News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

A... si in seara asta s-a modifjcat modificarea..... s-a dat drumul si la cealalta bretea dinspre sanpetru si vechea giratorie a disparut iar pana la omv s-a deviat pe celalalt sens...

horatiu.cosma

Poate luati voi acea piatra cu iesirea din Brasov, ca nu au unde sa o depoziteze  :lol:. Spor sa aveti.

spooky

#392
Quote from: dumbravaandrei on September 09, 2016, 01:47:09 PM
Desenat cu rosu cum e configuratia actuala. Cu portocaliu ce e delimitat prin balize.
Scuze anticipate pentru talentul artistic. Maine o sa merg sa fac si 2-3 poze pe acolo...

Undeva acolo bag de seamă că se și poate întoarce, ceea ce nu ai marcat cu roșu. Așteptăm ultimele poze și schița mai actuală.

dumbravaandrei

Quote from: horatiu.cosma on September 09, 2016, 09:30:40 PM
Poate luati voi acea piatra cu iesirea din Brasov, ca nu au unde sa o depoziteze  :lol:. Spor sa aveti.

N-a incaput in portbagaje asa ca deocamdata e la locul ei...
Probabil ca pe seara asta si niste poze :)

dumbravaandrei

Am incercat sa desenez mai clar cum se desfasoara traficul...
Am ramas surprins de numarul mare de oameni care se ratacesc prin aceste devieri. Daca ieri erau doua echipaje de politie in zona, astazi nu mai era niciunul. In 20-30 de minute cat am stat noi pe acolo cred ca au fost 7-8 masini care se ratacisera (daca nu or fi fost si mai multe).
Pentru cei din Sanpetru: Pe partea cu Rompetrol se afla ambele sensuri, de intrare si iesire. Cei care ies din Sanpetru si vor sa mearga spre Stupini pot sa faca dreapta la capatul bretelei, ceilalalti care vor sa mearga spre Brasov trebuie sa intre in giratorie. Cei care locuiesc mai jos fostele sere, au o bretea doar pentru ei. Bineinteles, s-a lasat si access spre Rompetrol... azi multe masini intrau prin acest access crezand ca intra pe 13 Decembrie... Teapa...

A, si foarte proasta semnalizarea rutiera pe acolo, de asta si atatia rataciti. La DN11 semnalizarea e mai buna.



Poze de la nivelul solului in urmatoarele post-uri, mai pe seara :)

pasadia

Eu am facut un alt desen, mai amatoricesc:




Cu albastru traficul dinspre Brasov, cu rosu traficul dinspre DN11 (are banda separata spre Sanpetru), cu negru traficul dinspre Sanpetru si cu mov traficul dinspre DN13. Cu verde sunt semnalizate liniile de balize care ar delimita intre ele snesurile de deplasare, iar cu roz sunt traseele spre zonele de case de langa Sere Sanpetru si respectiv spre benzinaria Rompetrol.


Cu cifre arabe am semnalizat zonele cu probleme:

1 reprezinta intrarea in sensul giratoriu dinspre Sanpetru - oamenii opresc tarziu, neacordand prioritate celor ce merg pe ruta DN11 - DN13 si nu sunt vizibili pentru cei care vin dinspre DN13.

2 reprezinta intrarea in benzinaria Rompetrol, intrare care ii atrage pe multi crezand ca gasesc calea spre Brasov pe acolo.

pasadia

#396
Si acum poze:

la sud de pasajul construit in noiembrie anul trecut in sfarsit sapa pentru a realiza rampa:







Exista viitoarea bretea care va deservi traficul din centura (dinspre DN13) spre Brasov, dar nu e asfaltata (si probabil nu va fi asfaltata pana nu vor termina rampa de ridicat):



Pe sub pasaj se circula doar pe 2 dintre cele 4 viitoare benzi (cele 2 deschise sunt mai degraba cu pietris, la celelalte se sapa pentru a fi realizata fundatia):







Si la nord de pasaj s-a sapat pentru a se realiza fundatia rampei:







Frumoase urme, nu?

pasadia

#397
Poze cu sensul giratoriu provizoriu si bretelele care se varsa in el:



- dinspre Sanpetru spre sensul giratoriu:



- bretea spre / dinspre Brasov:



- dinspre sensul giratoriu spre Sanpetru:







Stalpii LEA care inca asteapta sa fie montati pe pozitie (ultimii 2 din 7 in total):



Zona viitorului sens giratoriu de pe DJ103 la nord de centura:












dumbravaandrei

Tot ce am pozat astazi gasiti aici full-size iar aici la dimeniune redusa.
Scuze anticipate de calitatea pozelor...

Multumesc colegului pasadia pentru explicatii si ghidare prin zona :)

pasadia

De la DJ103 spre DN11 observam si lucrarile la cele 2 spatii de parcare care au deja stalpii de iluminat montati:





Si ajungem la noul sens giratoriu de pe DN11, de sub pasajul centurii:



Aceasta este breteaua care pleaca din sensul DN13 spre Brasov (se observa si asfaltul de pe pasaj):





Si celelalt capat al aceleasi bretele:









Spre Sfantu Gheorghe:





Si o groapa frumoasa in acelasi sens giratoriu (pe sensul dinspre Brasov spre centura, directia Sibiu):






pasadia

Si acum zona cea mai problematica: capatul acelei bordure verzi ce blocheaza accesul spre Stabilus si urmele lasate de cei care vireaza 180 de grade pentru a intoarce spre Stabilus.








rocklee

bravo baieti cand am sa vin in brasov am sa fac o vizita pe centura sa ma bucur si eu se ea ...am mai fost odata acum 2 ani dar  nu era gata ...
:) :)

dumbravaandrei

De dimineata au rasarit si niste movile de material de umplutura pentru rampe. Si erau si ceva mai  multe utilaje si muncitori decat de obicei.

@rocklee pun o sticla de rachie deoparte de pe acu (si in contul celorlalte poze :D )

radu24

Quote from: pasadia;135290021Si acum zona cea mai problematica: capatul acelei bordure verzi ce blocheaza accesul spre Stabilus si urmele lasate de cei care vireaza 180 de grade pentru a intoarce spre Stabilus.




Aici as pune un echipaj de politie zi noapte - ar face o gramada de bani.

Totusi cea mai buna solutie pentru a opri "obligatia" pe care o simt soferii de a intoarce pe linie dublu continua este de a pune parapeti de ciment pana in giratoriul din Harman vreo 3 min... mult, nu?


pasadia

Eu zic ca cea mai buna solutie ramane tot cea de aici (sau eventual variant din ultima imagine pe aceasta tema de pe acel topic). Dar asta presupune un proiect nou, alte expropieri, alte cheltuieli, etc...