News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Ai ai ai ai ai ai...... nasol rau de tot... cred ca nu mai ai nevoie de laxative o perioada lunga de timp....
Da, clar trebuia sunat la politie si sa vina sa dirijeze sa sau ii oblige pe constructori sa puna niste popice/balize de delimitare

4est

am trimis aseara reclamati la politia romana si CNADNR

dumbravaandrei

Dimineata am fost eu in locul camionului, noroc ca mergeam cu 40-50 si am reusit sa franez la limita...

Dori14

Quote from: cristi5 on December 14, 2016, 04:13:06 PM
http://www.openstreetmap.org/#map=19/45.68963/25.62050

Deci breteaua punctata din stanga sus e gata? Merci!

Nu stiu daca e varianta finala, tot ce pot sa-ti spun e ca se poate merge, exact cum am descris in postul anterior, prin dreapta rampei podului pana in centura.

pasadia

Da cristi, am verificat aseara, e asfaltat pe acolo.

Cat priveste situatia de la nodul cu DN13... cred ca trebuie sa punem noi niste semne pe acolo caci astia nu se misca deloc (Politia rutiera si VIAROM).

horatiu.cosma

Da, intr-adevar, foarte urata situatie, @4est. Motivul pentru care nu ai vazut indicatoare de drum in lucru e ca au fost ridicate de muncitorii de la Viarom in ultimele zile. Din cate am inteles, intre giratoriul provizoriu de sub pasajul nefinalizat si pana la capatului sectorului inspre DN 13, se circula deja pe 4 benzi. La intersectia centurii cu drumul Brasov-Sanpetru, va disparea giratoriul provizoriu de sub pasaj, se vor monta parapeti New Jersey pe tot sectorul, iar cei care vor dori sa mearga de la Brasov spre Sanpetru si invers, vor trebui sa faca dreapta pe centura pana la DN11, respectiv DN 13 si sa intoarca. Din punct de vedere al sigurantei circulatiei, al fluentei traficului si al intretinerii pe timp de iarna, aceasta varianta e mult mai ok decat cea actuala. Din punct de vedere al celor care au drumuri intre Brasov si Sanpetru, va fi un ocol de 5 km care probabil va crea niste nemultumiri. Daca tine vremea cu Viarom, eu zic ca in martie se va da drumul la trafic pe pasaj si se va rezolva si aceasta problema.

4est

Cum, adica chiar au voie sa faca ce vor ei, practic sa inchida DJ103 atatea luni? Nu cred. Si la accesul spre oras pe DN13 este un pasaj in lucru cu devierea traficului pe 1banda/sens. Acolo s-ar duce traficul Sanpetru-Brasov (nimeni nu s-ar intoarce pe DJ103), si ar crea clar ambuteiaje mari

In alta ordine de idei, indicatoare nu erau pentru ca zona unde s-a petrecut incidentul este alt tronson, finalizat de mult timp, unde nu s-a mai lucrat nimic, deci nu au fost indicatoare in ultimul an acolo

Daca puteam sa virez la dreapta, abia atunci intram pe tronsonul VIAROM care este in lucru

Eurocopter

5km de ocol pe un drum care se circula cu 100k/h nu e un capat de lume pentru 3 luni de zile. Este bine ca se deschide circulatia asa decat sa ramanem pana in aprilie cu improvizatia aia de sub pasaj. Din cate am vazut acolo se formeaza constant blocaje la orele de varf, deci ca si timp va fi cam acelasi lucru, in schimb se fluidizeaza centura.

4est

Pfoai, tocmai ce am experimentat "noul sistem", pentru a INTRA in Sanpetru
Abia acum mi-am dat seama ca Brasov-Sanpetru va fi accesibil DOAR prin giratoriul de la DN11/VO1K

O sa fie faine cumparaturile de la Coressi, vor veni la pachet cu o plimbare degeaba pe centura

Ma tem ca se va face blocaj la giratoriul de la DN11, fiind rutat pe acolo tot traficul Sanpetru-Brasov

Practic s-a gasit o solutie pentru fluidizarea centurii, si anume: da-i naibii pe cei din Sanpetru, sa ocoleasca 5km pe un sens + 6km pe celalalt

Va voi spune maine cum si daca se fluidizeaza ceva

dumbravaandrei

In seara asta era blocata centura de la DN13 pana la DN11 :D

yetiman

QuoteComunicat de presa 15.12.2016

Circulaţie pe patru benzi pe Centura Braşov

În vederea asigurării condiţiilor de siguranţă a traficului rutier pe "Varianta de Ocolire a municipiului Braşov, Tronson II, DN 11 - DN 13", la solicitarea Antreprenorului, începând de astăzi, 15.12.2016, ora 2200, circulaţia se va desfăşura pe toate cele patru benzi şi, de asemenea, se va desfiinţa sensul giratoriu provizoriu de la intersecţia Variantei de Ocolire cu DJ 103. Precizăm că traficul va fi direcţionat de pe ruta Braşov - Sânpetru prin sensurile giratorii de pe DN 13 şi DN 11.

Traficul rutier se va desfăşura cu respectarea semnalizării temporare instituită conform Normelor Metodologice privind condiţiile de închidere a circulaţiei şi de instituire a restricţiilor de circulaţie în zona drumurilor publice

CNAIR își cere scuze pentru disconfortul creat locuitorilor localităţii Sânpetru şi asigură de toată implicarea ca lucrările în zona pasajului pe DJ 103, aflat în construcţie, să fie finalizate rapid astfel încât circulaţia rutieră să fie afectată cât mai puțin timp posibil.

Contractul pentru obiectivul de investiţii "Proiectare şi Execuţie Varianta de Ocolire a municipiului Braşov, Tronson II, DN 11 - DN 13" a fost semnat cu Antreprenorul Asocierea S.C. VIAROM CONSTRUCT S.A. - S.C. BETA - COPS S.R.L. - S.C. MAXIDESIGN S.R.L.

Valoarea contractului este de 64.416.520,42 lei fără TVA din care:

            - 54.754.042,36 lei - FEDR (85%);

            - 9.662.478,06 lei - Guvernul României (15%).

Sursa CNAIR
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Vice33

#641
^^

Cand intri pe un drum NICIODATA NU MERGI DIRECT PE BANDA 2!! Ce cautati sa intri pe banda 2? Conduita Preventiva recomanda sa MERGI PE BANDA 1 INTOTDEAUNA!! Trebuia sa fii atent la trafic, si iti dadeai seama ca se circula pe un drum cu doar o banda de mers pe sens...si aveai acolo indicatorul CEDEAZA TRECEREA: la acel indicator REDUCI VITEZA SAU OPRESTI LA NEVOIE! REDUCI VITEZA LA 20-30 de km/h...te asiguri si apoi intri in fluxul de circulatie PRUDENT!

Partea de semnalizare e vina celor de la VIAROM...condu pe viitor preventiv si mai incet la intrari in drumuri de rang superior/2 benzi pe sens...

Dan027

Quote from: Vice33 on December 15, 2016, 09:22:20 PM
condu pe viitor preventiv si mai incet la intrari in drumuri de rang superior/2 benzi pe sens...
Cand intri pe un drum este normal sa intri cu viteza cu care se circula pe banda respectiva, ca sa nu ii obligi pe cei din spate sa puna frana aiurea...

pasadia

Si voi - in loc sa fi fost inchisa zona in toamna si sa fi avut totul terminat pana acum, va trebui sa preferati situatia de acum. Si asta doar pentru ca deh, nu vrea opinia publica, nu vrea Primaria Brasov, nu vrea CNADNR sa se impuna, etc...

Oricum, vor iesi situatii faine care vor dovedi cat de prost ganite sunt nodurile. Caci cozile ce se vor forma se vor ungi bine de tot pe bretele (ma refer mai ales la nodul cu DN11, unde vor fi cozi atat pe iesirea din centura dinspre Sibiu cat si pe intrarea in nod / sens giratoriu dinspre Brasov. Maine sper sa le pozez.

ps: Ieri dimineata pe la 7:30 am putut sa vad si situatia de la nodul tronsonului I cu DJ103A. Fluxul era mult mai mare pe DJ (Tarlungeni-> Brasov) si pe acea directie se circula lent (datorita sensului giratoriu di dincolo de podul peste Timis). Ca atare noua, celor care mergeam pe centura spre sud, ni se acorda prioritate de trecere desi nu o aveam. Dincolo, in intersectia morbida, cealalta masina care mergea in acelasi sens ca mine efectiv s-a oprit speriata ca nu ii va fi acordata proritatea de catre cel care venea dinspre Uzina II.

4est

Quote from: Vice33 on December 15, 2016, 09:22:20 PM
^^

Cand intri pe un drum NICIODATA NU MERGI DIRECT PE BANDA 2!! Ce cautati sa intri pe banda 2? Conduita Preventiva recomanda sa MERGI PE BANDA 1 INTOTDEAUNA!! Trebuia sa fii atent la trafic, si iti dadeai seama ca se circula pe un drum cu doar o banda de mers pe sens...si aveai acolo indicatorul CEDEAZA TRECEREA: la acel indicator REDUCI VITEZA SAU OPRESTI LA NEVOIE! REDUCI VITEZA LA 20-30 de km/h...te asiguri si apoi intri in fluxul de circulatie PRUDENT!


Trebuie sa mergi pe banda 1, da. Dar cu exceptia depasirilor, nu?
In rest ceea ce spui tu este corect, dar nu se aplica in acest caz. se apica la intersectiile T sau +
Cum spune si Dan027: cand intri pe un drum de pe breluta laterala trebuie sa adaptezi viteza la cei ce vin de pe banda 1, pentru a nu incurca traficul.  Cand intri pe o autostrada, de exemplu, tu asa faci, reduci la 20km/h viteza, apoi te asiguri, si intri in flux?
Oricum eu am intrat pe banda 1 cu viteza nebuneasca de 42km/h. Pe un drum unde ai limita de 80

Eu consider ca am intrat pe banda 1, si apoi am incercat sa trec pe banda 2, deoarece camioneta din fata mergea lent cu 42km/h. Acum este logic ca mergea incet, dar eu stiind ca avem 2 benzi pe sens am considerat ca nu este nici o problema sa-i las in legea lor cu 40/h si sa trec pe langa ei pe banda 2.

Am postat  filmuletul in mai multe locuri si pot sa-ti spun ca au aparut mai multi brasoveni care au spus ca au patit acelasi lucru datorita nemarcarii devierii traficului.
O persoana care venea dinspre Sanpetru a intrat pe pasajul peste DN13 pe banda 2, care este in curba usoara la stanga. Se intreba ce s-ar fi intamplat daca venea un autovehicul din fata in acel moment

Voi va dati seama ca s-a deviat tot traficul asa ad-hoc fara nici o semnalizare, echipaj sau avertizari?

PS: ieri alt sofer nu a fos asa norocos ca mine si a facut accident in zona respectiva :(