DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

În reportajul de mai jos se spune că în 2022, pe mal Brăila, va fi gata doar giratoriul de lângă șoseaua dig (DN22B), nu și legătura cu Centura Brăila.



TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

klax187

Deosebita filmare! multumim mult pentru update!  :gj: :popcorn: :thumbsup:

Sa inteleg ca prin sosirea lui Hulk ar trebui sa ne asteptam in urmatoarele zile la primul tablier ridicat pe pozitie?

milo1981

Poate ne explica cineva, la minutul 3:23, ce reprezinta instalatia portocalie si acele fire lungi negre? O vor folosi pentru a ridica bucatile din tablier?

Multumim pentru filmare, Radu!
autoMinder - aplicație de management a parcului auto

fulger nc

@ klax 187.
Il treceau pe malul celalalt.
Cel mai probabil ptr tablierul metalic de deasupra giratoriului , din capatul podului
Similar cu cel de pe malul Braila.

danutzu_1069

#3051
Alea potocalii vor fi "podurile rulante" cu care va fi ridicat tablierul. Vor rula pe cablurile. Teoretic trebuie sa fie 4 astfel de "macarale". Dat daca ma gandesc la cablurile suplimentare dintr ancoraje si turnuri, s-ar putea sa fie doar doua "macarale" pe zona de deasupra apei...

dorum


fulger nc

Da , eu asa cred.
Il trec pe malul celalalt ptr a ridica tablierul , exact cum e pe malul Braila.
Nu cred ca va fi folosit la ridicarea segmentelor de tablier ce se prind de cabluri , ptr ca acolo ridicarea va trebui sa fie cat mai simetrica.
Chestie ..dificil de obtinut cu o macara , care trebuie sa isi miste bratul , interferand in miscare cu cablurile principale.
Adica e dificil de "bagat" bratul si aliniat segmentele intre cablurile de sustinere.

danutzu_1069

#3054
Scuze ca "fur startul"...

De la Radu Arama, pe FB:
"În atenția acelora care folosesc șoseaua Dig Brăila - Galați!

"Începând cu data de 12.02.2022, in zona ancorajului pod Braila-respectiv accesul constructorului catre turnul Braila, vor fi impuse restrictii de circulatie prin limitarea vitezei si devierea tuturor vehiculelor prin "drumul de serviciu" construit provizoriu. Aceste restrictii vor fi mentinute pana la finalizarea montari segmentelor de tablier (aprox. 3 luni de zile)"

Foto și informații: ing. Viorel Eșanu, reprezentantul asocierii Webuild - IHI"
https://www.facebook.com/100002507710001/posts/4819146808178862/

Whyse1

Pod Dunare Braila - Tiranti verticali tablier (13.02.2022)


vladb

^ Exista stabilita cu exactitate ziua in care va incepe ridicarea elementelor tablierului?

RaduG

Pod Dunare Braila - Giratoriu deschis circulatiei (13.02.2022)


Radu Aramă

Quote from: vladb on February 13, 2022, 08:44:51 PM
^ Exista stabilita cu exactitate ziua in care va incepe ridicarea elementelor tablierului?

Sunt multe părți implicate și pe aici a și început să bată destul de tare vântul în ultima săptămână. Vineri nu era stabilit nimic, mă îndoiesc că peste weekend s-a decis ceva. Vorba este pentru miercuri dar vorbe au mai fost ...