DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Avem o data cand au inceput cu firele, ca sa stim in cat timp au terminat aceste 2 toroane?
Sau:
Sunt in grafic cu trasul de fire?

Radu Aramă

^^^

Primul fir s-a tras în 10 august, din 1 septembrie se lucrează în 2 schimburi deci de acum inainte ar fi cam 15 zile/toron adică 2 pe lună, din 14 ramase rezulta minim 3,5 luni. Plus că vor fi inevitabil zile în care nu se va lucra din cauza vântului puternic, mai încolo probabil din cauza crivățului, etc deci este clar că finalizarea cablurilor (cele dinspre punctele de ancoraj au chiar 18 toroane) este imposibil de făcut în 2021. Presupun că în funcție de cât de severă va fi această iarnă se va mai întârzia sau nu în plus.

RaduG

FB CNAIR:

Quote🚧 Raport de proges al șantierului "Pod Suspendat Brăila" 🚧
🔵 Sunt în plină desfășurare operațiunile de construcție a cablurilor principale de susținere între cele două turnuri, folosindu-se tehnologia "air spinning".
🔵 Până în acest moment, au fost finalizate primele 4 toroane (câte 2 pe fiecare parte Nord/Sud), fiind în derulare construcția următoarei perechi, pe partea de Nord.
🔵 Se lucrează în două schimburi, în funcție de condițiile atmosferice.
#cnair #lucrari #investitii #podbraila

Video: https://fb.watch/89vuaxKAex/


RaduG

De la dl Alain Legrand, Pont suspendu sur le Danube , Braila Romania, 20 Septembrie 2021



Suspended bridge on the Danube, Braila, Romania


ra2

Superbe foto realizate de Radu! Il felicit deasemenea pentru documentarea excelenta de care da dovada in legatura cu acest proiect! Am totusi o dilema, daca se instaleaza 2 toroane/luna rezulta ca cele 14 ramase se vor intinde in 7 luni, nu in 3,5 luni, ceea ce mi se pare exagerat.
Mai am o nelamurire legata de modul de prindere a cablurilor in blocurile de ancorare; din filmul postat de Radu se vede ca la Braila firele sunt facute ochi peste niste suporti si ma intreb daca la Jijila se procedeaza la fel. Daca da, ce se intampla cand firul se termina? Se sudeaza eventual cu un altul? Banuiesc ca la acest nivel exista tehnologia necesara realizarii unor imbinari perfecte.

Radu Aramă

^^^ Mulțumesc!

Nu cred că aici se aplică regula de 3 simplă (chiar dacă și eu am facut-0, scuze!). Primele 20 de zile s-a lucrat intr-un singur schimb, din câte am văzut eu sus cred că și roata care duce cablul este mai rapidă, știu că în primele zile erau necesare 20 de minute pentru o traversare completă iar ieri mi s-a părut că a trecut de 3-4 ori în cele 50 de minute cît am fost sus. Speculez că s-au creat niște modalități de a accelera tot procesul odată ce s-a intrat în rutină.

În fotografiile din 10 septembrie, inclusiv ce am postat aici, am detalii în care se vede că nici măcar primul toron nu era complet și acum sunt 2 gata. Este foarte posibil ca acum să asistăm la o creștere exponențială a randamentului, probabil că vizitele imediat următoare ne vor da răspunsul! Fie și ca vremea să țină cu noi!

Din discuții eu am înțeles că este aproape imposibil să se finalizeze întinderea cablurilor în acest an dar mult nu va mai dura în 2022 pentru că de la anul încep fazele "hardcore" cu tiranții și plasarea tablierului și (cel puțin așa se speră acum) podul va fi gata la finele lui 2022.

Nu cred că se poate pune în discuție altceva decât un cablu unitar, nu văd cum se poate suda așa ceva și să-și mențină rezistența. Nici nu cred că merită riscul ...

Oricum, sper cât de curând să fac un mic documentar intr-un punct de ancoraj si să obțin niște răspunsuri tehnice!

Radu Aramă

Un scurt video de pe pilonul brăilean, vedem cum va fi la iarnă când începe crivățul pe aici ...  :o

https://www.facebook.com/radu.arama/videos/372099404560806

mirceaeliade

@isotech_ro merci mult chiar ma intrebamcum fac. sunt putin surprins ca nu sunt rotite/spinned firele ca sa se faca un manunchi.  nu ma asteptam sa fie firele paralele gen "everyone for itself".  e prea scump/greu sa rotesti firele?  si stie careva cum se lipesc/sudeaza doua bobine la un loc ca sa nu existe punct slab? intreb din pura curiozitate

isotech_ro

@mirceaeliade

utilizarea  toroanelor "răsucite" ar fi complicat foarte mult lucrurile in execuție, din următoarele motive:

1. ar fi necesitat utilizarea unei instalații complexe si de mari dimensiuni care sa realizeze pre-formatarea si răsucirea firelor de sirma intr-un toron
2. ar fi crescut in dimensiuni la tot eșafodajul si dimensiunile funicularului de tragere a toroanelor
3. nu ar fi asigurat o distribuție uniforma si controlabila a tensiunilor in fiecare toron, respectiv pe fiecare sirma din componenta toronului
4. o eventuala intervenție de reparare a unui toron, după un număr de ani, ar fi implicat înlocuirea întregului toron
5. tensionarea toroanelor, in diversele etape de construcție si utilizare, ar fi fost relativ greu de controlat datorita modului si distribuției tensiunilor in toron

la cablurile mecanice obișnuite, din clasele inferioare, se practica sudarea cap la cap a sirmelor, insa la cele din clasele superioare, cu caracteristici fizico-mecanice controlate, acest procedeu este interzis

despre tehnologia air spinning detalii https://www.ihi.co.jp/iis/en/technology/airspining/method/index.html

thenoizz

Aceeași tehnologie ca și cea folosită la Golden Gate :D

QuoteTo spin the cables, workers pulled a wire, about as thick as a pencil, from the concrete anchorage at one shore, up and over both towers, and on to the other anchorage. The wire was then secured and sent back. It took many back-and-forth trips to place the 27,572 wires that are in each cable. Individual wires were grouped into heavier strands and compacted together to form the finished cable. The spinning of the cables took just six months and nine days, setting records for speed and efficiency.



https://www.goldengate.org/exhibits/spinning-the-main-cables/
https://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/goldengate-spinning/

mirceaeliade

@merci isotech, dar tot nu vad cum se unesc doua bobine.  suspectam ca sudura nu e ok, dar cum fac cand se termina o bobina si trec la alta, ca o bobina nu cred ca merge la mai mult de 2 treceri

danutzu_1069

#2801
O bobina are multiplul de lungime plus o rezerva... care se pierde... Care problema? Ca se pierd cativa M de cablu?

isotech_ro

Trebuie sa caut pe laptop am o recenzie despre cele două tehnologii de ridicare a cablurilor podurilor suspendate ... Revin

... am gasit-o  :D   https://drive.google.com/file/d/1jFtbLV8kw10JEHMC97FafCQShn9Uijpb/view?usp=sharing

Lucian_V

Quote from: danutzu_1069 on September 24, 2021, 05:21:05 PM
O bobina are multiplul de lungime plus o rezerva... care se pierde... Care problema? Ca se pierd cativa M de cablu?

Cred ca o bobina are doua lungimi si o rezerva. Concluzia am tras-o din poza 10 din link-ul de mai sus.

dorum

si eu zic ca lungimea e calculata... nu se sudeaza, se taie la capat