News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dori14

Da :)  e un pic palpitant sa treci prin sensul giratoriu si sa vezi grinda la 2 m de tine in timp ce o ridica macaraua :)

pasadia

Am ajuns in intersectie pe la 5:40 cand era intuneric afara. Si oricum eram cu bateria telefonului pe la 0, deci am renuntat la poze. Dar ma duc maine mai pe la pranz. :D

TibiV

Aşteptăm cuminţi rezultatele... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dori14

Se pare ca dupa montarea grinzilor la pasajul de la DJ103, nu prea se mai intampla mare lucru pe portiunea intre Dj103 si DN13.
Era o echipa care lucra la podul peste Timisul Sec, iar pe pasajul peste CF nu se intampla nimic...

Dori14

Aparent m-am inselat ieri: s-au terminat lucrarile la podul peste Timisul Sec, iar incepand cu pasajul peste CF incepe aplicarea unui nou strat (probabil cel final) de asfalt pe sensul vechi.
Azi cred ca termina si lucrarile la pasajul peste CF pe sensul vechi.

horatiu.cosma

Deci pe saptamana viitoare, cand revin ploile, sunt sanse sa se circule pe 2+2 pe intreg lotul Viarom, cu exceptia giratoriului de la intersectia cu DJ103?

pasadia

Nu se anunta nici ploi atat de mari si nici nu-mi doresc sa se circule aiurea, fara marcaje, fara parapetii New Jersey, fara iluminatul montat pe poduri, fara parapeti pe margine. Putem sa mai circulam pe 1+1 caci oricum aglomeratie va fi la nodul cu DJ103 iar accidente nu se intampla cat timp sunt cozi. Prefer sa avem in decembrie 2*2 corect si complet.

Dori14

Nu au terminat lucrarile la suprafata de rulare a pasajului peste CF. Exista strat nou de asfalt pe sensul vechi incepand cu pasajul peste CF (rampele) pana aproape de podul peste Timisul sec. Probabil azi vor inainta. La podul peste Timisul sec se lucreaza la borduri si probabil balustrade.

La pasajul peste centura de la nodul Dj103 era ieri dupa masa o macara care a ridicat niste "manunchiuri"  de fier .
In rest nu mare lucru, au inceput ceva lucrare pe camp la stanga de DJ103 sensul spre oras in zona pasajului, unde era mai demult in niste poze "arat" un eventual sens giratoriu provizoriu si o parte de drumulet. Nu am putut vedea foarte atent ce se intampla acolo.

Ceva vesti de pe lotul Viarom la E de nodul cu DJ103?

pasadia

La est e liniste si pace. Singura zona neasfaltata e la podul peste Durbav (or astepta alte rosturi de dilatare?). Nu se lucra nici la retele, nici la spatiile de parcare. Poze mai tarziu, cand revin din Piata.

pasadia


Cipi

O sa vin doar cu o singura si mica completare fata de informatiile aduse de pasadia: acum o ora cand am trecut pe-acolo, pe rampa estica a pasajului peste CF / DN11 erau prezente cateva compactoare (trei daca am numarat bine). Sa fie oare semnul ca, in sfarsit, aduc si rampa de acolo la nivelul pasajului? Ramane de verificat in zilele urmatoare. :)

Dori14

Si un mic update dupa weeekend de pe lotul Viarom, intre DJ103 si DN13.
Este asfalt nou pe toata aceasta lungime pe benzile vechi, cu exceptia pasajului peste CF.
Mai mult, s-a deviat traficul pe benzile vechi inainte de urcarea peste pasajul CF, pana la pasajul peste DN13. Sincer, nu mi-e clar de ce, ma gandesc ca vor sa lucreze la banda de intrare pe centura dinspre DN13..?!?!

Dori14

Update inainte de weekend: dupa cateva zile in care a fost cam liniste, s-au apucat de turnat stratul final pe noile benzi, incepand cu pasajul peste CF300 spre DJ103.
Pe sensul vechi, lipseste asfaltul nou pe terasamentul pasajului peste CF300.
La podul peste Timis lipsesc rosturile de dilatatie (cred), sunt 2 santuri taiate in asfalt in capetele podului.
La breteaua dinspre centura catre 13 dec nu mi se pare ca au avansat prea mult.
In schimb am observat de la distanta ca imediat  dupa benzinaria Rompetrol catre Stabilus, a aparut un semn de circulatie in felul urmator: semn de drum cu prioritate, iar sub el schitate 3 benzi de circulatie: 1 la dreapta, 1 inainte si 1 la stanga. Stiti ceva de el? Poate n-am vazut eu bine?

bgd77

Reportaj de azi, 2015.11.15, de pe centura Brasovului.

Pentru inceput, intersectia cu DJ103:










bgd77

Pasajul, vazut mai de aproape:







Si continuarea catre est:







In cele doua poze de mai sus se observa indicatorul mentionat de Dori.