DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

dorum


subway

Pe mal Braila mai avem cativa centimetri si se termina glisarea!!!
E din cea mai autorizata sursa.

dorum


cicotan

în filmarea lui Radu se vede de la min. 5:25 cum se ridică macaraua de pe malul tulcean cu un segment, e spectaculos

MISECE62

M-am intrebat daca nu cumva este cea mai inalta constructie din Romania. Am cautat Wikipedia "Tallest constructions in Romania" si am fost surprins sa vad ca exista 38 de constructii mai mari de 200 m in tara noastra, pe primul loc este cosul intreprinderii "Phoenix" Baia Mare 352m.

dorin1971

Sambata pe malul tulcean macaralele au ramas incremenite. Se pare ca reluarea turnarii se va face dupa sarbatori, daca vremea o va permite si daca macaraua defecta va fi reparata!


paulmare

R@du excelent, uite ce ai prins aici - au ceva cojones oamenii care lucreaza :)

voicul

Pai si de ce au mai inaltat ambele macarale pe partea Braila?
Mai ajuta la ceva macaralele si dupa ce termina glisarea?

paulmare

^ mai e de facut grinda orizontala intre stalpi, de fixat mecanismele care ancoreaza cablurile, trebuie sa inceapa sa intinda cablurile intre stalpi, oho cate mai sunt de ridicat

tom_sawyer


naivu

@subway, este vreun semn exterior dupa care sa ne dam seama ca e gata Mal Braila, sau mergem pe incredere?

Creat


dorum


tom_sawyer

Măi oameni buni, cofrajul, cofrajul. E adevărat că sună mai tehnic, mai nemțesc cofrag, dar cuvantul e "cofraj".

Chiuloasă, cofrag, funcționabil... cuvintele astea n-ar trebui să existe, nu știu cum naiba se răspândesc. Deh, așa a evoluat și limba română de la daci și romani. :lol: