DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

voicul

Oare se va putea vizita "cea mai înaltă lucrare executată în România"? Cred ca se vad si muntii in zi senina de acolo.

alexV

Cand va fi gata, zici? Mai este vreo structura similara vizitabila? Ca eu n-am auzit

pasadia

N-as face speculatii de genul asta ""se vad muntii" caci multe asemenea speculatii s-au facut in trecut complet aiurea (gen se vede marea / Dunarea din Bucegi sau Fagaras sau altele asemenea).

In speta, de pe podul de la Braila, vizibilitatea muntilor va fi foarte greu de obtinut dintr-un motiv simplu: acei munti pe care ai urma sa ii vezi (Buzaului, Vrancei) sunt mici ca inaltime si ca atare lipsiti de elemente distincte (gol alpin, perete stancos) care ar putea fi identificabil de la distante mari. Da, Bucegii se vad din Bucuresti, dar de fapt distingi zona de gol alpin care e acoperita de zapada - de fapt tu vezi zapada stralucind. Daca ar fi fost padure, nuantele inchise ale acesteia s-ar fi combinat cu fundalul si ar fi facut iimposibil de distins profilul muntilor.
La fel in cazul Ceahlaului vizibil din Iasi - exista un profil foarte clar vizibil in comparatie cu muntii din jur (adica platoul aflat intre 1700-1900 de metri altitudine, vizibil peste ceilalti munti din jur care ajung abia la 1600.

In cazul Orientalilor de Sud, in afara de Ciucas, nu putem vorbi despre vreun varf foarte distinct. Poate piramida Penteleului, dar si aceea este mica raportata la alte varfuri (doar cam 100 de metri in plus). Iar Ciucasul nu va fi vizibil, e prea departe si pe latura indepartata (deci obturat de muntii Siriului).

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Hercule

Scuze de offtopic, nu m-am putut abtine. :)

De la inaltimea de 280m panorma inspre Nord-Vest va fi ca in poza de mai jos. Adica mai nimic distinct.



Spre Macin alta poveste:
Deșteaptă-te române!

elphax

poate voicul ar vrea sa se catere pe varful pilonilor care sustin cablurile - de acolo sigur vezi si muntii :)

Ionut

Ducem drona si o sa fie clar daca se vad muntii sau nu. Ce probleme aveti si voi. :lol: Legat de vizitare, nu cred ca e cazul. Adica nu public... poate doar asa cu acces special pentru pasionatii de infrastructura. Dar stati asa sa fie gata si mai vedem.

voicul

Pai da, acolo sa te urci, la 280 de m, ca la 50 mai gasesc si prin alte parti.

Intradevar, tinand cont ca o parte din trafic va fi spre mare - deci de vacanta, probabil ca s-au gandit ca nu sunt buni banii lor. Ce sa facem cu atatia bani ?!

Inteleg ca este de importanta nationala, dar sunt multe cladiri importante (in lume) care permit accesul vizitatorilor SI:
Bine ca acolo nu putem sa platim, dar in PPP putem da si de 10 ori costul investitiei!  :notworthy:

tom_sawyer


TibiV

^
Alea sunt structuri...
Cine ar vrea sa se urce in varful unui cos industrial sau unei antene radio ca sa priveasca peisajul?!...
Prima cladire din lista (Floreasca Sky Tower) este la jumatate...

Quote from: voicul on April 17, 2019, 02:40:38 PM
sunt multe cladiri importante (in lume) care permit accesul vizitatorilor
Da, Empire State Building etc. Cu lifturi, platforme, binocluri de observatie, eventual restaurante...
Dar nu am auzit ca ar exista lift pentru vizitatori pe vreunul din pilonii Golden Gate, si nici de platforma amenajata pentru turisti...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hercule

Quote from: elphax on April 17, 2019, 12:55:26 PM
poate voicul ar vrea sa se catere pe varful pilonilor care sustin cablurile - de acolo sigur vezi si muntii :)
Capturile facute de mine sunt de la inaltimea pilonilor: 280 m.

@tibi: eu, de exemplu
Deșteaptă-te române!

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

"Turnurile" podului nu sunt tot "structuri"? Ideea e ca nu vor fi "cea mai inalta lucrare executata in Romania" cum preia presa pe nemestecate.

RobertH

Se stie daca drumul va fi cu statie de taxare (automata sau manuala)?

tom_sawyer

^ vezi in prima pagina de pe topic, prima postare, harta cu amplasarea statiei de taxare automata.