News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ionescu63

Strict la întrebarea asta (care pare ușor retorica) răspunsul este : "Layerul (de fapt layerele) de calea ferata este (sunt) pe harta interactiva". La fel ca si celelalte layere

Mă risc însă si presupun ca ai vrut sa întrebi cum se poate selecta acest layer. In acest caz răspunsul este: " In coltul din dreapta jos există o lista cu toate layerele care se pot bifa sau debifa in funcție de preferințe"

GIV

#481
@ionescu63

corect. layerele sunt. optiunea de a bifa este.
m-am exprimat gresit deoarece ma gandeam la cum as fi vrut eu sa fie organizate aceste layere si cum ar putea fi organizate acestea pentru ca harta sa fie mai putin incarcata; si pt ca nu e asa cu mi-am imaginat am considerat ca si cum nu sunt deloc.

Quote from: Ionut on March 23, 2022, 11:18:50 AMCred că @RobertH a mai explicat, e mai complicat cu metroul de pus pe harta API. La asta te referi? Și așa e cam aglomerată, poate doar să facem un layer separat cu metrou? Cum e calea ferată?
Eu consider ca harta sa fie mai putin incarcata sa se faca urmatoarea organizare a layerelor atunci cand se incarca pagina "home" a hartii:
3 layere principale:
  - unul pentru CF
  - unul pentru A si dx
  - unul pentru metrou (Daca este chiar atat de necesar), sau:

atunci cand se acceseaza harta sa apara by default doar traseele de A(si Dx sau A separat de DX) iar mai apoi fiecare sa isi aleaga ce trasee sa fie afisate. acum ca sa vezi traseele de care esti interesat trebuie sa debifezi tot si mai apoi sa selectezi ce anume te intereseaza.

mi-ar placea sa ajut la acest lucru daca mi s-ar prezenta niste tutoriale in acest sens. nu am cunostinte in domeniu daca mi-ar placea sa ma implic

Ionut

@cristi5 și alți contributori te pot învăța cum să faci diverse chestii, sunt ușor de făcut, nu e mare scofală, timp să ai.

GIV

partea cu timpul e ca si rezolvata, doar ca nelucrand in domeniu nu stiu cum sa caut informatiile si scurtaturile pentru a rezolva unele chestiuni care ne-ar fi utile..

mirceaeliade

da, ma gandeam la liniile de metrou, pt a am vazut M1 la Cluj a aparut pe harta API, si suspectez ca M5 si M6 sunt cam la fel/poate chiar mai avansate.

RobertH

Quote from: Ionut on March 23, 2022, 11:18:50 AMCred că @RobertH a mai explicat, e mai complicat cu metroul de pus pe harta API. La asta te referi? Și așa e cam aglomerată, poate doar să facem un layer separat cu metrou? Cum e calea ferată?

Partial adevarat. Discutia era mai mult de alte culoare feroviare sau de lucrari de reabilitare care deja satureaza vizual harta si ia tot mai mult timp sa faca update la date.

Dar o linie de metrou nu prea e nici lunga, nici complicata asa ca ar fi ok de pus. Daca vreti sa fie adaugate linii de metrou, puneti o plansa sau ceva oficial. 

tom_sawyer

#486
Cred că ar putea fi pus pe harta API traseul DEx Focșani-Brăila: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=1871.msg378805#msg378805

De pe harta CESTRIN: IN DATA DE 25.02.2022 A FOST AVIZAT CTE CNAIR - ANALIZA MULTICRITERIALA ETAPA 2 - VARIANTA FINALA DE TRASEU

manimal

s-a schimbat ceva la harta proiectelor? cele terminate nu imi mai apar cu albastru ca inainte desi bifa exista. De asemenea parca se misca si ceva mai greu decat inaite, desi nu am schimbat nimic in set-upul meu.

cristi5

#488
@manimal problema e (de fapt sper ca *a fost*) la overpass-turbo.eu, nu la noi la server sau la cineva in browser.

Vezi aici

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=476.msg384700#msg384700

tom_sawyer

S-ar putea pune pe harta API, ca proiect propus, centura Câmpulung Moldovenesc?





sursa: https://www.svnews.ro/flutur-ii-da-teme-lui-cuc/188052/

cristi5

#490
Celelalte centuri ale lui Flutur ce statut au? Nu-s tot propuse? :)

Pt harta, sunt doua probleme
- calitatea sursei. Par a fi poze cu harti tiparite pe hartie, greu de suprapus (calibrat) pe harta digitala
- resursa umana. Avem un singur om acum care calibreaza (@RobertH). Ia cateva ore o calibrare. Stiu si eu sa fac asta, dar nu prea mai apuc.

Daca e cineva interesat sa invete calibrare, dati de stire. Exista un ghid mai sus pe topicul asta, poate trebuie actualizat @RobertH?


adyneamtu

Am adaugat pe harta traseul Baia Mare - Suceava, impartit pe loturi
Lot 2 este trasat conform cu sursa de la @tom_sawyer.
Lot 1&3 sunt in mare dupa harta Cestrin ajustat putin in unele locuri(trec prin zone construite)


RobertH

Cersin se poate utiliza sa vezi dinainte update la status pentru diferite proiecte, in rest e irelevant sa te uiti la trasee. Singurele trasee unde e cu detalii e defapt tot luat de pe OSM deci e irelevant.

De obicei regula mea chiar si pentru proiecte propuse e sa aiba la baza macar o plansa oficiala din AMC 1. Altfel fiecare deseneaza proiectul cum vrea si induce in eroare pe altii.

bogdymol

Am observat ca pe harta API nu apare deloc noul pod peste Tisa de la Sighetul Marmatiei, ce va face legatura cu Ucraina. Deja e si semnat contractul de executie, asa ca banuiesc ca s-ar putea pune pe harta.

Din pacate, nu am gasit nicaieri o harta exacta cu noua locatie a podului.

Las aici un articol sa stiti despre ce e vorba: https://www.agendaconstructiilor.ro/files/infrastructura/tehnodomus-va-construi-un-nou-pod-peste-tisa-in-zona-toplita-sighetu-marmatiei.html
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele