News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Drum legatura Autostrada A3-DN1 zona Tureni

Started by kernell, June 11, 2017, 06:20:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Si doar SF-ul este bugetat? Adica sa presupunem prin absurd ca ar fi gata anul asta ... dupa mai urmeaza ceva?

nicolaem

Alexa si fituica lui (ziar decluj) nu merita citata pe un forum serios. Prea mult fake news si pro psd in ziarul ala ca sa merite sa fie citit. Noroc pe supararea.... de fapt proiectul de ingropat si ei habar nu au.

SergiuSerj

Ceva noutati despre lansarea licitatiei? Sau inca nu sunt gata documentele?

alexV

^
Inca nu sunt gata documentele pt relicitare. Nici rezilierea cu Maxidesign nu e semnata inca, ceva termene ce trebuie sa curga. Incerc sa aflu mai multe.

SergiuSerj

Multumim frumos pentru ajutor alexV. Asteptam(cel putin eu) cu interes raspunsul tau. E un drum atat de important pentru cei care sunt nevoiti sa tranziteze Turda.. plus pentru toti locuitorii Turzii.

Am putea spune ca are si Clujul jumate de "centura" daca unim Autostrada A3-> Drum de legatura Tureni -> DN1 (2 benzi aproape pe toata lungimea pana la Valcele) -> Centura Valcele - Apahida.

Acestul drum ar scurta cu minim 20 de minute distanta dintre Cluj (zona Sud) si Autostrada A3. Am scapa si de podul fantoma din Turda si in general de toata infrastructura proasta a Turzii ..

alexV

Vor sa reliciteze luna asta, cel mai devreme pe 20 martie.

Ce liciteaza? Completare SF - cu obtinerea AM, arheologie, co-existenta cu utilitati - si Proiectul Tehnic.
Pastreaza studiul de traseu, studiul topo, studiul geo fara intruziv. Reziliaza cu Maxidesign, ii platesc conform ofertei, si probabil se ajunge la proces, care nu ar trebui sa afecteze relicitarea.

Cu SF obtinut merg in consiliul interministerial unde vor sa obtina fonduri UE pt executie. Apoi liciteaza executia. Vom vedea.

SergiuSerj

Mersi inca o data Alex, daca mai afli cumva informatii dupa 20 martie, asteptam sa ne elucidezi si pe noi :D

StefanCelMare

Ionuț, tu ai fost în comisia de transporturi parcă.
Ai idee ce a înțeles greșit căpcăunul ăsta de la Ziua de Cluj sau sursa lui?
Nu îmi vine să cred că Tureniul ar putea bloca dezvoltarea orașului Cluj.
Grozav, dacă vrea fiecare tunel, mai facem autostradă la anu și la mulți ani.
Noua legătură îl deranjează pe primar, dar faptul că drumul mare e intens circulat de TIR-uri nu.
Bravos națiune.

Iată textul:
Construirea unui tunel care să lege Centura de Est a municipiului Cluj-Napoca la Autostrada Transilvania (A3) a fost propusă în Comisia de transporturi în urma refuzului Primăriei Tureni de a accepta o conexiune de suprafață.

Deputatul Marius Bota a propus ministrului transporturilor, Răzvan Cuc, și directorului Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Narcis Neaga, prezenți în Comisia de transporturi din cadrul Camerei Deputaților, studierea unei noi soluții constructive pentru racordul Centurii de Est a Clujului la A3.

"Această propunere vine ca urmare a blocării studiului inițial și a neacceptării soluției de către Primăria Tureni", a motivat deputatul.

https://ziuadecj.realitatea.net/economie/tunel-de-racordare-a-clujului-la-autostrada-transilvania-ce-s-a-propus-in-parlament--183668.html

GML

Nu era in niciun plan, ca centura sa fie construita din start pana la A3?

dragos76

Eu sper doar ca deputatul să fi aberat pe baza unor informații vechi, de acum câțiva ani când în CL Tureni s-a votat împotriva proiectului (nu mai țin minte din ce considerente). Dar de atunci s-au schimbat foarte multe.

alexV

I-am scris lui Calin Poenaru - director editorial al fituicii - si i-am atras atentia ca CL Tureni a avizat pozitiv proiectul in 2017 (uau!)
http://comunatureni.ro/wp-content/uploads/2017/06/HOTARAREA-89-DIN-18.05.2017-drum-de-legatura-DN-1-A3.pdf

Mai departe, persoanele cu care am vb de la drdp cluj nu au cunostinte de implicarea Primariei CLuj in proiectul derulat de DRDP. Deci ce declara primarul si mai departe parlamentarul ar putea fi declaratii politice fara acoperire ?! in pregatire de campanie?

SergiuSerj

Probabil din dorinta de a atrage cititorii, apar astfel de fake news... sper sa fie un fake news avand in vedere proiectul avizat pozitiv din 2017

SergiuSerj

Cam asta indura soferii care vor sa ajunga in partea de Sud sau Est a orasului Cluj cand coboara de pe autostrada la Turda... Cu drumul de legatura ar rezolva si problema asta destul de importanta.. pacat ca nu se vrea..


SergiuSerj

Alex nu mai ai nicio noutate despre licitatie?

alexV

O sa revin la inceputul lui Aprilie, sper cu info noi.