DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

subway

Eu i-as spune podul Dunarea de Jos
Alta varianta ar fi podul Sf. Andrei...

Lozzo

Pentru ca nu as vrea sa suparam pe cineva cu mesaje de propuneri de nume am creat acest poll.

Pentru a vota Numele simbolic al podului dunarean Braila-Macin. Se pot adauga noi optiuni selectand "Others" si completand cu sugestia. Se pot selecta optiuni multiple. In ultima sectiune part 6/6 se regasesc comentariile. Aici putem include optional cand adaugam un nou nume de ce l-am adaugat si il vedem ca fiind o alegere buna ca si comentariu.

Pentru a vedea rezultatele Numele simbolic al podului dunarean Braila-Macin. In ultima sectiune part 6/6 se regasesc comentariile. Sunt vizibile doar aici comentarile si nu si in pagina de vot.

Pare o idee buna? Sper sa fie folosit cum trebuie cand se adauga un nou nume.


L.E. Am observat ca optiunile din others nu apar direct in intrebare. Voi modifica sa adaug periodic optiunile din others.

Ca si observatie daca se foloseste acelasi nume ca ceva ce exista in others se adauga corect votul. De aceea adaug aici lista de others in momentul de fata.

Braila-Macin
Jean Bart
Panait Istrati
Podul Independentei

Drumul preferat: intre cel stiut si cel drept este tot timpul cel care nu este ultimul.

Harry


subway



Feri

Quote from: Lozzo on January 19, 2021, 05:47:45 PM
Pentru ca nu as vrea sa suparam pe cineva cu mesaje de propuneri de nume am creat acest poll.

Eu am propus Danubius

Earthchild

Podul Mircea I (Basarab, cel Bătrân). El a unit primul Dobrogea cu Țara Românească, efemer ce e drept.

schluppi

Podul "Valurile Dunarii" sau podul "Iosif Ivanovici". Personalitatea compozitorului are stranse legaturi cu orasul Galati.

Lozzo

Le-am adaugat in poll toate variantele, dar incercam prin acest poll sa evitam sa umplem topicul de propuneri si certuri pe nume.

Daca cineva dorea o propunere, alege si "Others" si apare o casuta libera unde se poate completa o alta optiune. Se poate adauga un comentariu in poll pentru a descrie noua optiune.

Propunerile din "Others" nu sunt adaugate automat ca si raspuns data viitoare. Am verificat poll-ul si am adaugat tot ce era in aceasta sectiune. Initial vroiam sa adaug doar acele raspunsuri propuse care adunau mai multe voturi, dar apoi am inceput sa le adaug pe toate chiar si cu un vot. Pot sa adaug si propuneri fara vot daca le scrieti in comentariile de pe poll

Era doar o propunere de a pastra putina ordine in topic. Daca nu e una buna se poate abandona.

Mie imi place si cum arata harta geografica de voturi si vroiam sa o impart la "inchidere" urnelor.

Link direct pentru comentarii pe poll. Se poate observa ca nu exista cenzura si este anonim daca se doreste din comentariul prezent
Drumul preferat: intre cel stiut si cel drept este tot timpul cel care nu este ultimul.

Radu85

M-am intrebat mereu, in ultima vreme, oare ce s-o fi intamplat de au inceput sa construiasca la Braila un fel de nod rutier, cu atatea drumuri expres si evident, podul peste Dunare? Multi ani zona a fost ocolita de modrnizari de drumuri si acum devine incet incet nod rutier.

Andrei I

Cred ca este o decizie strategica, de geopolitica. Motivele ar fi, dupa mine, cam astea. Efectele intra intr-o alta discutie.
Cresterea traficului din zona estica a NATO, paralel cu Rusia, spre Portul Constanta. Un fel de bariera politica si culturala, cu traficul care curge spre o tara UE si NATO, cu simpatii pro europene dominante.
O crestere a importantei Portului Constanta.
Ridicarea economica a  zonei Moldovei.
Poate fi si un raspuns la Podul de la Calafat ( scoaterea unei parti a traficului auto si feroviar din tara), pe care Romania nu l-a vrut si pe care l-a intarziat cat a putut de mult.


alecu26

complicati prea mult discutia si teoria conspiratiei. Asa s-a nimerit.

Oricum in afara de UMB si podul asta, mici sanse sa mai vedem ceva pe acolo. In curand.
Drumurile noastre POATE;

Radu85

Daca ar fi aparut podul bazat pe considerentele descrise de colegul Andrei, presupun ca ar fi trebuit sa aiba si cale ferata. Ar fi fost cel mai scurt traseu catre Tulcea.

alin2pas

Pentru a avea și cale ferată, podul ar fi trebuit supradimensionat, iar traficul nu ar fi justificat așa ceva. Pe cale rutieră, acest pod are șanse să atragă tot traficul dintre Moldova și mare, dacă este ajutat de drumurile de legătură.

Lozzo

Multumesc tututor celor care au votat. Au fost exprimate 98 de voturi in 2 zile. Rezultatele in ordinea voturilor.

1. Regele Carol I                         19       
2. Braila-Macin                            17
3. Dunarea de Jos                        15
4. Podul Independentei                  9
5. Mircea I (Basarab, cel Bătrân)    7
6. Sf. Andrei                                 7
7. 13 iulie 1878                            6
8. Danubius                                 6
9. Jean Bart                                 5
10.Panait Istrati                           4
11.Iosif Ivanovici                         1

Observatii:
1. Numele a fost inteles si fara particula "Regele"
2. A fost o optiune ce implica ca nu se doreste nume. Implica si un nume simplu de "Podul Braila"

Au fost mentionate si urmatoarele alternative de la cineva din zona Braila dar care nu au fost introduse toate. Personal nu stiam care este mai important fara un vot din partea lui, iar 30 nu puteam adauga.
Podul Proilavia, Podul Ana Aslan, Podul Dunărea Inferioară, Podul Noua Speranță, Podul Speranța, Podul Terente, Podul Chira Chiralina, Podul Elvira, Podul Murgoci, Podul Panait Cerna, Podul Nicolae Iorga, Podul Europa, Podul Aliaților, Podul Sfântul Nicolae (ocrotitorul Brăilei), Podul Sfânta Maria, Podul Dunărea Maritimă, Podul Pisc


Mai jos am extras harta cu voturile. Acolo unde au existat mai multe voturi din aceeasi regiune am incercat sa maresc pentru ca fiecare sa isi regaseasca votul pe harta. Imi cer scuze, dar culoarea de fundal a hartii nu ajuta la distingirea punctelor foarte bine. Link-ul direct catre harta




Powered by API/PUM imgur uploader
Drumul preferat: intre cel stiut si cel drept este tot timpul cel care nu este ultimul.