DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

Marius



RaduG

Pozele sunt spectacol, mulțam Radu Aramă.

Au început să apară și filmările cu întinderea primelor cabluri, aici TVR-ul:



QuoteSe întind cablurile podului peste Dunăre de la Brăila
Podul peste Dunăre de la Brăila devine mai sigur de la o zi la alta: cablurile care vor susține întreaga structură sunt trase fir cu fir de o parte și de alta a fluviului.

Quest

Calde multumiri @Radu Arama ptr pozele by night ale podului ! :cheers:
Ma gindesc ca pe 26.08 gazdele ii vor organiza ambasadorului Japoniei E.S. Kisaburo Ishii, si o plimbare cu vaporul pe Dunare, pe inserat, pe sub pod, la aprinderea ghirlandelor. :)
Ghirlanda e un preludiu ptr felul in care va arata la final lucrarea pe timp de noapte. Multumiri IHI !!
Common sense will get you far !

Radu Aramă

Mulțumiri pentru mulțumiri!  O:-)

Dacă se poate mi-ar plăcea să încărcăm fotografia de mai jos (de azi dimineață) pe Wikipedia. Pe lângă Pod cuprinde Dunărea și orașul meu, Brăila!  8)

21 august 2021

Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0


Powered by API/PUM imgur uploader


bogdymol

Din lipsă de timp, intru doar ocazional pe forum. Dar de fiecare dată, verific și thread-ul acesta, să văd ce poze a mai pus Radu.

Nota 10 Radu. Mulțumim! :thumbsup:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


razvam

Am luat din Galati bacul saptamana trecuta, marti la ora 15:00 am stat vreo 10 minute din noroc chior, dar in spatele meu se facuse o coloana imensa, iar la intoarcere duminica pe la 12, am stat 2 ore. Un amic care plecase de dimineata de dimineata mi-a zis ca era la ora 9 in directia bacului si tot a stat o ora jumate in coada.

Abia astept sa se termine podul asta, ca va schimba cu 180 de grade dinamica turstica si mai ales economica din zona.

Sper cat mai curand sa circulam pe el.

jaston

Vezi tu..podul se face la Braila, nu la Galati (asa a fost sa fie)
Insa ma intreb, oare cei care vin dinspre Tecuci, Rep Moldova sau Galati vor folosi in continuare bacul sau vor merge pe noul pod ?
Localnicii din Smardan si I.C Bratianu care n au masini, cum vor merge in Braila sau Galati?

voicul

Eu zic ca ramane si bac-ul la GL si fiecare sa aleaga ce si cum.
Tinand cont ca o sa fie mai liber si mai aproape probabil cu bac-ul se va merge.

Teoretic ar trebui ca CJ sau Primaria BR sa infiinteze un autobuz/microbuz pentru Smardan.

tom_sawyer

Evident că vor alege podul, va fi și mai rapid, și mai ieftin.

Pentru cei din Smardan ar putea primăria Brăila să pună la lucru șalupa nou achiziționată.

Pentru locuitorii din I.C. Brătianu va fi un pic mai complicat. Chiar sunt curios dacă din cele 3 bacuri de la Galați (2 mari și 1 mic) va mai fi rentabil să-l păstreze pe cel mic să facă curse. Înclin să cred ca nu.
Bacurile mari mi-e clar că nu vor mai fi rentabile. Ce camion ar alege să plătească mai mult la bac, să aștepte încărcarea, plus să tranziteze două localități în plus în Dobrogea (IC Brătianu și Garvăn) și orașul Galați.

carutasul

chiar nu s-o găsi vreun microbuz să facă traseul ăsta? Și așa eliminaseră microbuzele din Galați ca să reînființeze transportul public, deci ar trebui să fie destule disponibile :)

b1

Recent bacul din Galați s-a scumpit:
-pasager: 2 lei VS 1,5 lei Brăila VS 0 lei Fetești
-autoturism: 25 lei VS 23 lei Brăila VS 13 lei Fetești
-autobuz/autocar: 65 lei VS 65 lei VS 64 lei Fetești
-microbuz: 40 lei VS 35 lei Brăila VS 47 lei Fetești
Bacul din Galați nu mai este rentabil pentru nici o companie de transport.
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

hefaistos

Bunul simt si istoria ne spune ca podul va "stinge" orice alta alternativa comerciala de traversare. Cam asa cum Tunelul Manecii a impins la disparitie hovercrafturile, care erau (si sunt) state of the art in materie de transport naval rapid pe distante scurte.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.