News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nirolf

E vacanța copiilor și aparent au năvălit toți pe Valea Prahovei.

pasadia

De pe drumurile tarii luate:

- DJ 161, intre intersectia cu DJ109D si DN16, e intr-un fel de reparatii. Pentu cine nu stie, e un drum de pamant (mai degraba) batatorit destul de bine, larg dar cu gauri importante. Pare ca a avut odata o pojghita de asfalt, dar e mai degraba dusa sau acoperita de noroi. Zilele astea intind ceva pietre pe el (la propriu pietre, nu prea e pietris ce intind ei. N-am nici o idee daca urmeaza asfalt sau nu.

- pe DN1, intre Comarnic si Posada, se lucreaza la un pod (cel care e intre cele 2 zone cu 2 benzi pe urcare). Pare ca schimba rosturile de dilatare si pentru a nu bloca traficul complet au redeschis podul vechi pentru a fi folosit de cei care coboara spre Bucuresti. Pentru asta chiar au tras strat de asfalt nou, dar sunt ceva diferente de nivel asa ca atentie in zona (si rabdare). Vad ca pe Street View imaginile sunt din 2018 - parca nu imi vine sa cred, acum chiar se circula pe acel pod vechi, au avut ceva de tras ca sa il redeschida circulatiei.

- tot DN1, la podul peste Olt de la Bradu, acolo unde in urma cu cateva saptamani a murit un om cand un tir a intrat in parapete si a luat foc, inca nu au intervenit deloc. E foarte aiurea sa vezi cum efectiv nu mai exista bordura / parapete si poti decola direct in lac. Sper ca nu o sa lase si podul asta sa ajunga in aceeasi stare ca alea din Turda sau Onesti, ar fi problema mare pentru traficul din zona...

- pe DN13 mentionasem de ceva timp lucrarile de la Fiser, facute cu ingustarea DN-ului la o banda si  circulatie la semafor. In plus mai trebuie ceva atentie si in Sighisoara unde fac lucrari pe prima banda, mai ales pe snesul spre Brasov.

ps: privind imaginea de Street View din 2018 de la Fiser, cand inca nu plecase partea din vest a DN-ul, am impresia ca se poate ghici cauza - acolo pare ca a existat un podet care probabil ca a fost infundat de resturi / crengi. Iar asta a dus la distrugerea terasamentului de sub DN, alunecari si acum la o interventie mult mai scumpa cu forare de piloti zid de sprijin. Dar mno, asa ne trebuie daca nu stim sa intretinem.

elphax


dragos76

Mi se pare că vinovatul nu "a forțat pe galben", ci chiar a fost cu capul în nori și habar nu avea că trece pe roșu.

danutzu_1069

A... fortat pe rosu...
Cred ca nici nu a vazut semaforul daramite culoarea... Cumva a facut un slalom, banda 1 era ocupata cu trailerul si apoi banda 2 cu autonacela. Intre ele un spatiu cat sa treci de pe B2 pe B1, si apoi semaforul, pe care nu il vezi ptr ca esti cu gandul la manevra facuta...
Da' nici ala cu loganu' n-a fost atent. Putea sa franeze de urgenta si evita....

Lvs_tm

In Timisoara se trece frecvent pe rosu, nu se mai forteaza demult galbenul.

nirolf

Să înțeleg că sistemul de amendare automată a celor care trec pe roșu tot nu funcționează?!

Cristi N

A functionat vreodata asa ceva prin Romania?

nirolf

Nu, dar nu înțeleg cum se poate implementa sistemul iar apoi să stea neutilizat. Dacă nu se poate legal să funcționeze de ce l-au mai făcut? Sau care e justificarea Poliției (care înțeleg că nu e de acord cu sistemul)? Mi se pare ridicol, ei ar trebui să fie cel mai interesați de așa ceva. Sau nu mai merg șpăgile?

Dacă nu e legal, atunci au cheltuit bani degeaba și o să aibă probleme cu Curtea de Conturi. Dacă e legal și Poliția se opune din motive stupide, să-i zboare pe șefi, acum guvernul e de aceiași culoare cu primarul.

gruiarew

Oricum e haos în Timișoara. Am avut și eu ocazia să fiu cu mașina săptămâna trecută după câțiva ani buni de când m-am mutat la Sibiu. S-au pus semafoare peste tot și cu rost și fără rost. Iar în intersecțiile mari, unde chiar ar trebui să fie ghici ce? Îs pe galben intermitent și acum. Ce-am mai observat, tot în Timișoara, dacă ieși de pe o stradă lăturalnică și n-ai semafor (sic!), îți crește barba până te încadrezi în trafic. Unul nu te-ar lăsa. Se înghesuite toți ca la balamuc blocând intersecții, intrări / ieșiri, tot. Dacă te gândești să lași pe careva să intre, sau să rămână o palmă între tine și cel din față, ești mâncat.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Io

#1330



Powered by API/PUM imgur uploader

In urma cu 15', Ploiesti.
Se da: un Clio Symbol pleaca de la semafor in acelasi timp cu tramvaiul. In acelasi sens, spre inainte (Nord)
Se cere: unde are loc ciocnirea?
Raspuns: in prima treime a zonei de asfalt a liniei de tramvai, pe linia de tramvai, 3-4 metri in fata Nissanului aluia sau ce e. L-a lovit tramvaiul in usa soferului (Clio e inscris pe aceeasi banda cu Nissanul din imagine si are voie doar inainte, ambele autovehicule au stat la stop la nici 10m in spate/la trecerea de pietoni), i-a indoit-o + stilpul A + podeaua (probabil) si l-o fi tirit 3-4 metri. 2 ambulante SMURD, 1 masina de pompieri, 2 Politii, tramvaiul sta pe loc, cercetari, dosar. Nu au sarit airbag-urile.

Sa raspunda cineva la intrebarea simpla "de ce" ca mie nu-mi iese.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

danutzu_1069

Pai, io zic ca acel Clio a vrut sa intoarca, altfel nu avea ce sa caute pe linia tramvaiului, ca sa il loveasca din lateral in usa soferului.
Ieconomie de carburant.... consuma mult sa faca giratoriul....
La cum se vad urmele pe asfalt, din alte unghiuri, se practica uzual intoarcerea...

Si nici tramvaiul sa iasa de pe sine si sa faca el dreapta ca asa vrea vatmanul....

Io





Powered by API/PUM imgur uploader

Trec des prin zona si n-am prea observat sa intoarca pe-acolo. Manevrele ar fi una usoara (rosu) si alta exact ca dracu (violet). E bun de plata si sper sa ramina pieton vreme indelungata.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

danutzu_1069

Se vad clar urme de intoarcere... (rosu de la tine)
https://goo.gl/maps/MMnZgcaoCWwAzLsy8

Aia mov nu este manevra intoarcere....

pasadia

În parcarea Gazprom de la Tălmaciu. O fi in drum spre Sebeș, pe lotul 1 de pe A10?