DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marius Papadopol

07.05.2023

Podul de la Braila-Tulcea


Podul de la Braila-Tulcea


Podul de la Braila-Tulcea


Podul de la Braila-Tulcea


Podul de la Braila-Tulcea


Podul de la Braila-Tulcea


Podul de la Braila-Tulcea


Podul de la Braila-Tulcea


Podul de la Braila-Tulcea



Powered by API/PUM imgur uploader
Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇

Marius Papadopol



Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi


Podul de la Braila-Tulcea  07.05.2023 #podbraila  - constructor #webuild & #ihi



Powered by API/PUM imgur uploader
Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇

Marius Papadopol



Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea


Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea


Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea


Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea


Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea


Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea


Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea


Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea


Pasaj CFR - drum legatura cu Podul de la Braila-Tulcea



Powered by API/PUM imgur uploader
Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇


Siciltir



mirceaeliade

S-a dezbatut/discutat candva un nume mai memorabil decat "Podul de la Braila"?  Ca imi vine greu sa cred ca chiar nimeni nu s-a gandit sa dea un nume mai interesant podului. Ca daca nu, pana la deschiderea oficiala poate se face vreo intiativa publica.  Oricum, are cineva idei mai interesante decat:

1) Podul/Poarta Dobrogea
2) Podul Dunarea de Jos
3) Podul Mihai Viteazu
4) Podul Vlad Tepes
5) Podul Brancusi
6) Podul Cantacuzino

pasadia

Podul Terente

Acum serios, chiar e asta o problema? Si daca da, chiar trebuie sa inventam un nume care nu are nici o valoare pentru orasul si zona respectiva?

ijwtsh

Nu e vorba de problema, dar e frumos sa dai nume cu insemnatate obiectivelor.

Earthchild

Quote from: danpandrea on May 07, 2023, 10:52:23 AMApusul de aseară, fotografiat de pe traseul spre Vârful Caramalău:



Excepțional, superbă fotografie!
Nu știam că se vede atât de aproape curbura Carpaților! Cred că sunt vreo 80 de km până acolo.


PS: cred că podul Brăila-Tulcea este cea mai corectă denumire. Pentru podurile de la Calafat, Giurgiu, Hârșova aveți denumiri personalizate?

silviu74

Cel de la Giurgiu se numește "Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse".

Ar fi frumos să aibă și acesta o denumire.

vm75

Podul lui Terente nu suna rau 👍
Chiar daca i se da o denumire oficiala, oricum geniul creator al poporului roman va gasi ceva mai potrivit (asa cum pentru podul lui Negoita de la Pallady-A2 s-a gasit deja numele "Podul cu coviltir", mult mai potrivit decat pomposul "Europa unita" al lui Baluta de pe Metalurgiei-Tr. Magurele; astept si acolo un nume popular, ca tot coviltir face si Baluta)

Ionut

Haideți totuși să nu ne manelizăm cu denumiri la mișto. E totuși un pod suspendat executat cu tehnologie de ultimă generație, nu are nicio treabă cu podiștile primarilor de sectoare bucureștene.

Discuția e validă, dacă tot le-am rezolvat pe toate și a rămas doar asta de stabilit. Dar vă rog nu la mișto. Și dacă tot propuneți o denumire, dați și justificarea pentru ea, că așa denumiri aleatoare poate găsi oricine, zic.

mirceaeliade

La Giurgiu e "Podul Prieteniei" sau "Danube Bridge".  La Calafat e "New Europe Bridge".  La Cernavoda e "Anghel Saligny". Numai la Vadu Oii nu e un nume, si e cam ciudat, ca daca te uiti pe lista de poduri de pe Dunare cam toate alea maricele au ceva, numai la noi nu e (si Cernavoda e la fel).  Asa cum la Otopeni zicem Henri Coanda ca sa aducem aminte ca e roman, eu zic ca putem numi podul asta mare dupa cineva care vrem noi sa il evidentiem, ca doar e cam podul nostru:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_crossings_of_the_Danube

1) Podul Cantacuzino Eu am zis ca arhitecti romani care ar putea fi numiti sa fie Cantacuzino,

2) Podul Brancusi ca doar s-a nascut pe la noi.  In afara de arhitecti/sculptori, mi-e mai greu sa ma gandesc la artisti care ar putea fi numiti.

3) Podul/Poarta Dobrogea sau Podul/Poarta Dunarea de Jos ca denumire geografica relevanta, dar nu e neaparat prea "cool" 

4) Podul Mihai Viteazu pt ca el a facut unirea initial, Carol I cel care a obtinut alipirea Dobrogei si a comandat podul lui Saligny, sau Al.I.Cuza, cel care a facut 'Mica Unire', sau chiar Ferdinand ca el a facut 'Marea Unire'

5) Podul Vlad Tepes (ca sa ii zicem pe engleza Dracula Gate  ;)  )

6) alte personaje istorice relevante gen Decebal, domnitori de-ai nostri ca sa auda si altii de ei.

carutasul

Cred că podul de la Cernavodă s-a numit inițial Regele Carol I și a fost redenumit Saligny în vremea comunismului (nu că nu ar fi meritat Saligny). Ar mai putea intra și Mircea cel Bătrân în concurs, că el e ultimul care avea "până la Marea cea Mare" în titlu. Dincolo de Brăila e localitatea I.C. Brătianu, altă variantă potrivită. Sau putem să trecem la altă categorie și să îi zicem "Poarta Măcinului" :)