News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

GDPR

Chiar aproape de Obarsia Lotrului e o portiune unde dumul numai impecabil nu e, vezi min. 2.20-4.00 si 5.50 din filmarea de la linkul de mai jos:


Io

N-am priceput niciodata de ce portiunea aia de drum n-a fost niciodata atacata. Ca au trintit niste asfalt acum 1 an fara sa-i faca vreo fundatie e doar o cirpeala, n-are cum sa tina. Parca era si un pod ingust acolo pina acum citiva ani.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.


Io

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

marinul


ronaldo99

https://ziarulunirea.ro/foto-o-noua-megainvestitie-in-infrastructura-judetului-alba-anuntata-40km-de-drumuri-din-dj750c-vor-fi-modernizate-656699/

Se prefigureaza o noua artera reinnoita spre "Transalpina de Apuseni".
Apropo de "Transalpina de Apuseni" a mai trecut cineva recent prin zona sa ne ofere un update a lucrarilor? :)

Cristi N

Zilele astea DRDP Timioara a asfaltat DN7A portiunea Groapa Seaca-limita judet. Nu cred ca au facut vreo fundatie, pare ca e doar o coaja de asfalt. Link FB: Mondo TV

Hercule

Conform acestui articol, s-au finalizat lucrarile de asfaltare pe DJ107T Marisel - Maguri-Racatau - Maguri.

In articol este si un video mic:
Deșteaptă-te române!

ronaldo99

Salut,

Stiu ca nu e cea mai buna perioada pentru lucrari de infrastructura mai ales in zone muntoase, dar a mai fost cineva recent pe Transalpina de Apuseni? Am auzit ceva zvonuri ca s-ar lucra deja in zona dinspre Aiud. Poate confirma cineva?


adimar12

Am bunicii din zona (comuna Mogos), si ultima data cand i-am vizitat (intre Craciun si Revelion) era plin de basculante pe raza comunei Mogos. Am intelesc ca unii soferi sunt din Pakistan/India.  Se efectual lucrari de consololidare la terasament. Au ridicat nivelul drumului destul de mult si pe multe portiuni l-au largit. Din surse credibile am aflat ca este pietruit din Mogos pana catre Aiud si se poate circula decent cu masina mica pana catre Aiud (inainte era impracticabil). La podete inca nu au inceput sa lucreze. In doua- trei saptamani o sa trec prin zona, si daca vremea permite (adica nu ninge pana atunci) am sa parcurg traseul dinstre Aiud inspre Mogos, iar la intoarcere ies pe la Bucium. Promit ca vin si cu poze.

ronaldo99

@adimar12
Multumim de amanunte. Daca ajung si pozele e ideal :)

adimar12

Am parcurs saptamana trecuta intregul tronson dinspre Aiud pana la Abrud. Era dupa masa in mijlocul saptamanii. Se lucra doar in cateva puncte.La iesirea din Padurea Sloboda pana spre Ponor m-am intersectat cu destule camione. Se lucra la consolidara terasamentului, podete si rigole. Urmatorul punct in care se lucra era pe dealul Mogosului, unde au avansat destul de mult la fundatia drumului. Pana sus in deal l-au largit si drumul pare la cota, mai putin o portiune de vreo 500 de metri - 1km. Dinspre dealul Mogosului spre Bucium pana la intersectia cu DN-ul de la Gura Cerbului nu au inceput inca. Pe sectiunea asta exista covor asfaltic mai vechi, pe unele portiuni intr-o stare destul de proasta. Probabil o sa-l decoperteze tot. Anul trecut prin primavara parca au facut ceva devieri pt. podete, dar majoritatea au fost distruse de apele mari de vara trecuta. Per ansamblu, drumul arata bine, este practicabil cu masina mica, dar mai au mult de lucru. Nu au inceput inca cu asfaltul. Pe partea de consolidari versanti, rigole si podete mai au mult de lucru. Inspre Geogel, pe doua portiuni, in lipsa consolidarii versantiilor, a inceput sa se reverse pamantul pe drum. Din pacatae nu am prea facut multe poze, ca eram pe fuga.

ronaldo99

adimar12
Multumim mult pentru relatari. Foarte bine detaliat. Referitor la poze, multe/putine nu conteaza daca suprind "miscarea" sau stadiul. Poate data viitoare daca nu. Bine ca se misca lucrurile si au ce le trebuie ca sa nu "lalaie" prea mult lucrarea. Am inteles ca se vorbeste tot mai mult de modernizarea cu sprijinul Consiliului Judetean Alba si a unui drum dinspre Salciua la Teius care va avea pe cativa km suprapunere cu Transalpina de Apuseni. Inca o veste buna pentru cei din zona.

adimar12

Revin si cu cateva poze.

Padurea Sloboda








Cheile Rametului


Geogel


Geogel


Geogel, pamantul de pe versant aluneca inspre drum



Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)