News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adimar12

Consolidari si santuri de scrugere, sus pe deal aproape de Ramet (GPS)


(GPS)


(GPS)


Deja am trecut dealul dispre Geogel si suntem pe Valea Mogosului (GPS)


Sus in dealul Mogosului (GPS)


Coborarea dealul Mogosului insrpre Valea Alba, Bucium (GPS)


Aici au defrisat cam toti copacii de pe margine. (GPS)


Au pregatit o deviere pt. un podet (GPS)


Valea Alba, Bucium (GPS)


Aici ii limita pana unde au ajuns cu consolidare tersament. Incepand de aici ii decopertat asfaltul si au inceput defrisarea. (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

adimar12

Urmatorul set de poze este din directia opusa, de la Bucium inspre Mogos in zona Valea Alba, pe la limita unde au ajuns cu lucrarile.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Nu e chiar drum de vacanta, dar te poti opri aici in timpul drumul de vacanta  :)

VIDEO  Imagini cu un colț de rai. Cum a luat naștere grădina aristocrată dintr-un sat de lângă Deva

Într-un sat de lângă Deva se află o bucățică de paradis. Aici cu greu vei putea crede că ești în România și nu într-o grădină elegantă din Toscana. Este investiția unui om de afaceri italian, pasionat de plante, care a vrut să-și facă aici un loc de refugiu și deconectare.

https://www.digi24.ro/magazin/timp-liber/imagini-cu-un-colt-de-rai-cum-a-luat-nastere-gradina-aristocrata-dintr-un-sat-de-langa-deva-1554025

alin2pas

Tot cei de la Digi24 au mai prezentat I Giardini di Zoe din Banpotoc și în urmă cu 2-3 ani. Am vizitat-o atunci și e într-adevăr o încântare.

ronaldo99

@adimar12 multumim din nou pentru informatiile din teren si pentru poze.
Am auzit ca recent (joi parca sau vineri) au fost oficialitatile locale + min. Dezvoltarii in zona Transalpina de Apuseni si s-a batut un record de asfaltari de aproximativ 1000 de tone asfalt in acest proiect. Speram ca nu a fost doar de ochii oficialitatilor si se pastreaza ritmul. Poate ne confirma/infirma cineva din zona...

trifuhoria

Salutare, știti cumva care e starea drumului spre Poiana pelegii?
Mersi

dr4qul4

anul trecut un cunoscut a fost pana la parcarea de dinainte de poiana cu un Logan. Drumul e destul de rau din ce inteleg, dar incet se poate ajunge. El s-a si intors pentru ca era doar 1 cort acolo si i-a fost frica de ursi. DAR asta era anul trecut, parca drumul ala e rupt de ape in fiecare an.

PS. E genul care baga masina oriunde, chiar daca ajunge sa impinga 1 ora sa o scoata din noroi/balta.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

#532
Se face imediat anul de cand am fost eu ultima oara deci foarte probabil nu sunt actuale informatiile mele - dar cum nu au aparut altele pe forumurile de munte sau prin alte locuri, ma gandesc ca sunt inca ok.

Drumul e ok, se poate parcurge cu orice tip de masina. Insa este foarte aglomerat in zona de final, se parcheaza pe unde se apuca astfel incat sa nu fie blocata circulatia. In principiu iti asumi asta, oricum si pe traseu vrei zgaria multa vegetatie data fiind latimea mica a portiunii forestiere. Insa:
- pana la baraj desi e asfalt sunt destule zone cu tasari, gropi, si alte probleme. Fi atent, nu merge in viteza sa nu ai surprize prea mari
- dupa baraj incepe portiunea de forestier - ai bariera parcului unde se plateste si apoi drumul dsetul de ingust (exista zone unde te poti petrece cu cineva din sens opus dar si zone unde unul dintre voi va fi nevoit sa opreasca, si sa se retraga in lateral)
- exita o zona (celebra) in care drumul este mai rau denivelat. Aceasta zona pune probleme soferilor mai neexperiemntati sau celor cu garda joasa si prin urmare deseori vei gasi masini parcate acolo (iar calatorii vor fi urcat pe jos ultimii 5-6 km). Zona aceasta este chiar dupa aceste serpentine. Eu am trecut-o intr-o Octavia cu 2 oameni la bord.

Pe youtube cea mai recenta filmare gasita este asta -



Zona cu probleme de anul trecut e la 2:40-2:42. Filmarea e insa foarte prosta, dar aparent pare ca zona se prezinta mai bine decat anul trecut.

LE: in filmarea asta zona cu probleme de anul trecut e pe la 55:30


TibiV

S-a stricat rau drumul fata de august 2017 - deci in doar 4 ani...
Cel putin capatul dinspre barajul Gura Apelor.
(Nu va uitati la data postarii... Ca in multe alte cazuri, am postat la multa vreme dupa ce am facut pozele. In cazul asta dupa 11 luni...  :-[  )

Quote from: TibiV on July 16, 2018, 09:51:50 PM



Va recomand cu caldura o vizita... Zona este superba!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adimar12

Vesti nu foarte bune de pe Transalpina de Apuseni. Am parcurs sambata sectorul Aiud - Mogos (insumand putin peste 50 de km din intregul sector), iar progresul fata de ultima vizita (acuma aproximativ o luna) este foarte mic. Se vede ca au redus turatia la motoare mult. Pe intreg sectorul am intalnit doar 4-5 utilaje, din care doar doua erau in miscare. Ceva progres am vazut la santurile de scurgere si la consolidarile de versanti. La asfaltare, progresul este zero. Primii 8.5 km sunt asfaltati exact ca si acuma o luna. Sunt kilometri buni pregatiti de asfaltare, dar nu imi explic de ce s-au oprit. Probabil ploile din ultima vreme.

ronaldo99

Multumim din nou de vesti adimar12, bune/rele cum sunt... bine ca mai are cine ne tine la curent cu update-uri din zona.
Mie de vreo 2 luni mi-a soptit cineva ca firma care se ocupa de lucrari ar avea ceva probleme financiare. Nu prea am crezut la ora aceea deoarece tot atunci se facea mare tamtam ca au ajuns oficialitati de la centru in zona si ca lucrarea mergea bine mai ales ca tot atunci se asfalta binisor. Din pacate ceva pare ca se adevereste dupa cum apar noutatile din teritoriu...pacat de oamenii din zona care asteapta de decenii drumul asta...

adimar12

Mda, cam asta am auzit si eu de la ceva ruda mai indepartata din sat. Are un mini-excavator si lucra ca si sub-contractor pentru ei. Nu plateau rau, dar de vreo luna-doua a renuntat la colaborarea cu ei pentru ca erau intarzieri tot mai mari la incasare.
Sa speram ca nu este nimica grav. De vreo sapt. am vazut ceva articol prin presa locala, in care totul pare roz. Chiar ma miram ca nu se prea reflecta in teren, mai ales pe partea de asfaltare. Peste vreo 2-3 sapt. mai dau o tura prin zona, sa vedem daca au mai avansat cu lucrarile.

florin74

Sunt probleme cu resteriel de preturi la materiale
Daca un contract cu pret fix (cel mai probabill), trebuie sa astepte OUG care s apermita aditionarea cu indicele de crestere
Daca cresterea e mai mare de 15%, la fel, numai prin OUG respectiv se va putea face.

Cvasi totalitatea proiectelor pe fonduri europene sunt aproape blocate.


gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

hvm

Sa inteleg ca totusi se poate o aditionare de pret mai mare de 15% dar prin ordonanta de urgenta (E logic ca tot la nivel de lege este)...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici