DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

Dacă vrei să filmezi pe ninsoare trebuie să fii pregatit sa arunci drona la gunoi sau sa o pescuiesti din Dunăre.

Phyxius

Am inteles...nu am experienta in domeniul asta...doar mi-am inchipuit ca ar arata superb imaginile pe aceasta vreme.

panzer

In ultimele filmari am avut impresia ca nu mai este aceeasi forfoteala pe platforme. Desi benele cu ciment apareau parca nu mai era aceeasi agitatie la armatura.

Au probleme, sau totul e ok? Doar filmarea a fost la un moment de, nustiu, pauza ceva.

Dupa ce termina stalpii care sunt urmatorii pasi: se apuca de cablarit?

runner

Cateva poze pe ceata si in timpul ninsorii!










Blocul de ancoraj


Se lucra


Mai aproape de santier












Powered by API/PUM imgur uploader


;)

Phyxius

Foarte frumoase pozele... multumim.
Oare la ce inaltime o fi ajuns constructia?
Se vad in imagine cele 4 prinderi de piloni ale macaralelor...deci sunt din ce in ce mai aproape de finalizare.

alecu26

O macara a ramas ciudat de in urma. E deja sub nivelul platformei de lucru.

Oare cat mai e pana la cota?
Drumurile noastre POATE;

subway


alecu26

Drumurile noastre POATE;

hvm

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

runner

Quote from: subway on November 30, 2020, 03:02:54 PM
Cotele pilonilor podului azi:
+165m Braila
+150m Jijila

Aceleași informații le-am primit și eu de la 2 lucrători și paznic!
Întrebând pe paznic de unde știe, mi-a răspuns că de la macaragiu, azi dimineață.
165m Brăila!
O să atașez câteva filmări puțin mai târziu. Nu sunt spectaculoase, ca filmările dronei, dar am zis să mai aduc ceva imagini și de la sol. Am vrut să prind și începutul iernii pe șantier (umpic de culoare albă), dar ceața s-a arătat și ea.

horatiu.cosma

Cota de 192 înțeleg că e calculată față de nivelul Mării Negre, care e cu vreo 8 metri mai jos ca Dunărea în zona podului.

dorum

Urmeaza clar inaltarea macaralelor. Vad ca deja au 4 prinderi pe pilon. E de bine, merge treaba!
Parca auzisem ca e destul de important sa fie vreme buna si vizibilitate buna pt ca macaraua sa se inalte. O face singura, ridicandu-si tronsoane si pozitionandu-le pe deschiderea realizata cu cadrul acela hidraulic (cel mai lat decat piciorul macaralei).

runner

Filmare 1:


Filmare 2:


Filmare 3:


Filmare 4:


Filmare 5


Filmare 6:

subway

Fata de cotele de acum  doua saptamani avem un avans de 33m la Braila si de 35m la Jijila ceea ce inseamna un progres mediu zilnic de 2,5m/24h

runner

Mi s-a parut miscare mai mare la blocul de ancoraj de pe malul Brailean. Veneau si plecau betoniere! Cred ca dupa terminarea pilonilor aici se muta actiunea, la blocurile de ancoraj.