DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 5 Guests are viewing this topic.

zuma80

Macaralele se fac ele mari, dar mai apoi se fac din nou mici, nu uita de unde au plecat!
Pentru A6!

dorum


tonică

Cam asa va arata pe final, nu? Parca 195m se scria pe aici....Ceva măreț!


tom_sawyer

Cred că am citit aici că într-o vreme mergea mai bine turnarea pe malul tulcean. S-au împotmolit tulcenii sau au avut prea mult spor brăilenii?

dorum

@subway... oricata iluzie optica ar fi, deja se vede clar inclinatia pilonilor

subway

Am spus ca e foarte mica nu asa cum crezi ca vezi...
Compara mereu cu macaralele ca alea sunt verticale vrei nu vrei.
Daca ar fi fost puternic inclinate ar fi semanat a A, asa cum sunt arata mai degraba a H.
Daca am avea un plan cu proiectul de executie nu doar o plansa de prezentare ne-ar fi mai clar atat cum e cu inclinarea cat si cu reducerea sectiunii transversale spre varf.

subway

Quote from: tom_sawyer on November 06, 2020, 07:06:31 PM
Cred că am citit aici că într-o vreme mergea mai bine turnarea pe malul tulcean. S-au împotmolit tulcenii sau au avut prea mult spor brăilenii?
Cred ca am spus ca au avut ceva probleme covid in echipa turceasca de pe acel mal...

dorum

pai normal ca cu macaralele am comparat... dar deja la 100m se vede :)
Doar nu crezi ca am estimat asa, dupa ochi, fara un reper perfect vertical :)

fulger nc

Un weekend placut si tie @subway!
In pozele lui @runner , care sunt luate de jos , nu mai e iluzie optica , la astea de sus cred ca da.
Postul lui @zuma e ca sa ne dam seama cum vor arata la final? ..Asa de inalti? Se revalorizeaza faleza Dunarii la Galati.
  Daca se uita cineva cu atentie , la baza pilonului , linia pe care urca liftul muncitorilor e practic lipita de macara si la cota la care sunt e deja distantata.



mirceaeliade

ma uitam la filmarea de mai sus si ma intreb de ce nu s-a facut podul vreo 1 km mai in aval unde e insula aia si pe care ar fi putu fi constuit un picior pt un pod cu deschidere mai mica (si deci mai ieftin)?

naivu

Probabil ar fi fost mai dificila logistica sa construiesti unul din pilonii de 100m+ pe insula.

Morosanu

Intreb si eu ... De ce unul dintre piloni e in albie si unul mai pe mal? Cum de nu sunt "simetrici" fata de albia Dunarii? Intreb....  :lol: pentru un prieten....  O:-) Nu dati cu paru'....
Politica distruge tot ce atinge.