News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Allex

Cei care folositi iGo pentru navigatie nu va grabiti sa faceti update la harti. Here Q1 2018 e plin de autostrazi in Romania. Sebes  - Turda e gata, Lugoj - Deva la fel, iar Tg. Mures - C. Turzii apare si el pe harta cu galben doar ca nu ruteaza pe el (inca).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ovicor

Pe Harta proiectelor de infrastructura, la nodul Acatari A8/DN13, lipseste breteaua DN13->Ogra.

Dan_s

Harta cu proiectele de infractructura nu este vizibila.  :(
Mai are cineva problema asta?

cristi5

Multumesc de notificare, merge acum

Tech: openlayers.org a mutat codul sursa...  oricum deja e cam veche versiunea folosita (3.11, cea mai recenta e 5.0)

cristi5

#79
O informatie tehnica: am schimbat numele serverului de harti din cristi.dtdns.net in cristi5.ddns.net, de exemplu http://cristi5.ddns.net/maps sau http://cristi5.ddns.net/doclic . Serverul descarca zilnic datele OSM pt Romania si le prelucreaza pt harta proiectelor si harta calitatii drumurilor.

Afara de doclic (documentatie de licitatie pescuita de pe  SEAP si despachetat RAR ca sa fie mai usor de folosit), restul serviciilor (harta proiectelor, harta calitatii, uploader) sunt disponibile via proinfrastructura.ro, deci aceasta schimbare nu trebuie sa afecteze utilizatorii.

Schimbarea a fost necesara pt ca solutia "dtdns" pe care o foloseam ca sa am un server de acasa vizibil din internet chiar daca IPul de la provider se schimba  nu va mai functiona de la 1 august asa ca am trecut pe noip.com . Am noroc ca routerul de acasa le recunoaste pe amandoua si le informeaza cand se schimba IPul ...

rizzuh mi-a pus la dispozitie un server, care e de doua ori mai rapid decat iMac-ul de acasa, dar va mai dura configurarea lui.

cristi5

#80
Am deschis A10 ST3+ST4 pe OSM (am sters tag-ul access=no)

Am marcat "disused" pe OSM  varianta CF veche la Sighisoara, si am "deschis" si ajustat varianta noua.

Mai am in telefon traseele inregistrate GPS cu noile variante CF Sighisoara-Coslariu, dar nu stiu cand voi avea timp sa le pun pe OSM, mai ales ca GPSul nu a avut receptie buna in tren. Probabil variantele vor fi corectate dupa imagini din satelit cand acestea vor fi disponibile. In cateva locuri trenul merge oricum pe vechiul traseu (dupa 7 ani...)

KenyaSong

^ Nu ar trebui scoase numerele loturilor acum, pentru 3 şi 4?
Am incercat să fac asta, dar n-am găsit cum să modific toate segmentele odată.

cristi5

Poti modifica mai multe segmente odata in JOSM si Potlach. In Id nu cred ca poti.


TibiV

Quote from: cristi5 on July 29, 2018, 01:20:01 PM
Am deschis A10 ST3+ST4 pe OSM (am sters tag-ul access=no)

Cristi, si pe OSM si pe "Harta proiectelor de infrastructur" apare bucla de intoarcere de aici.

In schimb NU apare bucla de intoarcere de aici, de langa CIC, cea folosita de voyageros la filmarea de noapte....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

^ Al doilea link trimis de tine cade (la mine) pe Aiud... CICul e mai la nord...

Daca e pe vreo vedere din satelit (Bing mai ales) se poate rezolva usor de catre oricine editeaza OSM.

TibiV

Quote from: cristi5 on August 06, 2018, 08:47:13 AM
^ Al doilea link trimis de tine cade (la mine) pe Aiud... CICul e mai la nord...
Ciudat...
Pe mine linkul ma duce aici:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Valentin


dr4qul4

ai dat search AIUD, dupa care ai deplasat harta si ai copiat link-ul. Tb sa stergi searchul inainte de a copia adresa
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

OK parcarile si CIC-ul erau marcate ca fiind in constructie.

CIC-ul e marcat cu acces "private", e corect? Sau poate oricine sa intre pe bretelele alea?