravaandrei

Se tine discursul sunt la capatul dinspre dn1. Deocamdata e blocat de jurnalisti si oficialitati. Poze cand ajung acasa, ca de pe tel e mai greu cu imgur

pasadia

Mno, plec si eu intr-acolo. Dar intru de dincoace, dinspre Harman.

dumbravaandrei

Abia dtrang panourile de presa la capatul asta, alaiul a plecat de 5 min spre dn11.

Ionut

S-a deschis? :)
Duminica sa trec si eu pe-acolo sa filmez de la bord.

pasadia

S-a deschis, deja am strabatut-o de 2 ori in ambele directii. Andrei a si filmat din dreapta, insa pe aici e ceata puternica si nu stiu cate elemente vor fi vizibile. Sunt insa uluit de traficul de pe ea, nu ma asteptam ca din prima ora sa para atat de circulata. Si din pacate deja am vazut soferi ce comit greseli mari pe ea (acum cateca minute o soferita oprise dezorietata pe bucata de la sud de giratoriu cu DJ103A. Ea venea dinspre Sacele spre Coresi si nu stia unde e, asa xa s-a decis sa opreasca in banda II.

Sunt ceva probleme, calitatea asfaltului cam variaza iar iluminatul public nu functioneaza inca.

Ionut

Bun bun! Sa o stapaniti sanatosi! :lol:
Aveti centura mai buna ca noi acum. :)

Voiam sa va intreb mai de mult timp. Cum mai e "nodul" din vest, Centura-DN73? Nu se poate face acolo ceva cum trebuie, un nod serios? Sau e deja in proiect/plan? De fapt acolo e o strada parca. Este DN73, apoi o strada, apoi incepe efectiv centura. E de cacao.

goanga

Și lotul VIAROM tot pe un singur fir a rămas?


dumbravaandrei

@goanga. Da, viarom tot pe o singura cale
@Ionut, mai greu cu nodul ca trece si o cale ferata acolo. Trebuie modificat amplasamentul DN73. Plus ca in zona, candva va ajunge si un A3. Complicat acolo, sa nu fie o zona numai din noduri :|

Filmuletele sunt la upload, cum sunt gata, cum pun link.