News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

Merge acum dar probabil nu pt mult timp.

Din pacate masina 85.204.22.188 (pum.project-online.se) care ne-a servit atatia ani gratuit prin grija lui @rizzuh se apropie de finalul carierei, din motive de data center.

Cautam hosting, sper sa primim Azure prin programul pt ONG al lui Microsoft.




danpandrea


Buraddo

Mersi pentru observație.
S-a apucat un tip să deseneze pe OSM, am făcut revert foarte ușor la toate modificările lui și raportat pentru ban. Se va rezolva la următorul update al hărți proiectelor

GIV

cel putin se pricepe la desenat noduri mai bine decat au facut-o toti proiectantii nodurilor deja existente

cristi5

@danpandrea @Buraddo ma bucur mult ca aceasta comunitate poate prinde si pedepsi vandali OSM!  :cheers:

Buraddo

Poți mulțumi și lui @adyneamtu și lui @RobertH care i-au găsit, anulat și reclamat prima vandalizare, de ieri.

marinul

Am observat o mica eroare pe harta proiectelor, la drumul de legatura Centura Oradea - A3 unde intersecteaza CF M300 nu apare pasajul peste cf

danpandrea

M-am jucat un pic în editorul OSM și am trasat rudimentar DR4 (Drumul Radial Bulevardul Timișoara - A0). L-am marcat ca "proposed". Deocamdată nu-mi dau seama cum să-l fac să apară pe harta PUM, așa că poate mă ajutați voi cu o indicație. Mulțumesc!

RobertH

Da-mi link la changeset. Sigur nu ai pus ceva bine.

Trebuie sa pui highway=proposed , proposed=tipul_drumului


danpandrea

#474
Am adăugat acum tag-urile menționate. Acesta e changeset-ul.

EDIT: Văd că acum apare pe harta PUM. Mersi pentru ajutor!

RobertH

Drumurile proposed e bine sa nu le cuplezi de cele existente cum ai facut la nodul propus cu A0. In special pentru ca trebuia sa vezi ca dai direct in parcarea pentru A0 deci clar nu va fi acolo nodul.

Am corectat eu.

mirceaeliade

ar fi tare frumos daca cineva cu cunostinte ar pune M6 (si M5) pe harta interactiva cu proiecte

Ionut

Cred că @RobertH a mai explicat, e mai complicat cu metroul de pus pe harta API. La asta te referi? Și așa e cam aglomerată, poate doar să facem un layer separat cu metrou? Cum e calea ferată?

Dan_s


GIV

unde este layer separat pentru calea ferata?