News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

pasadia

Pentru cine vrea să numere câte ace de păr sunt pe bucata asta (Cheia - Sacele).

dr4qul4

Eu cred ca am mers doar de 4 sau 5 ori pe a acolo (cu autoturism), si tin mi te serpentina aia, care are si gropi. Nu rezista asfaltul sub rotile tirurilor care trebuie sa vireze la 180 grade.
Serpentina asta e doar bomboana de pe coliva. Trebuie sa mergi pe acolo ca sa intelegi ce se intampla. Practic un lung sir de curbe, cu zeci de tiruri care trec milimetric pe langa tine. Si cu zapada/polei vreo 4 luni pe an.
Prin comparatie...DN68A e parfum.
Dar oare ce a fost in capul lor sa care grinda pe acolo? Nu puteau astepta noaptea sa mearga pe DN1. Sau stai ca tb sa astepte pana maine noapte (parca in weekend e inchis si noaptea dn1)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

danutzu_1069

Sincer, mi se pare o maaare cretinatate a "pritenilor" din.... ati ghicit, acelasi CNAIR (biroul de AST-uri) sa dai traseul asta pentru un transport de 23m + cap tractor.... I-a durut la basca ca sunt nșpe mii de "ace de păr" pe DN1A....
Cu exceptii se poate autoriza si pentru WE, in timpul noptii mai ales ca este cu masini de insotire.... si se poate adauga si una de politie.


pasadia

#1339
De pe A1 spre A1:

52 de minute când mergi spre Timișoara

137 de minute când mergi spre Deva. (și considerabil mai scurt prin Săvârșin pe DJ 682).

JohannDB

O întrebare...... Pe DJ682, în zona de pădure cu cca.15 km înainte de Făget, pe la limita dintre județele Arad și Timiș, în zona de pădure, la coborâre spre Făget, s-a asfaltat drumul județean ??  La trecerea mea de la Săvârșin spre Făget, acum cca. max doi ani, județeanul, în zonă era de "pământ"..........

gruiarew

#1341
E asfalt tot, dar rău. Am tot pus filmuleţe pe aici. Cel puţin ultima dată când am trecut (exact când s-a deschis LD4) dinspre Făget până la limita cu jud Arad îs plăci de beton, de pe vremuri cu întreţinere 0. În jud Arad au mai cârpit la el că l-au rupt tot cât s-a lucrat la LD2. E rău în special în Birchiş. Când am trecut era tot raşchetat de la Căpâlnaş până după Birchiş şi lăsat aşa (gropi de un lat de mână, am coborât tot drumul sfinţi, acum probabil l-au terminat). E restricţie de gabarit (7.5t dacă ţin minte) şi e un singur fir peste Mureş. Nu are nici un marcaj sau indicator. Am mers cu maxim 50 pe partea de beton şi cu grijă în rest. Ştiu poveşti cu băi de ulei sparte pe drumeagul respectiv. Nu-l recomand noaptea pentru cine n-a mai fost pe acolo.

În altă ordine de idei, m ajuns la Sibiu, plecat din Timişoara, DN68A a fost cvasi-gol. Bineînţeles că am prins TIR în pădure la Coşava şi ne-am târâit cu 30-50 până în Dobra unde a oprit la Petrom. În rest s-a mers fluent. Ceva viteji prin curbe pe la Ohaba, dar aia e ceva normal pe acolo. Pe A1 am fost depăşit doar de englezi şi austrieci (eu merg 110-120). Altceva nu era în afară de TIR-uri. Cred că au cam venit cei ce trebuiau să vină.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Earthchild

@gruiarew, pacat ca nu mai filmezi A1 cu camera din masina...

gruiarew

Fimez, dar nu le mai pun. Trebuie lipite între ele, mestecă râșnița de laptop o noapte întreagă și după ce le urc, băieții veseli mă înjură. Ba că nu merg bine, eu merg bătrânește (o singură dată m-am grăbit, era să fac poc și am jurat că-i ultima), ba că nu-i ok muzica, ba că de ce nu-i muzică, etc. N-are sens.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Cristi N

Pentru chestii din astea cel mai simplu blochezi comentariile si gata.

Earthchild

#1345
Corect. Mie nu mi-ar pasa de comentariile băgătorilor de seama, eu chiar ma delectam cu filmările care redau fidel realitatea, cu sunet original si viteza "normala" de autostrada, 110-130. Imi pare rau ca au fost șterse. Ai fi avut acum ocazia unei filmări de calitate măcar de la Holdea la Ilia cu tronsonul Comsa, cel atat de discutat. Si eventual pana la Sibiu, ca in vremurile bune :)

cristi5

#1346
Pun si aici. Traficul (si accidente) in direct si istoric, minut cu minut.



Detalii pe topicul de trafic. Acolo puteti sugera si 2-3 zone de monitorizare noi.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=958.msg272224#msg272224


adiarc

Polițiștii vâlceni anunță că mâine, pe Drumul Național 7, km 206 + 500 m, în afara orașului Brezoi, între orele 09:30-11:00 traficul va fi blocat TOTAL, pentru reluarea activităților de scoatere a autoutilitarei și a încărcăturii acesteia, din albia râului Olt.

sursa - Turnul Sfatului.ro
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

#1348
Accident pe DN 68a chiar aproape sub ochii mei ; eram a patra mașină în spatele unui tir ciocnit frontal de o mașină mică intrată pe contrasens contrasens. Sensul spre Deva mă aștept să se aglomereze rapid.

LE:
aud la radio că în urma accidentului mai sus menționat sunt două persoane încarcerate și una rănită ușor, că smurdu a trimis elicopter și că urmează să se elibereze circulația peste 20 de minute -  în acel moment eu eram deja la Miercurea Sibiului și asta doar pentru că am avut noroc să fiu printre primele mașini care au trecut de zona accidentului

gruiarew

Trebuia să se întâmple cândva nu? Nu am păţit niciodată să nu depăşească cineva pe bucata aia de drum. Îs 15 km dar nu are nimeni răbdare. Mă uit la pozele puse de DRDP Timişoara şi e linie dublă continuă. Nu cred că a adormit la volan, mai ales că-i BMW...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis