[CJ] Drum legatura Autostrada A3-DN1 zona Tureni

Started by kernell, June 11, 2017, 06:20:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#120
Mintea de pe urma a romanului: pricepem tot mai bine ca siguranta in localitati e mai mult de jumatate din siguranta rutiera. O scoatere din Turda (si Tureni) a fluxurilor majore ar fi aur pentru siguranta.

StefanCelMare

Să nu uităm de podul peste Arieș.
Care stă să cadă.
De care ar scăpa tot traficul de legătură.

SergiuSerj

Nu mai avem nici o noutate despre acest drum? Care dupa parerea mea ar scoate majoritatea traficului din Turda... 5-6km de drum pentru a "salva" un oras + un pod care sta sa cada

adiarc

da..si eu sunt curios.Este evident solutia cea mai buna pt a scapa de Turda si de podurile mortii..
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alexV

Daca ati avea sa zicem 20 minute cu directorul DRDP Cluj, ce ati intreba concret despre acest proiect?

Incep eu:
1. care e stadiul actual al proiectului?
2. cate plati s-au facut catre proiectantul Maxidesign?
3. cum e cu acordul de mediu?
4. cum e cu promovarea aia in limbaj de lemn ca sa obtineti Hotararea Guvernului pt proiect?
5. finantare?

go!

alexV

Am fost la DRDP Cluj si am discutat despre proiect, au fost amabili si m-au primit. Am cerut un punt de vedere si proiectantului Maxidesign, nu au raspuns.

Contractul SF va fi probabil reziliat si relicitat in lunile urmatoare. Desi proiectantul a livrat si facturat o parte din cerinte - studiu de traseu, aviz de la primarii, alte studii - DRDP nu le poate plati. Asta pt ca in contract scrie ca prima plata e dupa obtinerea tuturor avizelor, inclusiv acord de mediu. Ori proiectantul nu a mers mai departe sa obtina si acest ultim acord.

Blocajul asta e de aprox 2 ani. Contract semnat in 2015. Mai mult, in lipsa platilor, drepturile de autor asupra documentelor de pana acum sunt ale proiectantului, deci DRDP o ia de la zero.

Pacat, proiectul avea aviz CTE, daca mai lua AM ar fi urmat o hotarare de guvern si apoi licitatie de construire. De ce stam blocati de 2 ani? nu stim.

cristi5

#126
Cat costa proiectul? Hai sa organizam o cheta sa deblocam situatia. Pe bune, sunt zeci de mii de soferi care ar beneficia. Dati un leu la Ateneu, sau ma rog, la proiect.

Este absolut absurd ca din cauza unui contract prost, a proiectantului "sarac" si a beneficiarului constrans de cadrul legal stupid, proiectul sa strea in coada de peste ani de zile, dupa care sa se reia de la capat. Asta in conditiile in care legaturile la putinele autostrazi pe care le avem sunt dezastru (Turda, Cluj-Gilau, Timisoara-Dumbravita) si o legatura buna poate pune in valoare autostrada (vezi A3 in Bucuresti)

Din moment ce era aprobat in CTE, era ceva de capul proiectului.

adiarc

si totusi ...de ce nu s-a mers mai departe pt obtinerea AM?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

nicolaem

trist, poate e rea vointa, dar nu se putem face cumva presiuni la primaria Turda si Consiliu Judetean?

alexV

@cristi, mi-am notat si valoarea contractului undeva, revin deseara. Conform ofertei financiare toate studiile facute pana acum valoreaza ridicola suma de 56 mii lei. Atata a ofertat Maxidesign....

@adi, asta i-am intrebat pe Maxidesign, dar n-am trecut de secretara. Apropo, firma e din bucuresti, poate vrea cineva sa ii sune si sa ceara o intalnire. Horatiu? :)

alexV

232 mii lei fara TVA, valoarea contractului pentru SF.
serios, cu o cheta adunam banii astia si nu stateam blocati cu anii, pentru ~50 de mii de euro, cat o garsoniera in cluj.

SergiuSerj

Deci din ce inteleg eu, o sa mai treaca cativa ani pana o sa inceapa lucrariile.. daca o sa inceapa vreodata. Pacat ca a castigat o firma din Bucuresti, care si-a dat intereses "maxim" pentru acest proiect...

Ar fi frumos daca am putea face ceva, noi cetatenii de rand, pentru a putea beneficia de acest drum de legatura. Sunt convins ca multi soferi isi doresc acest drum.

Nu exista nicio posibilitate pentru a pune presiune? O petite?

SergiuSerj

#132
In cazul in care doriti sa alegeti ca prioritate Drumul de legatura A3 - DN1 (Tureni) pentru zona metropolitana a Clujului, puteti folosi urmatorul link: https://kwiksurveys.com/s/E7k9AFsk#!/0


mihaihedes

Nu au noroc cu alții. La DRDP Cluj se știa din ianuarie că se reface SF-ul și că va fi bugetat. Astea sunt aroganțe politice. Nu are prea multe primarul din Turda de spus la MT sau la CNAIR. Poate îl salută respectuos dar...cam atât.