News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BV] Poduri si pasaje in Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:25:07 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

Același pasaj, cu ieșirea de pe el spre Feldioara....






Powered by API/PUM imgur uploader

      La ultima poză, pe reintraea în sensul normal, pe dreapta, insula mediană, o capcană "gustată" de mulți până acum...
      Dar să fim sănătoși și La Mulți Ani, dragi colegi de forum și cititori.... Iar de Pasajul Fartec, vom mai auzii........... :) :) :)


vladioan_bv

Buna ziua,  despre  pasajul hobant  de la gara Brasov ce informatii exista? Se vorbește despre el pe forum? Se pot urca date despre el daca nu exista topic?

4est

Au mai turnat ceva beton. Dar nu mult.
A crescut putin intensitatea lucrarilor.
In ritmul acesta cred ca il vor termina pana in 2022

pasadia



Quote from: coco.serban on April 04, 2016, 09:02:27 AM
Vechiul pasaj de la Fartec intră în reparații capitale



De săptămâna viitoare, pasajul vechi de la Fartec se va închide pentru reparații capitale, așa că traficul rutier o să se desfășoare doar pe noul pasaj. Reprezentanții Primăriei Brașov au anunțat că zilele acestea se efectuează amenajările necesare devierii traficului.


Băieți, mă gândesc că e cazul să aniversam cei 5 ani de când e închis vechiul pasaj. Încă nu e stabilit cum sa arate "happenning-ul" dar idei și participanți sunt bine veniți.

dumbravaandrei

daca ne adunam, aduc eu un tort din arpacas  O:-) O:-) O:-) O:-)  ...

myid

vin si eu daca e, doar saptamana viitoare sunt in Brasov. aduc eu lumanarile :D

Macar asa ne cunoastem toti 3 F2F :)

Hai...

pasadia

Aniversarea e in aprilie, pentru atunci aș vrea să o facem. Și după mintea mea aș vrea sa fim măcar vreo 20-30 (nu chiar miting, dar nici chiar nesemnificativi). Deocamdată e lista de înscrieri (o să pun și pe SSC) , și după aia discutam detaliile.

Ionut


dumbravaandrei

#84
Sa punem rasadurile pentru anul asta  :lol: :lol: :lol: :lol:


Intr-o nota mai serioasa, lucrarile evolueaza foarte timid acolo. Niciodata nu am vazut mai mult de 10 oameni, in mare parte de timp nu e nimeni pe acolo.
Stiu ca tot au fost contre cu licitatia si apoi cu atribuirea lucrarilor, dar totusi... sunt atatia ani in care nu s-a miscat mai nimic.


Iar actualul primar (care a avut un post aici pe forum sub userul allen), pare ca e intr-un somn etern. Nu s-a miscat un pai in orasul asta din octombrie si pana acum. Pur si simplu orasul functioneaza din inertie si atat.

4est

#85
^
Sign me up

coco.serban


Hoinar

In data de 24 Feb 2021, Dl Allen Coliban a anuntat pe pagina persoanala, cat si pe pagina Primariei Brasov ca din Iulie 2021 vom circula pe aceast pod. https://fb.watch/41F2sGr3l7/

Hoinar

Am fost in cursul zilei de ieri sa mai vad cum se misca la reparatia acestui pod, erau 4 muncitori care faceau ceva intr-un ritm de melc. Am vazut utilaje de la Recon Brasov, zonele de imbinare sunt disruse, este spart pana la armatura cu gauri si de peste 1m in diametru. progresul, daca exista este foarte lent spre inexistent.

liviu09



Pasajului hobanat între b-dul Gării și zona Coresi.

In momentul de fata, proiectul este în faza aprobării de către Consiliului Local a studiului de fezabilitate și indicatori tehnico-economici.
Conform acestui studiu, valoarea acestei investiții este de 267.773.359,88 lei (TVA inclus), fonduri care trebuie asigurate din bugetul local, acest proiect nefiind eligibil pe nici o axă de finanțare.

Ar fi interesant sa se dezbata alternativa evidenta: pasaj subteran. O solutie mai putin intruziva.

Sursa: https://www.brasovcity.ro/ro/stiri_pe_larg/9600/Municipalitatea_consulta_brasovenii_cu_privire_la_construirea_pasajului_hobanat_intre_b-dul_Garii_si_zona_Coresi._Inscrierea_pentru_intalnirea_on-line_pe_aceasta_tema_se_face_pe_site-ul_primariei,_sectiunea_Dezbateri_publice,_pana_maine,_ora_12.00?fbclid=IwAR05mzJnQfRq2n3GTFaMnmfz3IwLkYQmWpw7plvwgcUqA27T4o6Yqu-xMFk