DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

elphax

cum zice danutzu ar trebui sa fie - daca vreodata e nevoie sa schimbe cablurile trebuie sa poata ajunge la ele. ca betonul ala nu il sparge nimeni

danutzu_1069

Pana la a fi schimbate, trebuie tensionate, si ca sa le tensionezi iti trebuie un spatiu..

dorum


viossboss

Incerc să fiu succint , camera de vizitare ,intreținere va fi. Din ce am ințeles , montajul inițial făcut greșit sau schimbarea cablului ulterioară (garanție 100 ani !) ,implică costuri foarte mari , nu se permit erori la montaj ! Era vorba de "lumina naturală"😉
Sarcinile nu s-au impărțit acum , IHi are 40 , Astaldi 60 ,dar din toată lucrarea , nu doar la pod !
Se supervizează unii pe alții , mai presus este IHi , care are tehnologia de construcție a podurilor de acest gen , unde , părere personală , sunt cei mai buni din lume la ora actuală !

L.edit . La câți profesioniști am văzut eu că lucrează la podul ăsta , enumăr italieni , japonezi , turci , nemți,polonezi ,austrieci și nu in ultimul rând români , toți cu o experiență anterioară demnă de invidiat , vă asigur că 100 de ani doar il vom admira in toată splendoarea lui și atât !

Dream come through !
Once in a lifetime !

subway

Avand in vedere cooperarea anterioara de la Bosfor ma astept si eu ca lucrurile sa decurga fara sincope.
Referitor la L.edit eu as fi mai precaut avand in vedere istoricul romanesc nefericit in materie de intretinere a marilor si micilor lucrari de arta inginereasca nu numai in infrastructura de transporturi...din pacate!
La noi merge doar zicala ce facem fa Pirando, spslam copilul sau facem altul?
:lol:

ciachi

Un scurt filmulet cu pod Braila gasit pe Yotube......
https://www.youtube.com/watch?v=i2rCxExH4i8..........
sambata trecuta  ( in jur de 10.30 dimineata) intorcandu-ma de la mare "m-am  ratacit" fix langa blocul de ancoraj al podului de pe malul tulcean....
din pacate nenea paznicu nu ma lasat sa fac poze mi-a spus ca sunt japonezii in santier si nu este voie sa fotografiez.....

runner

Cu siguranță va fi o cameră de vizitare. Relevante, zic eu, sunt pozele postate de Harry la pag.4, pe data 03.05.2107!

carutasul

@subway : păi asta a zis și el, 100 de ani doar  îl vom admira, adică n-o să îl întreținem :)

paulmare

^ asa am facut si cu podul de la agigea, ma rog construit in perioada de "economie maxima" a lui cioasca, cu ce materiale s-au putut folosi atunci, nimic de import, cu soldati care sa suplimenteze oamenii calificati, etc
Si din 83 pana in 2005 nu au facut nimic nimic la intretinere, si dupa 22 de ani la prima "expertiza" totul era deja praf si podul statea sa cada
La asta suntem buni, la "admirat" si la "constatat ca e praf"
si la restrictii ridicole de circulatie care sa inlocuiasca mentenanta


subway

La faza SF e doar de principiu, solutiile concrete se stabilesc la PT si apoi amanuntele la faza PE+DDE ce pot fi substantial diferite de SF, doar sa respecte functionalitatile si conditionalitatile din CS.

rota

Una din cele două macarale care vor ajuta la ridicarea pilonului ce va avea o înălțime de aprox. 192m, a fost montată, urmând și cea din dreapta. Până la finalul anului 2020 cei doi piloni ar trebui finalizați.
Foto mal Brăila.

Powered by API/PUM imgur uploader
Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

ciprebbe

192m in 130 zile.
Nu imposibil dar greu sa ai o medie de 1.5m pe verticala /pilon mai ales pe masura ce ai de urcat materialele tot mai sus.
Oricum se misca bine si nu cred ca vor avea intarzieri mari in executie.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Ca e decembrie, ca e Aprilie, tot e bine. Poate pana atunci deblocheaza si drumurile de legatura.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

fulger nc

eu sunt de parere ca vor merge exact in ritmul propus
daca nu ma insel , sunt multi aici pe forum cu experienta mai multa ca mine , dar betonul nu trebuie nici sa se usuce excesiv , nici sa fie "moale"intre turnare si turnare
vor fi oarecum "fortati" sa tina ritmul pana sus
si se intampla peste tot la tipul asta de structuri , constructii