Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adiarc

Evitati zona Cunta-Saliste,sensul spre Sibiu.Blocaj monstru...cel mai mare pe care l-am vazut.Spre Sibiu,de pe autostrada ,aproape de Cut pana la Apoldu de Sus !!!!!
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Gmaps da 1:27 pentru Sebes - Sibiu. Dublu fata de obicei, dar cred ca e optimist. ;)

florin74

#707
Incredibil. Cred ca asta este motivul.  Inca 2 victime, bai Neaga si cei care ati fost in spatele demolarii si inchiderii autostrazii, dormiti linistiti? Aia care sustineti in continuare inchiderea ca se pravaleste dealul, alde Baiazid, Basulescu si grupul de reforma, dormiti linistiti?

Ar trebui sa platiti cu ani grei de inchisoare, iar in celula sa aveti pozele victimelor.


http://www.mediafax.ro/social/o-masina-in-care-erau-doi-studenti-morti-gasita-de-un-cioban-in-sibiu-foto-15557794


florin74

Azi oare ca a fost furtuna? Ieri si marti cu funeralile reginei Ana?

stangabriel

Combustibili si masini la preturi mici.. soselele nu fac fata.

Ionut

Este vacanta si canicula... Ce e asa greu de inteles?

north

[Am șters ultimele mesaje, că nu au sens în afara contextului, o să revin cu o analiză când va fi un sample size relevant.]
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

dr4qul4

 :lol: :lol: :lol:

@north, or fi cumva cele 100.000 de case de vacanta si pensiuni construite pe VP si Rucar-Bran ?

CoBra nu e o prostie. Tb facuta in acealasi timp cu PiSi sau cel mult imediat dupa.
Pana cum, cei care se impotriveau spuneau ca nu are rost sa o facem pentru turisti. Pentru cateva weekenduri pe an. Cele cateva weekenduri sunt de fapt vreo 52 (156 de zile). La care se adauga vacantele (inca 50).
Adica peste 200 de zile pe an, totul este complet blocat. Si din restul de 160 de zile, mai avem inca 100 cu trafic ingreunat.

Si sa nu uit....sunt doar autoturisme. Tir-urile circula doar noaptea sau pe prin creierii muntilor.

Doamne fereste sa scoata cineva restrictia pt Tiruri ca nici google-ul nu va stii sa numere.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

#713
din pacate am avut o intalnire in Miercurea si nu am putut evita total zona...am iesit de pe autostrada la Sebes Est ( iesirea spre Sibiu ) ,apoi mai departe pe DN,am intrat in Calnic,mai departe prin Reciu,Garbova si apoi intr.in Miercurea spre Sebes...de aici totul blocat....dupa ce am terminat intalnirea ,in deal la Miercurea prin Apoldu de Jos,Ludos,Toparcea,Ocna SB - Sibiu.Drumul care era destul de rau intre Ludos si Ocna via Toparcea a fost reabilitat recent cu emulsie si pietris si e f.ok...permite un 70-80 fara probleme,mai putin in zonele cu multe curbe.

Dumnezeu sa-i odihneasca

http://www.turnulsfatului.ro/2016/08/11/erau-pasionati-de-teatru-si-arta-cine-sunt-cei-doi-tineri-gasiti-decedati-la-apoldu/

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

cristi5

Se pare ca cele doua victime nu purtau centuri de siguranta

In Suedia 40% din cei care mor in trafic nu poarta centura. Pentru comparatie, alcoolul e implicat in 20% din cazuri.

Din cele 270 de victime din 2014, 66 (cele mai multe) sunt in accidente "single" ca acesta.

Alte cifre pt 2014
- depasire: zero morti
- ciocnire pe contrasens: 50
- viraj pt iesire de pe drum: 10
- ciocnire din spate: 15
- intersectie: 10
- biciclisti si motorete: 28
- pietoni: 52
- ciocnire cu elan (moose, elk): 4
- altele: 37

Interesant e si ca 80% din victimele accidentelor rutiere sunt barbati.

Sursa este cartea de pregatire teoretica pt soferie... Daca-mi amintesc bine, sunt si intrebari la examen.

Banuiesc ca exista o asemenea statistica in Romania?


dr4qul4

aruncati un ochi pe google traffic... VP e iar rosie. O fi vineri, dar afara ploua si e frig. De fapt toate drumurile din zona Brasovului sunt portocalii.

Si nu merge explicatia cu funeraliile.... au fost 1500 de oameni "sa-si prezinte omagiile".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Nu va inteleg. Chiar nu va inteleg.
Este vacanta.
Get over it!

pasadia

Este turism! Si se poate face 365 de zile pe an, nu numai in vacanta. ;)

dr4qul4

si turismul nu genereaza venituri la bugetul de stat?

Si ce daca e vacanta. Afara PLOUA si e FRIG.
Vara asta nu am fost niciodata la munte (in vacanta), insa am fost de 3 ori la mare.

Iar traficul ridicat din toata zona Brasovului, si indeosebi de pe centura, arata un singur lucru: ruta prin Brasov este preferata de toti romanii: si cei care vin la mare sau in Bucuresti din transilvania, si cei care merg din Moldova inspre vest.

in dreptul gropii de la Aciliu avem o mica zona portocalie.

Poate ca a venit timpul sa nu mai tratam VP si Rucar-Bran ca o simpla zona turistica. Mie mi se pare ca se comporta exact ca un oras foarte mare. Pe langa destinatiile turistice, sunt si foarte multe fabrici.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

north

Quote from: myid on August 12, 2016, 02:20:44 PM

Si nu o sa "get over it" pentru ca acel drum e la fel de important precum PISI

Hopa! Vezi că ai intrat pe teritoriul periculos al comparațiilor, și atunci riști să să vină cineva cu o chestie precum cea de mai jos:

Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling