DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Soliter

Conform proiectului de pe siteul cnadnr, 2 benzi pe sens are si dincolo de giratorul de la kilometrul 8, pana la giratorul de langa Jijila. Are si sens, avand in vedere ca exista planul de a continua cu drumul expres spre Tulcea/Cataloi (DX8).
O singura banda pe sens va avea drumul de legatura cu DN22.
http://www.cnadnr.ro/ro/proiecte/pod-suspendat-peste-dun%C4%83re-%C3%AEn-zona-br%C4%83ila

rota

LIVE de pe Șantierul Podului Suspendat peste Dunăre de la Brăila de la CNAIR: VIDEO
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

Se intra live la 14.30 acum, din ce am inteles. Sunt aici. Întrebări?

MagicPixel

Intrebări: De ce doar legatura spre Măcin va fi gata (teoretic) la finalul lui 2022, ce se întâmplă cu cea spre Jijila? Drumurile de legătură vor face parte din rețeaua de autostrăzi/DX, sau vor fi de sine stătătoare, legate de aceasta prin intersecții la nivel și sensuri giratorii?
Mulțumesc 😊

tom_sawyer

Drumul de legătură între km 8 și Jijila e cu o bandă pe sens. Când se va face DX Tulcea-Brăila se va transforma în DX sau DX-ul se va conecta în altă parte la pod?

(@Soliter: este o omisiune în comunicat din partea CNAIR care a creat confuzii de la început. Urmărește video de ieri, am pus link pe pagina precedentă, cu responsabilul de proiect. Pe primele pagini din acest topic găsești și indicatorii tehnico-economici și o postare cu toată documentația de licitație - acolo ai planșe cu profilul drumului, va fi cu 2 benzi pe sens numai până la bifurcația spre Jijila, respectiv Măcin)

TibiV

Se pare ca suntem la Etapa 3 din 7 etape...



(Am luat plansa din documentatia postata de Harry in mai 2017 http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=804.msg154272#msg154272...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


ra2

Stie cineva din cate fire de 5mm este format un cablu principal de sustinere ?
Care ar fi durata de instalare a celor doua cabluri?


Ionut

Apropo de fire/cabluri. Observati mai sus, in imaginea pusa de Radu, ca sunt mai multe toroane pe cele doua deschideri secundare. De ce? Hai sa vedem cine stie fizica elementara, ca eu n-am stiut, mi-au spus ieri constructorii. :)

PS: Daca imi aduc aminte bine cifra, sunt undeva la 30.000+ km de fire individuale. Se poate calcula cifra exacta.

DarkFranck

Eu l-am auzit pe un constructor care zicea că, dacă se pun firele cap la cap, se poate înconjura Pământul pe la ecuator - ceea ce înseamnă în jur de 40.000 km  :o
Fluctuat Nec Mergitur

Ionut

Da, aproape 40k. 30k+ sigur, nici chiar 40k, dar oricum un numar impresionant de km de fire individuale.

danutzu_1069

In primul rand si deschiderile secundare nu au aceleasi lungimi, din cauza asta si numar diferit de fire intre deschideri...
Apoi, incovoierea pilonilor este spre Dunare, ca sa zic asa...

Ionut

Da da, dar de ce cablul pe cele doua deschideri secundare (laterale) are mai multe fire/toroane decat pe deschiderea centrala? Deschiderea centrala e mult mai mare decat cele doua deschideri secundare/laterale, de ce ai cablul mai gros acolo?

danutzu_1069

Pai am spus, tine pilonii... Previne incovoierea pilonilor...
Cablurile centrale (sus)tin doar calea de rulare... Si "trag" de piloni...