News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vice33

1. De acord, dar nu are treaba proprietarul cu cel care remediaza/isi asuma responsabilitatea pentru problemele din executie. Da, daca CNAIR constata nereguli, le transmite constructorului sa le remedieze. Nu vrea sa le remedieze, mai grav, se lasa cu amenda si cu dat in judecata. Nu merge asa: VIAROM spune ca e ok podul, CNAIR spune ca nu e ok podul...

2. Beneficiarul trebuie sa se asigure ca antreprenorul face o lucrare de calitate si nu isi bate joc de proiect. Beneficiarul are tot dreptul sa il ia la intrebari pe constructor si sa ceara remedierea deficientelor aparute. Da, de acord, poate refuza o lucrare neconforma sau prost executata. Tu nu ai face la fel daca ai angaja muncitori care nu ti-au facut bine lucrarea la o constructie de-a ta...?

3. De acord, Neconformitatile au fost transmise spre rezolvare catre VIAROM care nu stiu de ce nu le remediaza cat mai repede...

4. Politia Rutiera poate amenda oricine trece pe pod pentru nerespectarea indicatorului Accesul Interzis.

5. De acord

Vice33

Am mai spus: cand iti faci o casa, e cel mai simplu exemplu, angajezi oameni sa iti execute un proiect. Daca acei oameni gresesc la un moment dat, nue  normal ca ei sa remedieze pe cheltuiala si pe timpul lor acea eroare? Ar fi culmea ca ei sa dea vina pe tine, ca beneficiar, de greseala lor si sa te puna sa platesti tu pentru greselile lor...cum ar veni asta? Ar fi o absurditate.

Cand se constata neconformitati (cauzate direct de constructor-cu sau fara voia lui) nu se mai pune problema daca sunt greseli...ele sunt si au fost semnalate de catre beneficiar.

Acum punem la indoiala notificarile CNAIR de neconformitate transmise catre VIAROM si ne prefacem ca VIAROM a facut impecabil acel pod...?? Cine a construit gresit podul sa il remedieze pe cheltuiala lui! Proiectul este bine facut, nu contestam proiectul...problema e la executie, calitatea ei si asumarea greselii in mod public.

dr4qul4

QuoteNu merge asa: VIAROM spune ca e ok podul, CNAIR spune ca nu e ok podul...
Exact in aceasta situatie suntem, dar nu stim cine are dreptate pentru ca ...CNAIR nu spune care este problema. Si chiar daca ar spune, cu siguranta se va ajunge la Curtea de Arbitraj sau poate chiar la Curtea de Apel.
Totusi, mie imi e greu sa cred ca un constructor a facut un pasaj neconform si Inginerul nu a zis nimic pana la finalizare. Problema cred ca e mult mai complicata.
Si la pasaje, faptul ca e putin stramb nu e motiv de nereceptionare. Nu mai face comparatie cu parchetul sau gletul pe care il ai tu acasa.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Vice33

De acord, daca CNAIR stia si a inchis ochii atunci toti 3 sa fie trasi la raspundere:

VIAROM
Dirigintele de Santier
Beneficiarul

4est

Revenind la fapte concrete:  iar a fost blocata trecerea pe pod

Ionut

:lol:
Alba neagra cu podul.
Oare testeaza ceva?! Sa vada cum se comporta fara trafic si sub trafic?

dumbravaandrei

Nu cred ca este de mirare ca s-a blocat si cel mai sigur CNAIR a cerut intreruperea circulatiei din motive lesne de inteles (dupa convorbirea cu BrasovTV).
Acolo inca este santier, constructorul si-a aratat muschii si cojones ca podul e ok si a lasat chiar si camioane pe acolo ca sa arate ca nu sunt probleme, ca nu se darama nimic
Asa ca poate intelegeti care e defapt problema: CNAIR cauta nod in papura si a incercat sa deturneze catre constructor.
De ce cauta nod in papura cand sunt asa avansati si cu platile si cu executia fizica, departe de puterea mea de intelegere cu datele pe care le am. In afara de imagine publica (compania mai arata inca un constructor cu degetul - mama lor de sorosisti care demoleaza infrastructura si mandria tarii noastre) nu imi trece prin cap...

4est

nu stiu, dar au reusit sa incite si mai mult spiritele localnicilor

asa ca zilele astea va recomand sa evitati centura brasov in intervalul 17.30-20

Posibil ca astazi sa se faca o adunare chiar sub pod, adica pe centura

dumbravaandrei

Nici cu asta nu sunt de acord.
Inteleg durerea oamenilor, dar sa blochezi un sector de drum pe unde circula TIR ca nu poti tu sa treci un pod sau ti-e greu sa inconjori 5 km (costuri, timp etc) asta deja e prea mult.
Nu mai bine blocati intrarea in DRDP?!?!
Acum sincer...

Quote
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 339
Împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice
(1) Instalarea de mijloace de semnalizare rutieră sau modificarea poziţiilor acestora, fără autorizaţie eliberată de autorităţile competente, de natură să inducă în eroare participanţii la trafic ori să îngreuneze circulaţia pe drumul public se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Participarea în calitate de conducător de vehicul la întreceri neautorizate pe drumurile publice se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează aşezarea de obstacole care îngreunează sau împiedică circulaţia pe drumul public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic.
(4) Lăsarea fără supraveghere pe partea carosabilă a drumului public a unui vehicul care transportă produse sau substanţe periculoase se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.

Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-339

Sustin protestul, inteleg durerea oamenilor dar exista totusi unele limite. Nu inteleg sensul blocarii zilnice a centurii.

4est

#834
uite in cifre:
podul costa 60 mil lei
Cei din Sanpetru cheltuie 1 mil lei lunar cu acel ocol. Mai sunt si cei din Harman/Bod pe care nu i-am luat in calcul

Deci noi am platit DEJA din buzunar 6 mil lei. Si inca nu se stie cat mai cheltuim.  Statul oare cat a platit pana acum Viarom?
Si NU am luat in calcul timpul pierdut, doar carburantul.

S-a protestat la Prefectura, la Viarom, ingreunat circulatia pe centura.  Si rezultatul?



Viarom nu vrea sa vorbeasca
CNAIR se face ca ploua
DRDP vorbeste despre deplasari spre exterior cu 29cm
Prefectul ne spune ca este in functie de 1 luna jumate si e nevinovat
Primarul sta acasa la caldurica
Politia....este cu noi, au fost cei mai de treaba, desi i-am deranjat cel mai mult

Asa ca ce se mai poate face?  Un proces, da, se discuta, dureaza 2 ani.
Trebuie blocata centura complet, soseaua spre sanpetru complet, pana vine prefectul/Viarom sa ne spuna adevarul ce se intampla cu aceasta LUCRARE PE BANI PUBLICI, macar sa nu ne dam si noi cu presupusul ca o fi una, ca o fi alta...

Sa stiti ca ieri oamenii blocati pe centura intrebau de ce protestam, si cand aflau situatia, nici unul nu a fost indignat de protest, majoritatea l-au sustinut.

Este urat?  Da, foarte urat si neplacut pentru toti. Sufera oameni nevinovati?  Da. Sufera cei vinovati?  NU
Dar poate asa vine o televiziune nationala sa intrebe de ce au blocat niste tampiti DN-ul
Aprob eu personal asta?  nu stiu ce sa zic, eu am "blocat" B1 ieri, n-am vrut sa "blochez" B2. Dar au vrut altii si m-am bucurat.

Dar oamenii se uita la pod, il vad gata, si niste oameni rai care nu ne lasa sa mergem pe el.  Si in fond, cred ca poate chiar asta este adevarul....

Dori14

"Sufera cei vinovati? NU".

Ti-ai raspuns singur.
Protestul pe centura nu este o solutie. .
Si crede-ma, sunt afectat de situatia asta cu 2 x masini si 2 x timp !!

Si eu consider ca problema este mult mai complexa, prea se insista cu data aia de 15 mai.

GDPR

Daca pasajul are probleme (?) si nu poate fi receptionat (?), CNAIR ar trebui sa faca repede un giratoriu improvizat ca pe DNCB, ca se detensioneze situatia. Bidoane din alea de plastic sunt destule.

dumbravaandrei

Urmatoarea prostie pe lista e fix giratoriul ala.... noi avem deja ceva experienta cu el. Aici la BV ai un giratoriu la 3 min de deplasare cu masina, nu 15-20 ca pe dncb. Altfel toata lumea va astepta (inclusiv tranzitul) intr-o stupizenie monumentala ca unii se uita la distanta si nu la timpul de parcurgere a acesteia. Erau mai fericiti sanpetrenii cand stateau 20-40 de minute la coada in giratoa de la rompetrol? Totusi acum in cele 20 de minute ajung unde au treaba...

Inteleg durerea oamenilor, am suficienti oameni in birou care vin dimineata de acolo. Dar sa intrerupem un 2x2 pe care efectiv a explodat traficul fata de asta vara si sa cream ambuteiaje monstru de dragul reducerii distantei parcurse... asta nu o pot intelege sub nici o forma.

GDPR

Si ce te faci daca sanpetrenii continua protestele si blocheaza zilnic frumusetea de 2x2? Vad ca sunt destul de hotarati sa nu lase lucrurile asa. Nu am zis ca un giratoriu in plus e o solutie ideala dpdv al traficului.

4est

da, daca nu se rezolva podul in 2-3 zile, asta va fi solutia, giratoriu sub pod

Astazi la proteste au fost mai agresive organele, au aparut echipe de la CRIMINALISTICA si ne-au filmat, maine probabil ne iau amprentele

Eu am stationat la capatul podului cu un afis in mana timp de 1-2 ore, sa stie toti trecatorii de ce protestam.  Cam 9 din 10 ma sustineau

PS: in filmarea de mai jos NU sunt eu, este unul din membrii protestatarilor