DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Mda, "macarale" autocataratoare...asta nu am mai vazut tehnologia asta pana acum :)

Era interesant de "prins" in imagini si modalitatea de "agatare" pe cablurile principale... si cum se realizeaza deplasarea...

Inrebari sunt multe... raspunsurile vor veni in timp...


dorum



Radu Aramă

Din păcate am vești rele, nu s-a reușit descarcarea, se mai încearcă și mâine.


kitsune

Ori sunt eu chior ori ăștia au urcat barja pe mal ca să o încarce. Nu au macarale să ajungă la ea în stare de plutire?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence


Raducu Popa


dorum


danutzu_1069

@kitsune, nu au cum sa ajunga la cheu cu fiarele alea mari.... se vede destul de bine pe GMaps.... Cel mai usor a fost sa urce barga pe rampa de lansare si acolo sa o incarce cu macaralele santierului... urmand sa "lanseze" barja la apa....

Skynick

Nu e niciun rateu (ce va mai place drama). E o procedura tehnologica normala. O sa ridice pe rand subansamblele pe masura ce se pun la punct toate detaliile. Totul e ok.

kitsune

@danutzu_1069, am văzut și eu pe maps că nu au altă soluție. Mi-e milă de echipajul ăla totuși, ba in apă, ba pe mal, au de tras. In fond va fi o andocare la fiecare câteva zile (sau cât de des ajung să încarce). Nu e așa de simplu ca urcatul mașinii pe elevator la service. Mecanicii au de tras, dar asta nu se va vedea in poze și filmări...
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

naivu

Mi se pare că și Dunărea e un pic scăzută (n-au mai fost precipitații de ceva timp) și nu pot aduce barja suficient de aproape de mal.

Radu Aramă

Se pare că următoarea tentativă este programată pentru luni.

Apropos de discuțiile despre barjă știți că ... sunt 2?!  :lol: O:-)