DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

@Radu Aramă: Splendide fotografiile, mulțumesc. Însă dacă dorești să permiți și upload-ul câtorva pe Wikipedia, te-aș ruga să renunți la watermark. Desigur, numele tău va apărea oricum la ,,Autor", precum în cazul pozei lui RaduG. Mulțumesc anticipat!

Radu Aramă

@RaduG, @nenea_hartia, mulțumesc pentru lămuriri!

Am înțeles, o aveam la îndemână pe asta fără semnătură (și chiar îmi place în mod special), cum am zis eu sper să fac treaba asta până se termină lucrarea, vedem când se strică vremea ...

Podul Brăila-Tulcea în data de 9 iunie 2021. 

Imagine publicată sub licența [URL=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/]Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0



Powered by API/PUM imgur uploader

9 iulie 2021



Powered by API/PUM imgur uploader

P.S. Le semnez mai "agesiv" pentru că public și pe facebook și pe acolo lumea nu este prea scrupuloasă!  :lol:

mirceaeliade

>Podul suspendat de la Brăila, al treilea ca mărime din Europa, prinde contur cu ajutorul banilor europeni

>Din Brăila și automat din combinatul de la Galați vine materia primă pentru fabricarea tablierului metalic, acesta se află depozitat la șantierul naval de la Vard, acolo unde se construiesc acele segmente, sunt 86 la număr, fiecare dintre ele cântărește aproximativ 250 de tone și au o lungime de câte 25 de metri fiecare

exista poze ale acestor tabliere?  presupun ca din astea 86 majoritatea sunt construite deja

https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/golden-gate-de-romania-podul-suspendat-de-la-braila-al-treilea-ca-marime-din-europa-prinde-contur-cu-ajutorul-banilor-europeni-1593527

Oneinthecrowd

#2583
^ A facut horatiu.cosma un reportaj din santierul naval in toamna anului trecut. Il gasesti in pagina 87. Presupui corect. Le poti vedea (o parte din ele) pe Google Maps in curtea VARD pe langa hala albastra. O parte au fost duse undeva la Galati (posibil in curte la DAMEN).

Apropos de tabliere, la turc ridicarea lor a durat o luna. Au ridicat preasamblate cate 2 segmente (tot 25m lungime fiecare). La noi nu cred ca au posibilitatea sa lucreze in 4 puncte simultan asa ca vom vedea cat va dura. Mai multe informatii in filmul de mai jos, direct din gura japonezilor. Enjoy!


nenea_hartia

@Radu Aramă: Mulțumesc mult, am urcat la Wikimedia fotografia pe care ai eliberat-o sub licență liberă și am adăugat-o deja și pe alte Wikipedii, nu doar pe cea în română. Dacă urmezi acest link, poți vedea în partea de jos a paginii ,,Utilizarea globală a fișierului". Pe măsură ce vor fi create articole și în alte limbi, sunt convins că fotografia va fi folosită pentru ilustrare, pentru că e foarte frumoasă. Asta dacă nu vei urca altele și mai faine între timp :p.

@Tuturor: Referitor la articolul în română, da, desigur că poate fi completat și îmbunătățit, dar mai suntem doar unul sau doi țânțari care scriu articole despre infrastructura de transport, iar momentan eu nu am timp. Oricine este binevenit.


Siciltir

De când a primit @subway ban, parcă nu mai merge lucrarea,  nicio știre proaspătă în ultima vreme.

danutzu_1069

Ete na.... Uite ca nu este chiar asa

Avem catwalk continuu intre bloc ancorare mal Braila si pilon mal Jijila, si jumătatea, intre bloc ancorare Jijila si pilon mal Jijila.
Cel mai probabil la sfarsit de luna termina de instalat. Dar cu asta nu-i gata pentru tras cabluri...


fulger nc

Va domina imprejurimile.
Se vede din tren , de inainte din intrarea in Braila , de pe faleza de la Galati.
Daca o sa aiba iluminat arhitectural ptr piloni si cabluri o sa fie o vedere super noaptea.



dr4qul4

Se pare ca vine o viitura destul de mare pe Dunare. Va avea vreun impact asupra lucrarilor?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

RaduG

Nu.
Cota este 181 la Brăila, prognoza pentru 26 Iulie este 211.
Acolo cota de atenție este 560, iar cea de inundație 650.
No way, not gonna happen.
Detalii: http://www.inhga.ro/diagnoza_si_prognoza_dunare

Inundațiile pe Dunăre sunt în Aprilie, și doar în anii când se topește zăpada brusc și simultan în toate bazinele hidrologice din amonte, din toate țările. De la ploi n-a fost niciodată. Ultima, documentată de mine a fost în 2006.

La ultimele, când se inundase Tulcea și se plimbau oamenii cu caiacele pe străzi, și-a adus aminte un bătrân că se poate deschide o valvă special prevăzută la ecluza Cernavodă, ca să dea drumul debitului suplimentar pe canalul Dunăre - Marea Neagră, și a început să scadă apa în aval în doar 2 ore.

danutzu_1069

@R@du RaduG, multumim pentru filmare...

La min 1.36 vedem pe fasia aia o procedura de masurarea capacitatii portante cu parghia B_______  :)

Si, ultima suta de metri pentru catwalk

LE: prea multi de Radu...  :lol: :lol: :cheers: