News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Quote from: mariansb on August 25, 2016, 06:13:52 PM
Circul de 17 ani frecvent între Sibiu și Alba Iulia. Nu a fost niciodată mai rău ca vara asta.

Cred că infrastructura de la noi își arată adevărata capacitate (redusă). Adevărul este că atunci când circulă puține mașini simultan e ușor să "trișezi", ca și autorități mă refer, închizând ochii la tot felul de limite de viteză și condus aiurea. Când drumul e însă plin de mașini, "obiceiurile" dobândite când se trișează sunt foarte dăunătoare.

După cum scrieți, voi circulați mai des pe ruta Sibiu- Alba Ilia, dar eu când am ajuns vara asta pe acolo, am văzut foarte multe mașini cu numere de SV, IS,NT,BT,MM și am impresia că e mult trafic indus de autostradă. De aceea consider că e necesar și A3 de la graniță, care ar oferi o rută alternativă mau bună celor din "nord".

myid

#766
    ^^^ Asta am tot spus vara asta, s-a modificat substantial culoarul de transport catre Moldova dupa definitivarea Nadlac - Lugoj,
    Foarte mula lume prefera sa mearga prin Brasov - Bacau , in detrimentul Targu Mures - Piatra Neamt sau clasicul Pasul Tihuta.

    Ce am vazut anul acesta pe Sibiu - Brasov, nu am vazut nicioadata, in anumite momente erau blocaje date de trafic, pur si simplu se frana pana aproape de oprire si cauza coloana foarte lunga. Toate acestea fara semafoare si treceri de pietoni !!! ( mai putin Fagaras - care oricum e un dop ).

    Cand vad ca :

    - licitatia pentru actualizare SF Fagaras - Brasov e blocata din "lipsa de fonduri"
    - licitatia pentru actualizare SF e acordata AECOM, insa contractul e suspendat pana in noiembrie ( multumesc pasadia pt informatii ) desi exista un SF gata, ( FIDIC galben ). Actualii din CNADNR ar dori sa faca un alt SF cu FIDIC rosu .


    mor de nervi .



adiarc

Sensul spre Sibiu e nimic
Pe sensul spre Sebes,coloana incepe de pe autostrada,aproape de iesirea de la Saliste si tine pe tot parcursul Apoldu de Sus,Miercurea....adica e pe vreo 15-20 de km

Le multumesc inca odata geniilor care au inchis TOTAL autostrada,celor care au vrut inaugurare cu orice pret ( pana acum acest pret inseamna 11 vieti pierdute si zeci de familii distruse pe viata ) ,dar si infractorilor care au platit pt o autostrada execrabil construita
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

__dir

^^^

Perioada coincide cu finalul vacantei de vara si intoarcerea celor veniti in tara din vest.

Trafic intens am intalnit si pe DN2/15/12C.

SB76UFO

Masina in flacari pe centura Sibiului, in apropiere de Nodul Sibiu vest pe sensul spre Sebes , acum 5 minute
"Prostia este eternă și invincibilă"

mariansb

Intre Săliște și Cunța și apoi Sebes-Alba Iulia era aglomerat încă de dimineață ( 8.30). Va fi trafic intens tot weekendul.
Pentru direcția Alba Iulia-Cluj sugerez  de la Cunța traseul pe DJ106I și DJ107 cu ieșirea în centura Alba Iulia.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Stefan01

^^

Este foarte buna varianta pe care ai propus-o. Cei care circula des intre Sibiu si Cluj-Napoca o cunosc. Chiar daca ocolesti, aceasta ruta te ajuta sa scapi de traficul infernal dintre Lancram si Alba Iulia.

Eu nu conduc masini de tonaj, dar pentru cei care le conduc sunt restrictii ?

patruroti

Salutare,
Trebuie sa ajung luni la Constanta pe A2 si am auzit ca se inchide din cauza unui transport agabaritic. Aveti idee daca e adevarat si daca da, pe ce portiune si intre ce ore?
Va multumesc frumos!

patruroti

... am gasit ceva insa neconcludent la data si interval orar. Poate stiti mai multe, de aceea am pus postarea de mai sus.
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-presa-20082016-2

Dan74

Am citit pe undeva prin presa ca acest transport agabaritic se va efectua pana in 24 august, asadar zic eu ca poti merge linistit.

adiarc

Coloana spre Vestem,sensul Bv-SB incepe in Bradu.

Pt cei sub 3,5 to alternatjva este Sacadate -- Cornatel - centura SB .Cu except intrarii in Sacadate drumul e ceas
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

WTF ?!
CNADNR se apuca de "artisticarii" ?!?!...
Aveti grija marti si miercuri daca aveti de gand sa o luati pe Transalpina sau Transfagarasean...

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/infrastructura-rutiera/comunicat-de-presa-26082016

Quote
Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că circulaţia va fi închisă/deschisă alternativ, pe perioade de timp de câte 20 de minute, pentru realizarea unui material foto-video static şi dinamic pe DN 67C (Transalpina) respectiv DN 7C (Transfăgărăşan) după cum urmează:

DN 67 C (Transalpina), în data de 30.08.2016 (Marţi), intervalul orar 10:00 - 19:00 ( pe sectorul cuprins între km. 42+000 - km. 44+000)

DN 7C (Transfăgărăşan), în data de 31.08.2016 (Miercuri), intervalele orare 09:00 - 15:00 ( pe sectorul cuprins între km. 112+000 - km. 114+000) şi 15:00 - 19:00 ( pe sectorul de drum cuprins între km. 118+000 - km. 120+000)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

travelA10

Iar a fost azi coloana la Vestem. Stiti cumva cauza?

adiarc

#779
Nu exista o cauza excepțională...pur si simplu mașini mult mai multe decat capacitatea drumului
In tot acest timp ( in timp ce se prefigurează iarasi pierderi de fonduri europene ),nu se lucrează deloc la SF-ul pt SB-Bv sau macar centuri ocolitoare la Fagaras si Codlea+Ghimbav ( legate in centura BV ),plus 2 benzi la urcare la Bradu pe ambele sensuri
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura